Юве и Кристиано се превъплътиха в Байерн и разбиха Барса насред "Камп Ноу" (видео)

Италианският шампион Ювентус записа убедителна победа с 3:0 при гостуването си на Барселона и така завърши на първото място в група G на Шампионската лига. Попаденията отбелязаха Кристиано Роналдо (13', 52') от две дузпи и Уестън Маккени (20'). Това е първо домакинско поражение за каталунците в турнира от 2013 година насам, когато бяха победени със същия резултат от Байерн (Мюнхен). Оттогава те имаха 38 мача в ШЛ без загуба на "Камп Ноу", но тази вечер "Старата госпожа" сложи край на тази впечатляваща серия.

Преди този двубой всички бяха насочили погледите си към голямото съперничество между Роналдо и Лионел Меси, като този път португалецът излезе краен победител. За него този мач беше специален, тъй като за първи път се разипса срещу Барселона в Шампионската лига.  Така CR7 вече има 14 гола в последните си 13 гостувания на "Камп Ноу". Той стана и първият играч, отбелязал два гола от дузпа срещу каталунците в една среща от този турнир.

Роналд Куман бе направил четири промени в състава си след загубата от Кадис с 1:2. В защита Оскар Мингеса бе заменен от Роналд Араухо, а в халфовата линия Серхио Бускетс бе отстъпил мястото си на Миралем Пянич, който се изправи срещу бившия си тим. В предни позиции се появиха младите таланти Педри и Франсиско Тринкао вместо Мартин Брейтуейт и Филипе Коутиньо, а Меси и Антоан Гризман останаха титуляри.

Андреа Пирло пък за пореден път бе променил схемата си на игра и тази вечер съставът му бе подреден във вариация на 3-5-2. В резултат на това имаше много нови имена сред стартовите 11. На вратата пазеше ветеранът Джанлуиджи Буфон, а не Войчех Шчесни. Халфовата линия пък бе изцяло обновена. Хуан Куадрадо този път бе изнесен по-напред, а останалите, които действаха в средата на терена, бяха доскорошният играч на каталунците Артур, Уестън Маккени, Аарън Рамзи и Алекс Сандро. Партньор на Роналдо в атака бе Алваро Мората.

В 8-ата минута Роналдо отправи първия удар в мача, като той беше спасен от Марк-Андре тер Стеген. Малко след това Данило също стреля, но неточно. В 13-ата минута Кристиано падна в наказателното поле след съприкосновение с Араухо, а съдията посочи бялата точка. Именно португалецът превърна дузпата в гол. В 20-ата минута Ювентус организира чудесна атака, която беше завършена с акробатично изпълнение на Маккени, удвоило аванса на тима. Така за първи път в своята история Барса допусна два гола до 20-ата минута като домакин в турнира.
Последва шут на Меси, който беше избит от Буфон. В 25-ата минута Мората стреля с глава, но топката мина над вратата. Междувременно, съдията подмина претенции на гостите за втора дузпа за игра с ръка на Пянич. В 30-ата минута именно босненецът нанесе удар, който излезе в аут. В 36-ата Меси стреля, но в обсега на Буфон. В 42-ата домакините организираха опасна атака, но не успяха да отправят удар, с който да принудят вратаря да се намеси. Веднага след това Рамзи шутира неточно. В добавеното време Буфон за пореден път спаси изстрел на Меси. Каталунците имаха претенции за фаул срещу аржентинеца от страна на Маккени, но от ВАР прецениха, че няма основания за дузпа.
На почивката Куман реши да пусне Брейтуейт на мястото на Тринкао. В 47-ата Меси отново не успя да преодолее Буфон. В 49-ата Ленгле игра с ръка в наказателното си поле. Съдията даде авантаж и последва удар на Рамзи, който беше избит от Тер Стеген в корнер. Главният рефер обаче получи сигнал от ВАР да прегледа ситуацията и така той реши да даде втора дузпа за "бианконерите" в мача. Тя отново беше реализирана от Роналдо. Това беше неговият гол номер 650 в 860 мача за клубни отбори.
В 58-ата удар с глава на Гризман кацна върху напречната греда и излезе в аут. В 61-ата Пянич не сполучи със свое воле. В 65-ата минута 42-годишният Буфон пак отчая Меси след шут на аржентинеца. Две минути след това Гризман също се отчете с пропуск. Малко след това и резервата Рики Пуч не намери целта. В 70-ата минута последва корнер след изстрел на Брейтуейт. В 73-ата Матайс де Лихт фаулира Гризман и съдията отсъди дузпа за домакините. Французинът обаче беше в засада и така решението беше отменено.
В 75-ата минута след изпълнение на корнер Роналдо стреля, топката се отби в Леонардо Бонучи и мина голлинията. ВАР обаче показа, че защитникът е бил в засада и така голът беше отменен. В 77-ата Меси изпълни пряк свободен удар, но не затрудни Буфон. В 80-ата Пянич пробва техничен шут, минал над вратата. Пет минути по-късно Меси отново нямаше късмет при свой удар. До края на мача отново аржентинецът и Гризман пропуснаха да отбележат поне почетно попадение.

По този начин Ювентус постигна успеха с необходимия за първото място резултат, като заличи пасива си от 0:2 в мача на "Алианц Стейдиъм" между двата отбора. Следователно "бианконерите" излизат от групата като победител с 15 точки, а Барселона трябва да се примири с втората позиция, въпреки че е със същия актив.

БАРСЕЛОНА - ЮВЕНТУС 0:3

0:1 Роналдо (13' -  дузпа)
0:2 Маккени (20')

0:3 Роналдо (52' - дузпа)

Барселона: Тер Стеген, Дест, Араухо, Лангле, Алба, Пянич, Де Йонг, Тринкао, Меси, Педри, Гризман

Ювентус: Буфон, Данило, Бонучи, Де Лихт, Куадрадо, Маккени, Артур, Рамзи, Сандро, Мората, Роналдо