Не беше лесно, но Барса се изкачи с една позиция (видео)

Барселона измести Севиля от петото място в Ла Лига след минимална, но много важна победа над новака Уеска. Тимът на Роналд Куман спечели с 1:0, а гола вкара Френки де Йонг в 27-ата минута. Каталунците пропуснаха доста положения преди почивката, а след нея имаха и трудни мигове, но взеха своето.

Уеска остава на дъното в подреждането с едва 12 точки. Отборът с най-слабата защита в първенството затрудни Барса в края, когато при повече късмет можеше да се добере до равенството.

Предишното гостуване на Барселона на "Ел Алкорас" беше през 2019 година и завърши с нулево равенство, но няколко месеца по-рано Уеска регистрира поражение с 2:8 на "Камп Ноу". Днес не се стигна до подобен резултат, но в Барса със сигурност са доволни от трите точки.
Лионел Меси, който пропусна срещата с Ейбар заради болки в глезена, се завърна в титулярния състав. Аржентинецът записа своя мач №750 за "блаугранас" във всички турнири и №500 в Ла Лига. Усман Дембеле и Мартин Брайтуайт допълваха атаката на гостите, а тримата в средата на терена бяха Педри, Серхио Бускетс и Френки де Йонг.
Антоан Гризман и Миралем Пянич останаха сред резервите, но влязоха в края на мача. От пейката влезе и младокът Оскар Мингеса.
Домакините от Уеска започнаха с Рафа Мир, Хави Онтиверос и Серхио Гомес в предни позиции. В халфовата линия се разчиташе на Хайме Сеоан, Микел Рико и Педро Москера.
Футболистите на старши треньора Мичел имаха късмет, че двубоят не беше решен в полза на Барселона още до почивката. Най-голяма заслуга за това имаше вратарят Алваро Фернандес. В заключителните минути не липсваха удари към вратата на Марк-Андре тер Стеген, но нито един от тях не затрудни германския национал.
Началните минути преминаха в спокойно темпо, но Барса можеше да вземе ранен аванс. Жорди Алба центрира отляво, а Брайтуайт интелигентно пропусна топката за връхлитащия Педри. Младокът стреля в обсега на Алваро Фернандес и той спаси.
Алба беше в основата и на следващата опасна атака на "блаугранас". Испанският национал осигури възможност за Меси да се разпише в дебюта си на "Ел Алкорас", но ударът на аржентинеца бе разочароващ.
Именно Алба и Дембеле бяха най-добрите футболисти на Барса в този период от мача. Французинът демонстрира огромно желание и в 18-ата минута отправи силен удар, но защитник на Уеска го блокира. В 21-ата Педри се оказа непокрит в наказателното поле, но топката му дойде малко високо и той не успя да я насочи във вратата.
Прекалено дефанзивната игра на домакините водеше до постоянни опасности пред тяхната врата. И голът не закъсня. В 27-ата минута Меси елегантно подаде към Де Йонг, който изскочи зад защитата и от съвсем близо отклони топката във вратата на Уеска.
Тимът от Арагон опита да пренесе действията по-далеч от наказателното си поле, но това беше съвсем за кратко. В края на полувремето Барселона отново доминираше и Меси на два пъти имаше шанс да се разпише от фаул. В първия случай Алваро Фернандес майсторски изби топката, която влизаше под гредата, а минута по-късно повторният опит на Меси завърши с аут.
"Блаугранас" предприеха различен подход в началото на втората част. Гостите не бяха толкова агресивни и разчитаха, че Уеска ще се открие, за да използват свободните пространства. В 55-ата минута домакините организираха бърза контра, но Рафа Мир я провали с лошо подаване. Секунди след това Дембеле се отскубна от защитата от отбраната, но не можа да се разпише.
В 63-ата минута се стигна до голово положение и в полза на Уеска. Центриране от корнер предизвика объркване в защитата на Барса и Рафа Мир чукна топката с пета, но Марк-Андре тер Стеген беше на точното място, за да спаси. Малко по-късно Меси се озова на добра позиция след двойно подаване, но Алваро Фернандес пак се намеси отлично.
Миралем Пянич се появи на мястото на Бускетс в 75-ата минута, скоро след това пък Гризман замени Брайтуайт. Уеска рискува и започна да атакува с повече играчи. В няколко ситуации домакините успяха да стрелят към вратата на Тер Стеген, но германецът внимаваше и не допусна да бъде преодолян.
Следващият мач на Барса е гостуване на Атлетик Билбао. На Уеска предстои домакинство срещу Бетис.