Победа и гол на Меси, но представянето на Барса озадачи (видео)

Барселона се наложи с 2:1 над Динамо (Киев) в среща от третия кръг в група "G" на Шампионската лига и е начело в класирането с пълен актив от 9 точки. Лионел Меси откри резултата от дузпа в своя мач номер 150 в евротурнирите, а през второто полувреме Жерард Пике се разписа с глава, преди Виктор Циганков да върне интригата за последните 15 минути.

Украинският тим излезе със състав, в който преобладаваха резервите, но оказа много сериозна съпротива и Марк-Андре тер Стеген трябваше да спасява Барса от проблеми. Над всички на терена обаче бе неговият колега Руслан Нещерет. 18-годишният талант дебютира за първия отбор на Динамо едва преди няколко дни в местното първенство, а днес блесна с една дузина виртуозни спасявания насред "Камп Ноу".

В началото на седмицата имаше сериозни опасения, че мачът може да не се играе заради отсъствието на голям брой футболисти на Динамо (Киев), заразени с коронавирус. Точната бройка на заболелите беше 13, а за капак от състава на украинците липсваше и наказаният капитан Сергей Сидорчук.
Задачата на Барса се очертаваше да е лесна. Каталунците са в серия от 4 мача без победа в Ла Лига, но в Шампионската лига взеха 6 точки от мачовете с Ференцварош и Ювентус, което ги утвърди на върха в групата. Динамо пък още съжаляваше за изпуснатите два гола аванс в Будапеща преди седмица.
Голямата новина в състава на Роналд Куман бе завръщането на вратата на възстановения Марк-Андре тер Стеген. Атаката водеше Антоан Гризман, а зад него бяха Меси, Ансу Фати и Педри. Серхио Бускетс и Миралем Пянич бяха двойката вътрешни халфове. Френки де Йонг бе в ролята на централен защитник до Жерард Пике, а крайни бранители бяха Жорди Алба и Сержиньо Дест. На пейката останаха Клеман Лангел, Сержи Роберто, Тринкао и Усман Дембеле.
За гостите от Киев от първата минута започнаха няколко млади футболисти, без никакъв опит в евротурнирите, начело с вратаря Нещерет.
От титулярите в защита се появи само Томаш Кеджиора, докато в халфовата линия все пак стартираха познати имена като Виталий Буялский и Виктор Циганков. На пейката пък личаха имената на Бенямин Вербич и Карлос Де Пеня, за когото се предполагаше, че може да дeйства като ляв бек.
За Барса не беше трудно веднага да притисне съперника в неговата половина и опасностите пред вратата на Нещерет се заредиха една след друга. Първият шанс се откри пред Гризман, но французинът пропусна. В 4-ата минута Денис Попов фаулира в наказателното поле Меси и Майкъл Оливър посочи бялата точка. Звездата на Барса стреля точно и вкара 15-ия си гол от дузпа в Шампионската лига.
Това беше най-рано отбелязаната дузпа на Меси с екипа на Барса във всички турнири и най-ранната дузпа, отсъдена за каталунците в Шампионската лига.
Барса продължи да атакува опасно. Младокът Педри нацели гредата, а малко по-късно Нещерет спаси удар на Ансу Фати. Гризман пък направи по-трудното след центриране от левия фланг и не успя да прати топката във вратата.
Каталунците спокойно можеха да водят с 3:0 още до 10-ата минута, а младият страж на Динамо още веднъж трябваше да се намесва, този път след изстрел на Фати. Чак след четвърт игра гостите организираха първата си добра атака, но стигнаха само до корнер.
Руслан Нещерет постепенно започна да се превръща в герой за украинците. Отличният му рефлекс попречи на Меси да вкара втория си гол в мача в 18-ата минута, а след това настъпи период на относително спокойствие на терена и Барса вече не създаваше голово положение при всяка атака.
В 35-ата минута защитата на "блаугранас" остави Буялский напълно непокрит и той нанесе удар с глава, но топката беше в обсега на Тер Стеген и германецът инстинктивно изби. Пред другата врата Ансу Фати опита фалцов изстрел, кото обаче мина далеч от гредата.
С наближаването на почивката Барселона отново вдигна оборотите. Нещерет обаче беше непробиваем след удари на Педри и Фати, като по тази начин съхрани известна интрига за второто полувреме.
В началото на втората част не си пролича домакините да са си взели поука и още в 46-ата минута Циганков излезе срещу Тер Стеген, но стражът на Барса не позволи да бъде преодолян. След корнера Кеджиора помисли, че е изравнил, но при центрирането топката беше излязла в аут.
Динамо имаше още една чудесна възможност да изравни. Жерсон Родригес изведе централния нападател Супряга, той се пребори за позиция с Де Йонг, но Тер Стеген скъси ъгъла и успя да избие. В 57-ата минута Меси завъртя топката от фаул, но отново впечатляващият Нещерет спаси.
Пянич и Гризман отстъпиха местата си на Сержи Роберто и Дембеле, но Барса не заигра по-концентрирано. Каталунците оставяха огромни пространства за контрите на Динамо и само блестящите спасявания на Тер Стеген ги спасиха от това да треперят за трите точки.
В 64-ата минута Сержи Роберто стреля опасно с глава, само за да види как Нещерет прави поредната си сигурна намеса. При следващата атака на Барса Фати центрира към останалия в наказателното поле Пике и той с глава вкара за 2:0.
Малко след гола Супряга още веднъж се оказа сам срещу Тер Стеген и още веднъж германският страж го спря. Грешките в защитата на Барселона не спряха. В 75-ата минута Вербич засече центриране от левия фланг, Тер Стеген спаси, но притичалият Циганков стигна пръв до топката и я вкара в мрежата.
Попадението накара футболистите на Барса да се стреснат. Дембеле отправи много силен удар, но за пореден път Руслан Нещерет се намеси превъзходно. Домакините се стремяха да задържат топката и да не дават на Динамо шансове да поглежда към вратата на Тер Стеген.
В края на редовното време гостите се задържаха по-продължително около наказателното поле на Барса, но няколкото центрирания не доведоха до напрежение за Тер Стеген.
След паузата за националните отбори каталунците ще гостуват в Киев на 24 ноември.