Шампионът на Босна нарита Левски в последния мач на "сините"

Отборът на Левски завърши със загуба зимния си подготвителен лагер в Хърватия. "Сините" допуснаха поражение с 0:1 от шампиона на Босна и Херцеговина Сараево. Видимо изморени и далеч от оптималния си състав, "сините" отстъпиха на един много агресивен отбор, който през цялата среща влизаше остро и грубо във футболистите на българския тим. Единственото попадение бе дело на Харис Ханджич в 55-ата минута.

Кошмарен дебют на новия вратар на Левски (видео)
Така "сините" си тръгват от Умаг с две поражение и три победи. До момента в подготовката Левски бе отстъпил с 1:2 от словенския Домжале, след което победи с 1:0 полския Подбескидзе, с 2:1 словенския Копер и с 1:0 своя словенски кошмар от евротурнирите - Олимпия (Любляна).

Дебют за Левски направи Начо Монсалве, който игра последните 30 минути, както и младият вратар Петър Андреев. 15-годишният Асен Митков също записи минута за "сините". Почти цял мач за тима игра Луи Нганиони, които кара пробен период.
Наставникът Славиша Стоянович в четвърти пореден двубой започна в схема 4-4-2. Той не заложи на най-доброто, като даде възможност и на футболисти, които имаха по-малко минути.

"Сините" в четвърти пореден мач започнаха в схема 4-4-2. Капитанът Николай Михайлов стартира на вратата, а Патрик-Габриел Галчев, Ребин Сулака, Живко Атанасов и Нганиони бяха в защита. Мартин Райнов, който пропусна предните два мача, Симеон Славчев, Марин Петков и Здравко Димитров бяха четиримата зад Илия Димитров и Мартин Петков.
Сараево, който преди девет години отстрани сензационно Левски в евротурнирите, няма загуба в местното първенство от 2019 година и е едноличен лидер в техния шампионат. Те имат девет точки преднина пред вечния съперник Железничар и гонят трета поредна титла на Босна, която би била шеста в тяхната история. "Виненочервените" пуснаха най-доброто срещу "сините" и видимо се опитваха да се докажат всячески..

В 8-ата минута Живко Атанасов спря устрема на Кръсте Велкоски в наказателното поле. Бранителят на "сините" застана много добре на пътя на топката и блокира нападателя, който излизаше сам срещу Николай Михайлов. През първия четвърт час тимът на Сараево изглеждаше по-активният тим на терена, но опитите на босненския отбор да застраши вратата на Михайлов нямаха успех. Мартин Райнов пробва в 21-ата минута да затрудни стража Владан Ковачевич с удар от далечна дистанция, който не намери очертанията на вратата и излезе в аут.
В 29-ата минута дойде и най-чистата възможност в мача, която беше на сметката на Левски. Живко Атанасов се придвижи добре в наказателното поле при изпълнение на ъглов удар и засече с крак топката от въздуха. За късмет на тима на Сараево шутът на бранителя мина покрай гредата, като дори се отби от външната страна на страничната мрежа.

Удар с глава на Мартин Петков бе спасен в 42-ата минута от Владан Ковачевич. Буквално в последната секунда на първата част опасна контраатака на босненците завърши с удар високо над вратата, пазена от Михайлов.

На почивката Стоянович направи три промени. Той пусна Микулич, Даске, Стаматов, които замениха Михайлов, Марин Петков и Славчев. Втората част започна с по-активна игра на противника на "сините". Така в 55-ата минута защитата на родния гранд не се ориентира добре и Харис Ханджич даде аванс на "виненочервените". Таранът бе изведен зад гърба на Атанасов и Сулака и техничо преодоля Микулич.
Именно хърватският вратар спаси три положения в следващите минути. Първо спаси вратата си, след като противник остана сам срещу него. Последваха още две спасявания след силни удари от дистанция.
Начо Монсалве, Найденов и Насиру Мохамед влязоха в 60-ата минута, а малко след тях Валери Божинов и Робърта също се появиха на терена. В 79-ата минута голмайсторът Харис Ханджич влезе ужасяващо в краката на Насиру Мохамед, който обаче продължи мача след лекарската начеса. Таранът обаче не бе изгонен, а малко по-късно влезе отново остро в играч на "сините", което още повече нажежи обстановката. 15-годишният Асен Митков влезе, както Алекс Петков, Георги Александров, а последните десет минути дебют направи и младият вратар Петър Андреев. Пред Левски се откри една възможност в края, когато Божинов бе фаулиран пред наказателното поле. Робърта стреля силно, но в стената. По-късно Татар изрита без топка Георги Александров, но отново нямаше червен картон.
ЛЕВСКИ - САРАЕВО 0:1
0:1 Ханджич (55)