Нидерландия започна с трудна победа при новия селекционер (видео)

Нидерландия записа минимален домакински успех с 1:0 над Полша в първия си мач от група 1 на дивизия "А" в Лигата на нациите. Попадението отбеляза Стивън Бергвайн в 61-ата минута. Двубоят бе ръководен от родния съдия Георги Кабаков и беше дебютен за селекционера на "лалетата" Дуайт Лодевегес, който замени напусналия Роналд Куман.

Той бе заложил на схемата 4-3-3. Триото в атака бе съставено от Стивън Бергвайн, Мемфис Депай и Куинси Промес. В халфовата линия личаха имената на Френки де Йонг и Жоржиньо Вайналдум, а в защита - това на Вирджил ван Дайк. На вратата игра Яспер Силесен. Гостите не разчитаха на голямата си звезда Роберт Левандовски за този мач. Така атаката бе водена от Кшищоф Пьонтек, който беше подпомаган от Пьотър Жиелински от по-задна позиция. В защита място намери капитанът Камил Глик, а титулярен страж бе Войчех Шчесни.
"Лалетата" владееха инициативата през първата част, но не стигнаха до гол. В 13-ата минута Камил Йозвиак пробва далечен удар, който мина встрани от вратата. В 22-ата се откри добра възможност пред Промес, но и неговият шут по посока на далечния долен ъгъл се оказа неточен. В 27-ата Ван Дайк надскочи всички при центриране от корнер, но ударът му с глава попадна в обятията на Шчесни. В 33-ата Пьонтек насочи добре свой изстрел, но Яспер Силесен успя да го избие в ъглов удар. Малко след това Депай си пробва късмета, но не умери добре топката. В последните секунди на полувремето воле на Де Йонг беше спряно от близката странична греда.
В 49-ата минута Депай не успя да овладее топката след центриране отдясно и пропусна отличен шанс да се разпише. В 58-ата той се опита да прехвърли Шчесни, но вратарят не му подволи да го стори. В 61-ата Де Йонг центрира в наказателното поле, след което Ханс Хатебур насочи топката успоредно на вратата, а Бергвайн беше на точното място, за да завърши атаката за 1:0 в полза на Нидерландия. Това беше първи гол за крилото на Тотнъм с националната фланелка. В 64-ата Промес стреля, но Шчесни улови удара му. До края на мача нямаше сериозни положения за нов гол пред двете врати и така "оранжевите" започнаха второто издание на Лигата на нациите с победа.
Това е седми мач без загуба за нидерландците, които имат 6 победи в тях. Следващият им противник обаче е силният отбор на Италия.
НИДЕРЛАНДИЯ - ПОЛША 1:0

1:0 Бергвайн (61')