Лига на нациите по мини футбол - Чехия - България 0:0

Мъри довърши Надал

Тенисист номер 1 на Великобритания Анди Мъри се класира за финала на Откритото първенство на САЩ, след като победи с 6:2, 7:6(5), 4:6, 6:4 лидера в схемата и в световната ранглиста Рафаел Надал. Това бе първи 1/2-финал в надпреварата в Ню Йорк за двамата тенисисти и общо шести двубой помежду им. Досега обаче шотландецът нямаше успех срещу Рафа. Мачът се изигра в два дни, тъй като вчера бе прекъснат заради наближаващия ураган "Хънтър", като резултатът бе 6:2, 7:6 (5), 2:3 в полза на 21-годишния Мъри. В битка за първата си титла на турнир от Големия шлем шестият в схемата ще се изправи срещу четирикратния шампион от изданието Роджър Федерер (Швейцария).

След като вчера Надал изпитваше видими затруднения в играта си, но все пак съхрани надеждите си за обрат живи с ранен пробив в третия сет, в началото на срещата днес той бе значително по-стабилен. 22-годишният испанец спечели безпроблемно първия си сервис гейм на нула, но същото стори и съперникът му. Един от най-важните и отсъстващи елементи в играта на олимпийския шампион от Пекин бе сервисът му. И докато Мъри без много усилия печелеше подаванията си, то при Рафа ситуацията бе различна и той за малко не допусна пробив в сервис гейма си за спечелване на сета. Все пак обаче интригата се запази с 6:4 гейма в третата част в полза на Надал.

Четвъртият сет бе истинска демонстрация на майсторство и класа от страна и на двамата 1/2-финалисти. Четирикратният шампион от "Ролан Гарос" можеше да пробие подаването на съперника си още в началото на частта, но не се възползва от шанса си. Ролите се размениха още в следващия гейм, който се оказа и най-завързаният в сблъсъка. Мъри пропусна цели седем възможности за пробив при 1:0 гейма за опонента му и това до голяма степен повлия на концентрацията му. Рафа не се поколеба да извлече полза от моментния лек спад в играта на шотландеца и реализира пробив за 2:1.

Въпреки че непредизвиканите грешки на Анди се увеличиха, той успя отново влезе в ритъм и върна пробива в 6-ия гейм на сета. Изключителният му сервис също отново започна да работи безотказно, докато шампионът от "Уимбълдън" бе неубедителен. При 4:3 гейма Мъри имаше брейкпойнт, но Надал се измъкна от трудната ситуация. Оспорваният десети гейм обаче се оказа непосилна задача за краля на клея и той допусна решаващия пробив, който сложи край на мача след 3 часа и 30 минути игра.

Това е първи финал в кариерата на Анди Мъри на турнир от Големия шлем от общо 12 участия. Най-доброто му класиране на US Open досега бе четвъртият кръг през 2006 година. През миналия сезон той отпадна в третия кръг, а с днешния си успех стана първият британец след Грег Руседски през 1997 година, който достига до финала в Ню Йорк. Мъри ще се придвижи и с две места напред в световната ранглиста и ще заеме 4-ата позиция.

Шотландецът не е от най-любимите съперници на световния номер 2 Роджър Федерер. Швейцарецът има две загуби от общо три мача между двамата, като последната победа на Мъри бе с 6:7 (6), 6:3, 6:4 в Дубай през тази година.