Краснодар се пребори за престижна точка на "Стамфорд Бридж" (видео)

Челси и Краснодар завършиха 1:1 в последния кръг в група "Е" на Шампионската лига. Гостите откриха в средата на първото полувреме чрез Реми Кабела, който се възползва от подаване на Виктор Клаесон, но малко по-късно Жоржиньо изравни от дузпа.

Мачът днес беше без значение за Челси, защото отборът на Франк Лампард не само имаше гарантирано място на осминафиналите, но и си осигури първата позиция в групата с гръмката победа над Севиля (4:0). Краснодар същи изпълни целта си още преди седмица. "Биковете" спечелиха прекия двубой с Рен и по този начин станаха единственият руски отбор, който ще играе в евротурнирите и напролет.

Очаквано, Челси излезе без голяма част от титулярите си, които получиха почивка преди важното гостуване на Евертън. На вратата застана Кепа Арисабалага. Испанецът е със статут на резерва на Едуард Менди и това беше един от редките му шансове през сезона да играе. Сесар Аспиликуета, Антонио Рюдигер и Андреас Кристенсен започнаха в защита, а пред тях действаше Жоржиньо.
Атаката водеха Тами Ейбрахам и младокът Фаустино Ааньорин, а четиримата в средата на терена бяха Емерсон, Матео Ковачич, Кай Хавертц и Били Гилмор.
За разлика от Лампард, наставникът на Краснодар Мурад Мусаев заложи на оптимален състав. Вандерсон, Маркус Берг и Виктор Клаесон сформираха триото в предни позиции, а зад тях действаше Реми Кабела. Тони Вилена и Кристофер Олсон бяха двамата вътрешни халфове, а защитата пред Матвей Сафонов включваше Игор Смолников, Александър Мартинович, Кайо Панталеао и Кристиан Рамирес.
Футболистите на Краснодар бяха доста по-мотивирани, най-малкото за да вземат реванш за тежката загуба с 0:4 у дома, когато в дълги период от мача играха равностойно, но в последния четвърт час рухнаха и получиха три гола.
Тази вечер "биковете" бяха освободени от всякакво напрежение и показаха, че не са за подценяване. Те създдоха първата голова ситуация, но шведският национал Клаесон стреля покрай вратата. В 24-ата минута Клаесон хитро отклони към непокрития Кабела и французинът откри резултата.
Отговорът на Челси не закъсня. Само три минути по-късно Ейбрахам беше повален в наказателното поле от Кайо Панталеао и реферът Павел Краловец отсъди дузпа, която Жоржиньо реализира с лекота.
"Сините" можеха да направят пълен обрат в 30-ата минута, но Тами Ейбрахам шутира в аут от удобна позиция. В самия край на полувремето пропуск направи и Кай Хавертц.
След почивката мачът беше равностоен. В 64-ата минута Вандерсон накара Арисабалага да прави важно спасяване. Ейбрахам се отчете с още един пропуск, но и намесата на Евгений Городов си струваше.
Оливие Жиру и Тимо Вернер влязоха като резерви за Челси, а германецът имаше възможност да донесе победата на своя тим, но стреля неточно.
След това равенство Челси приключи груповата фаза с 14 точки и само два допуснати гола. Севиля зае второто място с 13 точки, а Краснодар е трети с 5. На дъното остана Рен само с 1 точка.