Предпоследният изненада РБ Лайпциг в гонитбата с Байерн

Предпоследният в класирането на Бундеслигата Майнц 05 успя да постигне изненадваща победа над РБ Лайпциг с 3:2. Попаденията отбелязаха Муса Ниаките (24-ата и 35-ата) и Леандро Барейро (50-ата), а за гостите Тайлър Адамс (15-ата) и Марсел Халстенберг (30-ата).

РБ Лайпциг успя да поведе след четвърт час игра, когато топовен удар на Марсел Забитцер се отби в гредата с помоща на вратаря Робин Центнер, който го отклони с пръсти, но най-съобразителен се оказа Тайлър Адамс, който изникна в наказателното поле и прати топката в мрежата за 0:1. Това бе и първо по за Адамс от началото на сезона.

Гостите отговориха с удар с глава на Робин Куайсон, който обаче премина над вратата на Петер Гулачи. В 20-ата минута Дани Олмо намери отлично Емил Форсберг около точката за изпълнение на дузпа, но той бе блокиран от защитник и се строполи на земята.

Само десет минути след първото попадение в срещата гостите успяха да изравнят. Нарушение отляво бе изпълненое отлично от Дани Латца, играч на домакините стреля опасно с глава, а неумелата намеса на Гулачи даде възможност на Муса Ниаките да направи добавка за 1:1.

Пет минути трая равенството между двата тима. Малко по-продължително разиграване след корнер сякаш обърка защитата на домакините, центриране на Анхелиньо намери Дайо Упамекано около десния ъгъл на малкото наказателно поле, той, вместо да стреля, прати успоредно на голлинията към непокрития Марсел Халтенберг и бранителя необезпокояван отбеляза за 2:1.

В 35-ата равенството бе възстановено отново след изпълнение на корнер. Топката бе центрирана в наказателното поле, където играч на домакините игра с нея отлично на далечната греда и пред погледа на играчите на Лайпциг тя се озова отново Ниаките, който само от няколко метра отбеляза за втори път.

Пет минути след началото на втората част домакините успяха да постигнат до преднина от 3:2. Отличен пробив отляво завърши с центриране на Дани да Коста, а Леандро Барейро изпревари само за секунда стража на гостите и плъзна топката покрай него във вратата.

Наставникът на гостите Юлиан Нагелсман направи няколко промени и схемата, но неговите футболисти така и не успяха да наложат сериозно игрово и териториално преимущество над домакините, които отговаряха с остри контраатаки, които бяха заплаха.

82-ата минута РБ Лайпциг можеше и да успее да отбележи, но изстрел на Норди Мукиеле бе спасен отлично от Робин Центнер.В последните минути гостите наложиха хаотичен натиск, но така и не успяваха да създадат реални заплахи за защитата на Майнц, които в крайна сметка се поздравиха с крайния успех.

Този резултат остави Лайпциг на четири точки, но и с мач повече от водача Байерн (Мюнхен). Домакините остават предпоследни, но се приближиха на пет от Кьолн, който заема 16-ото място, което дава право на плейоф за оставане.