Републиканският шампионат по мотокрос бе открит на мотополигон "Горна Росица"

На мотополигон "Горна Росица" завършиха състезанията от програмата на 2-ия кръг на BMU European championship 2020 и бе проведен първи кръг на Републиканския ни шампионат по мотокрос. Заради ограниченията от Министерството на здравеопазването спортните събития да бъдат без публика, трибуните на най-доброто трасе в света останаха празни и феновете на мотоциклетния спорт не успяха да видят на живо карането на 130-те пилоти от България, Румъния и Гърция във всички класове.

При най-малките в МХ 50 кубически сантиметра крайната победа след двата манша спечели Никола Мутафчиев ( първи манш - 1 място, втори манш - 2 място - 47 точки, КТМ, СК Панчо рейсинг тим), а на втората позиция на подиума се качи Симеон Тодоров ( 1 - 6, 2-1, 40 точки, Хускварна, МСК М6 Ямаха рейсинг тим) . Трети в този клас финишира Николай Павлов ( 1-2, 2-5,38 точки, Хускварна, МСК М6 Ямаха рейсинг тим) .

В МХ 65 сс. първите трима завършиха един след друг и в двата манша. Убедителното представяне на Дани Цанков ( 1-1, 2-1, 50 точки, Ямаха, МСК М6 Ямаха рейсинг тим) му донесе заслужения краен успех в Севлиево, докато Венцислав Тошев ( 1-2,2-2, 44 точки, КТМ, СК Мото спорт Варна) и Мартин Лалев ( 1-3, 2-3, 40 точки, КТМ, МСК Севлиево) завършиха съответно на второ и трето място.

При МХ 85 сс. Христиан Георгиев ( 1-1, 2-1, 50 точки, КТМ, СК Мото спорт Варна) не остави шансове на конкурентите си в неделния ден и записа пълен успех. Мирослав Димитров ( 1-3, 2-2, 42 точки, Ямаха, СК Киппен МХ Рейсинг тим) стъпи на втората позиция на подиума, а румънеца Золтан Ордог ( 1-2, 2-3, 42 точки,Ямаха) стана трети.
Местният любимец Хакан Халми в МХ2 ( 1-1,2-1, 50 точки, КТМ, МСК Севлиево 2004) караше много сигурно и тактически правилно по пътя към двойната си победа и логично взе купата за първото място от кръга. След него се наредиха Николай Малинов ( 1-3, 2-2, 42 точки, КТМ, СК Киппен МХ рейсинг тим) и Кристиан Томпа (1-4, 2-4, 38 точки, Румъния,КТМ).

Участващият в настоящия шампионат в клас МХ1 многократен шампион на България Майкъл Иванов ( 50 точки,КТМ, СМК Пловдив мотор спорт) показа своята класа и възможности, като още от старта правеше разлики във времената спрямо останалите пилоти. Майкъл завърши и в двата манша с аванс от над 1 минута пред втория Панайотис Кузис ( 44 точки, Гърция,Сузуки), докато Калоян Илиев ( КТМ, МСК Севлиево) , приключи състезанията с третата позиция и 40 точки от "Горна Росица".

В МХ ,Григор Царев ( КТМ, Джи Ар Си Моторспорт 2020) записа двоен успех със силното си каране, оставяйки на втората и третата позиция Николай Колев ( 1-2,2-2, 44 точки, Хонда, МСК М 6 Ямаха рейсинг тим) и Йонут Кояну ( 1-3,2-4, 38 точки, Румъния).
В новия клас за сезона - МХ Senior ( пилоти навършили 45 годишна възраст) Васил Стоянов ( 1-1,2-1, 50 точки, СК Киппен МХ Рейсинг тим, Хонда) завърши като краен победител и в двата манша. Николай Манчев ( 1-4,2-3, 38 точки, СМК Пловдив Мотор спорт, Ямаха) и Станко Боянов ( 1-6,2-2,37 точки, МСК НСА Мопорспорт, Кавазаки) се качиха на втората и третата позиция на подиума за награждаване.

Следващият кръг по мотокрос ще бъде на 25 и 26 юли на легендарното трасе "Ридо"- Самоков.