Малшанс: Кош в самия край разплака Рилски спортист

Рилски спортист започна европейското си пътешествие през настоящия сезон с драматична загуба. Баскетболистите на старши треньора Людмил Хаджисотиров допуснаха поражение от австрийския шампион Капфенберг Булс с крайното 67:69 (12:20, 19:11, 24:18, 12:20) в първия си мач от група "B" на ФИБА Къп, проведен в зала "Арена Самоков". "Рилецо" изпусна шестточкова преднина в последната част и бе победен с кош около 1 секунда преди края на мача, дело на американеца Ерик МакКлелън.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Първите две точки в двубоя бяха отбелязани от звездата на гостите Алекс Ерера за 0:2. Австрийските "бикове" зопчнаха мача много силно и не позволиха кош в мрежичката си в първите четири минути от срещата, като междувременно нанизаха 7 точки в тази на "Рилецо" - 0:7. Капитанът Златин Георгиев най-сетне прекъсна сушата на домакините и вкара за 2:7, но проблемите в офанзивен план за момчетата на Людмил Хаджисотиров продължаваха и дефицитът им достигна 8 точки при 3:11.

Нико Карвачо върна две за Рилски, но Деян Чигоя предизвика таймаут за домакините с тройка за 5:14. Авансът на гостите достигна двуцифрени измерения, но все пак "Рилецо" намали изоставането си до 8 точки преди началото на втория период - 12:20.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима като че ли започваха да свикват с обстановката в "Арена Самоков" и дадоха резултатно начало на втората четвърт, но домакините все още губеха с осем точки - 17:25. Тихомир Желев направи поредно си чудесно включване от пейката на Рилски и вкара бързи две тройки за българския тим - 22:29. Последваха две атрактивни забивки на Тери Портър и Николай Георгиев и домакините вече изоставаха със само три точки - 26:29.

Нова тройка на Желев, трета в частта, изравни резултата по 29. Този път гостите бяха в четириминутна суша, а Нико Карвачо донесе първата преднина в мача на Рилски спортист - 31:29. След повече от шест минути без кош сърбинът Неманя Кръстич наниза стрелба със сирената, за да спре устрема на Рилски и да изравни резултата на полувремето - 31:31.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима продължиха равностойната битка и в първите минути на третата четвърт. Златин Георгиев и Павлин Иванов бяха в основата на всичко по-интересно за "Рилецо" - 39:38. Две поредни бързи атаки, завършили с кошове на Брандън Браун и Николас Карвачо, предизвикаха таймаут от щаба на гостите - пет точки аванс за Рилски при 43:38.

Шампионите на Австрия обаче не се предадоха и отново се доближиха на точка пасив от съперника си чрез звездата Алекс Ерера - 45:44, но Брандън Браун отговори по най-добрия начин и върна 5-точковия аванс на "Рилецо" - 52:47. Самоковци дори увеличиха актива си с още една точка и влязоха в последната четвърт с 6 точки преднина при 55:49. Последваха още две смени във водачеството, но "Рилецо" показа по-здрави нерви и дръпна с четири точки след тройка на Алекс Симеонов и пробив на Карвачо - 64:60.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Последната четвърт обаче не започна никак добре за домакините, тъй като Капфенберг навакса изоставането си и се залепи за Рилски - 57:56. Отново Кръстич изкара късмет с часовника и вкара с изтичането на атаката на Булс за 57:58, но Тихомир Желев успокои гостите с точна стрелба от средно разстояние, за да върне преднината в ръцете на българския тим. Напрежението в редиците на двата отбора се покачи в ключовите минути на последната четвърт, но наказателната линия се оказа спасителят на Капфенберг.

Ерик МакКлелън върна две точки за тима си и резултатът стана 64:62. Отново американецът разкъса защитата на домакините, като по този начин изравни резултата при 64:64 и оставащи 1:40 на часовника. Златин Георгиев и Деян Чигоя си разделиха по една тройка, а в следващото нападение на Рилски капитанът този път пропусна. Страхотна защита на Нико Карвачо обаче позволи на "Рилецо" да разполага с атака при оставащи 27 секунди от мача при резултат 67:67.

Гардът на Рилски Брандън Браун обаче се подхлъзна и направи крачки, като по този начин подари последното притежание в редовното време на "биковете". А с него и мачът приключи, тъй като МакКлелън завърши наказателната си акция с успешен пробив, за да донесе важната победа на австрийците - 67:69.

Героят за Капфенберг Ерик МакКлелън приключи двубоя със 17 точки и 6 борби, след като влезе от пейката. Алекс Ерера добави 16 точки и 7 борби, а Неманя Кръстич се разписа с 13 точки.

За Рилски с 12 точки завърши Трей Портър, Тихомир Желев направи чудесно включване от пейката и реализира 11 точки, а Златин Георгиев отбеляза 10 точки.

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брандън Браун 9, Павлин Иванов 9, Златин Георгиев 10, Алекс Симеонов 6, Николас Карвачо 8 (Трей Портър 12, Тихомир Желев 11, Николай Георгиев 2, Деян Карамфилов, Мирослав Васов)

КАПФЕНБЕРГ БУЛС: Томас Шрайнер 5, Дрю Кока, Латуан Търнър 4, Ян Мосчик 3, Алекс Ерера 16 (Ерик МакКлелън 17, Неманя Кръстич 13, Деян Чигоя 9, Джъстин Бригс 2)