Ливърпул излезе на върха без победа, шампионите отново са в конфликт с ВАР (видео)

Шампионът Ливърпул излезе еднолично на върха във временното класиране на Премиър лийг, след като завърши 1:1 Брайтън като гост в двубой от 10-ия кръг. Диого Жота (60') откри резултата, като това беше девети гол за португалеца в 14 мача с екипа на мърсисайдци. В добавеното време Паскал Грос изравни от дузпа, отсъдена след намесата на ВАР и оспорена бурно от мениджъра на гостите Юрген Клоп. Още два гола на шампионите бяха отменени заради засади след употребата на ВАР, като първата бе невидима за окото, но графиките на технологията доказаха, че Салах е бил може би с милиметри зад отбраната. Домакините пък пропуснаха и една дузпа през първата част.

Ливърпул отстъпваше по голова разлика на Тотнъм преди началото на кръга, но сега вече има една точки пред "шпорите", които утре имат тежко гостуване на Челси на "Стамфорд Бридж".

Лошата новина за мърсисайдци бе, че и този мач не мина без поредната контузия в състава. Този път универсалният Джеймс Милнър получи разтежение и напусна принудително терена 20-ина минути преди края.

В състава на домакините имаше две промени. Бившият играч на мърсисайдци Адам Лалана остана на пейката за началото. Вместо него започна Аарън Конъли. Жоел Велтман замени наказания Тарик Лампти.
Шест корекции бе извършил Юрген Клоп в сравнение с мача с Аталанта през седмицата. Фабиньо, Андрю Робъртсън, Диого Жота и Роберто Фирмино се завърнаха сред титулярите. Натаниел Филипс бе партньор на Фабиньо в центъра на защитата. Жоел Матип остана извън групата, като информациите са, че този път той не е контузен, а просто е получил почивка, след като игра два пъти през седмицата. Садио Мане бе на пейката за началото, като Такуми Минамино зае неговото място.
Преди първия съдийски сигнал всички присъстващи на "Амекс Стейдиъм" почетоха с едноминутни аплодисменти паметта на големия Диего Армандо Марадона.
Още в първите три минути гостите организираха две много добре атаки. Първо Жота получи извеждащ пас от дълбочина и веднага опита да намери Салах на метри пред вратата, но пасът бе пресечен от Марч. След това Вайналдум изведе по прекрасен начин Салах, но ударът на египтянина премина встрани.
Брайтън изпитваше големи трудности да премине централната зона в началото, но в 10-ата минута го направи и стигна до чиста голова възможност. Мопе видя огромната дупка в центъра на защитата на Ливърпул и изведе Конъли сам срещу Алисон. Нападателят на Брайтън опита да завърши с техничен удар, но бе наточен, пращайки топката встрани от целта. Това бе страхотен шанс за домакините.
В следващите минути "чайките" заиграха с доста по-голямо самочувствие. В 19-ата Брайтън стигна до дузпа, след като Конъли проби отляво, а Неко Уилямс тичаше до него от дясната му страна, опитвайки се да го натисне с тяло. В крайна сметка ирландецът се възползва от ситуацията и потърси контакт с краката на десния бек. Мопе изпълни от бялата точка, но стреля встрани от дясната греда.

Две минути след това Мопе получи контузия и напусна принудително терена. На мястото му се появи Тросар. В 34-тата минута Ливърпул поведе след мълниеносна атака. Алисон изпълни аут силно напред, Фирмино овладя около центъра и веднага изведе ювелирно Салах, който напредна и стреля покрай Райън. Според графиката на ВАР обаче египтянинът е бил в положение на засада в тази ситуация и попадението бе отменено.
За второто полувреме в игра за Ливърпул се появи Джордан Хендерсън. Неко Уилямс бе заменен, което означаваше, че Милнър се върна отдясно на отбраната, а капитанът на мърсисайдци зае мястото му в халфовата линия.
Гостите започнаха втората част много по-активно, но в 55-ата минута "чайките" организираха добра контраатака, при която Уелбек се измъкна от Фабиньо и напредна отдясно, но ударът му в близкия ъгъл бе спасен от Алисон.
В 60-ата минута по-добрата игра на Ливърпул през втората част даде резултат. Жота получи късо подаване от Салах на границата на наказателното поле, след което влезе навътре, задържайки добре, и стреля много прецизно по земя от 13 метра в ъгъла.

Четири минути след това Клоп реши да замени Салах с Мане. Египтянинът видимо остана недоволен от мениджъра и подмина германеца, който се опита да го поздрави при излизането му от терена.
Драмата се разигра в добавеното време, когато Стюарт Атуел първо подмина една ситуация в наказателното поле на Ливърпул, но след намесата на ВАР прегледа повторение и реши да отсъди дузпа в полза на домакините. Това стана, след като Анди Робъртсън закачи леко крака на Уелбек. Нападателят не можеше да овладее топката, което направи левият бек след контакта, който по никакъв начин не попречи на бившия играч на Арсенал. Въпреки това Атуел отсъди дузпа. Паскал Грос я реализира в 93-тата минута за крайното 1:1.
Юрген Клоп саркастично аплодира решението на рефера.