Ман Сити и Ливърпул не успяха да решат спора си след голяма битка и пропусната дузпа (видео)

Големите съперници от последните години в Англия - Манчестър Сити и Ливърпул, не успяха да се победят и завършиха 1:1 в дербито от осмия кръг на Премиър лийг, играно на "Етихад". Двата отбора направиха много силно първо полувреме, в по-голямата част от което мърсисайдци имаха надмощие. Мохамед Салах откри от дузпа в 13-ата минута, а Габриел Жезус изравни в 31-вата. Голямата звезда на "гражданите" Кевин де Бройне пропусна дузпа три минути преди почивката. Техничният белгиец дори не уцели вратата от бялата точка. Габриел Жезус пропилея един голям шанс за домакините в началото на втората част, след което битката взе надмощие. В крайна сметка дербито завърши така, което означава, че мърсисайдци запазиха преднината си от пет точки пред "гражданите", които обаче са с мач по-малко. Ливърпул обаче не успя да се завърне на първото място, на което в момента е Лестър с точка преднина пред шампионите.

И двамата мениджъри бяха направили по две промени в сравнение с последните шампионатни срещи на техните отбори. Илкай Гюндоган и Габриел Жезус стартираха за домакините, докато Жоел Матип, който се възстанови от своята контузия, и Диого Жота бяха титуляри за Ливърпул. Юрген Клоп обаче не пренебрегна Роберто Фирмино за сметка на португалеца. Това означаваше, че и четиримата водещи офанзивни футболисти на мърсисайдци стартираха. Мохамед Салах бе на върха на атаката, а Фирмино действаше зад него. Жота и Садио Мане бяха по крилата.
Гостите започнаха много агресивно. Още първата минута Александър-Арнолд изведе Фирмино зад отбраната на Сити. Едерсон излезе напред и успя да докосне топката, която след това рикошира отново в бразилеца и той не успя да я достигне в рамките на терена. Секунди след това Мане свали с глава в наказателното поле дълбоко центриране, но Диаш успя да отклони, преди Салах да нанесе удар.
Мърсисайдци продължиха да играят по-добре в началото. В 11-ата минута Робърстън пусна към Мане, който влезе остро в наказателно поле, а Кайл Уокър не прецени действията си. Десният бек остана далеч от топката, протегна крак и закачи този на сенегалеца в областта на бедрото. Мане се възползва от контакта и падна -  дузпа за Ливърпул. Домакините протестираха не толкова за това действие, колкото заради това, че секунди по-рано претендираха за нарушение срещу Стърлинг на границата на наказателното поле. Такова може би имаше, но английският национал падна с голямо закъснение след контакта и в крайна сметката играта не бе спряна. Мохамед Салах изпълни по перфектен начин дузпата, давайки преднина на шампионите.
В 25-ата минута "гражданите" пропуснаха първата много добра ситуация, до която стигнаха. Вайналдум сгреши, Торес взе топката и продължи към Де Бройне, който центрира перфектно към далечната греда. Там бе Стърлинг, който реши да стреля от малък ъгъл, вместо да потърси подаване. Алисон обаче много добре излезе напред и спаси.
Без да налага някакъв натиск, Сити изравни в 31-вата минута. Де Бройне намери прецизно Жезус в наказателното поле. Бразилецът със страхотно първо докосване се освободи от Александър-Арнолд, след което пусна топката покрай Алисон за 1:1.
Почти веднага след подновяването на играта Де Бройне отправи страхотен удар от 25 метра, след който топката профуча покрай лявата греда.
В 41-вата минута Сити получи огромен шанс да направи пълен обрат още преди почивката, след като центриране на Де Бройне отдясно рикошира от ръката на Джо Гомес. След като изгледа повторение на монитора, Крейг Поусън, който преди това не бе посочил бялата точка, отсъди дузпа. Де Бройне се нагърби с изпълнението, но не успя да намери десния ъгъл на вратата и прати топката встрани от нея, въпреки че Алисон се хвърли в другия ъгъл.
В края на първата част и Ливърпул имаше страхотен шанс да поведе отново. Мане задържа пред наказателното поле, след което намери Салах. Египтянинът изчака включването на Александър-Арнолд и пусна към него. Десният бек стреля силно по земя до близката греда, но Едерсон спаси. Топката мина под плонжа му, но той успя да я придърпа към себе си, преди някой в червено да направи добавка.
Второто полувреме започна много двуостро. Двата отбора размениха три скоростни атаки, като най-добро бе положението, което се откри пред Жота, след като Едерсон не боксира добре. Топката стигна до португалеца, който се справи с Уокър, но след това не успя да нанесе добър удар и стражът улови.
В 55-ата пък Жезус пропусна страхотен шанс, след като изскочи зад бранителите на Ливърпул и засече с глава добро центриране на Кансело отляво. Бразилецът обаче не успя да уцели вратата от няколко метра.
В 59-ата минута Клоп замени Фирмино с Шакири. Секунди след това силен удар на Жота срещна ръката на Кансело, но тя бе прилепена към гърдите на левия бек на Сити и дузпа нямаше. Гуардиола пък замени Торес с Бернардо Силва.
Малко след час игра лошият късмет отново застигна Ливърпул, след като още един ключов играч на шампионите получи контузия. Този път Трент Александър-Арнолд напусна принудително и на неговото място се появи Джеймс Милнър.
До края битката взе надмощие, а последните минути и темпото спадна, като двата отбора бяха затруднени и от проливния дъжд.