Реал Мадрид преодоля съпротивата на десетима баски и се изравни с лидерите (видео)

Отборът на Реал Мадрид постигна четвърта поредна победа във всички турнири, след като спечели с 3:1 изтегленото си домакинство на Атлетик Билбао от 19-ия кръг на Ла Лига. Попаденията за мадридчани отбелязаха Тони Кроос (45+1') и Карим Бензема (74', 90+2'), а за баските точен беше Андер Капа (52'). Гостите играха почти цял мач с човек по-малко след червения картон на Раул Гарсия още в 13-ата минута, но успяха да затруднят своя съперник.

Зинедин Зидан беше направил само една промяна след успеха с 2:0 в градското дерби с Атлетико Мадрид. Тя беше свързана с Федерико Валверде, който зае мястото на наказания Каземиро. Така нападението отново беше съставено от Лукас Васкес, Бензема и Винисиус Жуниор. Гостите пък бяха разположени в 4-2-3-1, като тяхната атака беше водена от Иняки Уилямс.
В 4-ата минута Уилямс центрира, а Оскар де Маркос игра с глава, но ударът му се оказа много неточен. В 11-ата Бензема стреля от близка дистанция, но топката мина над вратата. В 13-ата удар на Уилямс излезе в аут, а претенциите му за дузпа останаха неуважени. Секунди по-късно неговият съотборник Раул Гарсия извърши неразумен и груб фаул срещу Тони Кроос, с което си изпроси втори жълт и съответно червен картон. В 16-ата Винисиус падна в наказателното поле след посягане на Унай Венседор, но съдията не посочи бялата точка. Само минута по-късно бразилецът отново искаше дузпа, но този път за игра с ръка на Капа. Главният рефер отново си замълча.
Последваха пропуски на Уилямс и Валверде, както и блокиран удар на Бензема. В 29-ата Кроос стреля отдалече, но безрезултатно. В 34-ата Винисиус не сполучи с шута си от голяма дистанция. В 41-ата именно той нанесе първия точен удар в мача, но Унай Симон с добър рефлекс успя да го избие. В 44-ата бразилецът отново пробва да се разпише, но топката срещна тялото на Валверде, който след това отправи неточен шут. Мадридчани все пак откриха резултата в добавеното време на първата част, когато Кроос нанесе прецизен удар от дъгата на наказателното поле.
Противно на очакванията, "лъвовете" успяха да изравнят още в 52-ата минута. Тогава те организираха контраатака, при която Капа комбинира с Де Маркос и пробва удар. Тибо Куртоа го отрази, но при добавката на десния бек белгиецът беше безпомощен. Само две минути след това Винисиус прати топката в противниковата мрежа, но при вдигнат флаг за засада. В 65-ата Кроос пробва нов далечен шут, но този път Симон улови топката.
В 74-ата при късо изпълнение на корнер Карвахал центрира към Бензема, който с глава върна преднината на домакините. В 88-ата резервата Иско пропиля опасна атака на своя отбор. В добавеното време появилият се като смяна Микел Весга можеше да възстанови равенството, но Куртоа направи решаващо спасяване. Така "лос бланкос" организираха бърза контраатака, която беше завършена с гол на Бензема за крайното 3:1.
Така третият в класирането Реал Мадрид събра 26 точки и се изравни с първия Реал Сосиедад и втория Атлетико Мадрид, който обаче е с два мача по-малко. Атлетик Билбао пък остава 13-и с актив от 14 пункта, колкото имат още три отбора.

РЕАЛ МАДРИД - АТЛЕТИК БИЛБАО 3:1

1:0 Кроос (45+1')
1:1 Капа (52')
2:1 Бензема (74')
3:1 Бензема (90+2')

Реал Мадрид: Куртоа, Карвахал, Рамос, Варан, Менди, Кроос, Модрич, Валверде, Васкес, Бензема, Винисиус

Атлетик Билбао: Симон, Капа, Йерай, Мартинес, Берчиче, Д. Гарсия, Венседор, Де Маркос, Р. Гарсия, Беренгер, Уилямс