Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Втора загуба за Рилски във ФИБА Къп, бивш играч от НБА разстреля българския тим

Рилски спортист допусна втора поредна загуба във ФИБА Къп. Отборът на старши треньора Людмил Хаджисотиров отстъпи пред класния тим на Прометей с крайното 76:89 (23:22, 12:27, 23:23, 18:17) във втората си среща от група "B" на втория по сила европейски клубен турнир на ФИБА, проведена в зала "Арена Самоков". С поражението "Рилецо" остава на дъното на класирането с баланс 0-2, но все още има теоритичен шанс за класиране напред. Прометей пък си осигурява класиране за следващата фаза на ФИБА Къп.

Много силен мач за гостите направи бившият избор №17 от Драфта на НБА Рашад Вон. 24-годишният гард наниза 27 точки и направи 6 асистенции при стрелба 11/18 от игра за успеха на украинците.

Утре от 18:00 часа Рилски спортист ще изиграе последния си мач от груповата фаза - срещу друг украински отбор Киев Баскет.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Прометей започна двубоя с много бърза игра в транзиция, благодарение на която взе ранна преднина от пет точки при 2:7. Тройка на Павлин Иванов смъкна разликата до две, но украинският тим записа серия от осем последователни точки, чрез която достигна до първата двуцифрена преднина в мача при 5:15. Последваха две поредни прекрасни изяви на Иванов, който пое диригентската палка и бе в основата на серия от 7:0, за да намали изоставането на тима си до 3 точки - 12:15.

Поредицата на домакините продължи дори и след таймаута на старши треньора Виталий Черни - 14:15 след кош на Нико Карвачо. Едноточковата разлика в полза на Прометей се запази в следващите няколко минути, докато Деян Карамфилов не реализира за 21:20 за "Рилецо". Двата тима си разделиха по още един кош за две точки и по този начин първата част приключи при 23:22 за Рилски спортист.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Равностойната игра на паркета в "Арена Самоков" продължи и в първите три минути от втората четвърт, когато Прометей отново поведе в резултата с две точки  - 26:28. Украинците обаче отново започваха да се изплъзват в резултата от своя опонент, взимайки аванс от пет точки при 28:33. Бившият играч от НБА Рашад Вон наниза втората си тройка в частта и вдигна разликата в резултата с още една точка - 30:36.

Яростната акция на Прометей му донесе още четири поредни точки, чрез които преднината на украинците отново стана двуцифрена - 30:40. Рилски спортист не успя да стопи двуцифрената разлика до края на полувремето, като вместо това тя се вдигна на 14 точки след тройка със сирената на Олександър Липовий - 35:49.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Третият период започна ужасно за българския отбор. Тимът на Прометей се доближи до 20-те точки разлика в резултата след атрактивна забивка на Ди Джей Стефънс - 39:57. аказателната акция на гостите нямаше край и тимът се изстреля към 22 точки разлика след нова тройка на Рашад Вон - 41:63. Опустошителната серия от страна на гостите бе спряна след две тройки на Златин Георгиев и Брандън Браун - 47:63.

Това обаче се оказаха само няколко радостни секунди за домакините, тъй като след това Прометей записа нови шест поредни точки за 47:69. Веднага след тях обаче неочаквано дойде серия от 9:0 в полза на "Рилецо", като по този начин разликата се сведе до 13 точки при 56:69. Частта приключи при 14-точкова преднина за Прометей - 58:72.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

"Рилецо" не успя да стопи двуцифрения си дефицит в първите четири минути от последния период, като разликата остана непроменена - 13 точки при 66:79. Украинският отбор не показваше никакви колебания в минутите до края на мача, като неутрализираше всеки опит на Рилски да се доближи в резултата. Рашад Вон пък продължаваше да трупа точки на сметката си и да усложнява ситуацията пред българския тим. Лидерът в НБЛ не успя да върне интригата до края на двубоя и го загуби с крайното 76:89.

Освен 27-те точки на Вон, Майк Майърс вкара 16 и взе 8 борби за Прометей, Ди Джей Стефънс остави 15 точки и 7 борби, а Олександър Липовий наниза 10 точки и направи 7 асистенции.

За Рилски с 14 точки приключи Николас Карвачо, Павлин Иванов и Брандън Браун нанизаха по 13 точки, а Деян Карамфилов отбеляза 11 от пейката.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брандън Браун, Павлин Иванов, Златин Георгиев, Алекс Симеонов, Николас Карвачо

ПРОМЕТЕЙ: Рашад Вон, Денис Лукашов, Ди Джей Стивънс, Олександър Луповий, Майк Майърс