Франция и Норвегия ще спорят за златото на ЕП по хандбал за жени

Защитаващият титлата си Франция и Норвегия се класираха за финала на Европейското първенство по хандбал за жени в Дания.

Победителките от Евро 2018 и олимпийски вицешампионки надделяха категорично над Хърватия с 30:19 (15:5). Двубоят беше равностоен само през първите десетина минути, като след 3:3 възпитаничките на Оливие Крюмболц поеха изцяло инициативата и до почивката доминираха изцяло, за да завършат първото полувреме с аванс от 15:5.

През втората част срещата се доиграваше и Франция без проблеми стигна до успеха, а Хърватия не успя да се противопостави в първия си полуфинал на континентален шампионат.

Рекордьорът със 7 европейски титли Норвегия пък се справи с Дания с 27:24 (10:13) след страхотен обрат през второто полувреме.

Домакините имаха инициативата през първото полувреме, а авансът им достигна 14:10 в началото на втората част. Последваха четири поредни гола за норвежките, които изравниха за 14:14, след което дълго време двубоят продължи равностойно, но нова серия от четири безответни попадения между 52-ата и 57-ата минута даде аванс на Норвегия от 27:22, което се оказа решаващо.

С 6 гола за победителките се отличи звездата на тима Нора Мьорк, а 7 пъти за Дания се разписа Миа Бидструп.

В мача за петото място пък олимпийският шампион Русия надделя над световния първенец Нидерландия с 33:27 (18:13).