Рилски нанесе първия удар в серията със Спартак

Рилски спортист спечели първия мач от полуфиналната си серия в Националната баскетболна лига срещу Спартак Плевен. Тимът на Любомир Киров надви своя съперник с 95:84 (21:23, 25:25, 31:18, 18:18), за да поведе с 1-0 в битката помежду им. Форматът на серията е до три победи от пет мача.

Реалната разлика между двата тима се отвори в третата четвърт, която бе спечелена от страна на самоковци с 31:18, за да могат те да се отдалечат с двуцифрена преднина пред своя опонент.

В състава на Рилецо не бе Александър Янев, който изгледа мача от скамейката. Спартак също имаше ключово отсъствие в лицето на своя титулярен център Талиб Занна, който също не бе по екип, но присъстваше на пейката на тима си.

Мач №2 от серията е в четвъртък от 19:00 часа, отново в Самоков. След този двубой битката се измества в зала "Балканстрой".

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Домакините от Самоков се опитваха във всеки възможен момент да атакуват отслабеното от липсата на Талиб Занна подкошие на своя съперник, като Чавдар Костов отбеляза четири от първите шест точки на Рилски спортист, за да направи резултата 6:4 след първите три минути игра. Спартак пък взе някои грешни решения в офанзивен план, докато Костов продължаваше да бъде все така агресивен, печелейки си още два наказателни удара - 8:4. Джулиен Люис изобщо не успя да влезе в мача, извърши второто си лично нарушение и бе заменен от Николай Стоянов. След това пък самоковци също загубиха своя плеймейкър Майкълин Скот заради два бързи фала, а Константин Тошков съкрати дистанцията до само една точка при 11:10. Алекс Симеонов пък пропусна първите си три опита от тройката, а в последвалото нападение плевенчани отново се добраха до наказателната линия и обърнаха след два коша на Стоянов за 11:12. Родни Първис също се отпуши с тройка в последните секунди на нападението на тима си за 12:16 в полза на тима на Любомир Минчев. Рилски дълго време хвърляше "тухли" от тройката, преди Джоузеф Лоусън да се разпише от тази зона, като дистанцията две минути преди края на първата част бе само точка в полза на тима от Плевен - 17:18. В последните секунди от четвъртината се стигна до два обрата, като първо домакините поведоха с 21:20, но впоследствие Николай Стоянов отговори с тройка за 21:23.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Рилски спортист продължи да разчита на петицата си от резервни състезатели, която затвори и откриващата част. Добро впечатление направи юношата на самоковци Христо Бъчков, който отбеляза 6 точки за 6 минути и помогна на своя отбор да си върне преднината при 30:29. В допълнение към това плевенчани извършиха три лични нарушения около три минути след началото на периода, което можеше да позволи на домакините да бъдат още по-агресивни в така или иначе сериозния физически сблъсък. Лидерът на Спартак Родни Първис обаче бе забравен на нулевия ъгъл и без да се замисли наниза втората си тройка в мача, като до този момент той имаше 13 точки при 4/4 стрелба от игра за 34:36. Добри изпълнения на Цветомир Чернокожев и Брайънт Томас в подкошието помогнаха на гостите от Плевен да запазят своята преднина, но те вече трябваше да се борят с натрупаните пет отборни фала, които допуснаха - 37:40. Спартак сякаш не беше толкова засегнат от третия фал на Люис, колкото Рилски от третото нарушение на Флорвиъс, след което Брайънт Томас направи резултата 39:44 в полза на спартаклии. Въпреки опита на Рилски да изравни, отборът на Спартак затвори първото полувреме с крехка преднина от две точки при 46:48 в своя полза. Домакините завършиха първото полувреме с 12/16 стрелба за две точки, но от тройката бяха 3/16. От другата страна пък Спартак стреляше солидно - 14/21 за две и 4/7 за три.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Независимо от ниския процент през първото полувреме, отборът на Рилски продължаваше да прави опити да поразява съперника си от тройката. Този път обаче Чавдар Костов и Алекс Симеонов вкараха два поредни изстрела, а Майкълин Скот бе точен на два пъти от наказателната линия, за да могат самоковци да запишат серия от 8:0 на старта на третата четвърт - 54:48. Впечатляваща alley-oop забивка на Джон Флорвиъс след асистенция на Костов допълнително увеличи проблемите на гостите, които вече изоставаха с осем точки при 56:48. Джулиен Люис откри сметката на Спартак за второто полувреме при 56:50, но след това самият той извърши четвъртото си лично нарушение. Любомир Минчев обаче избра да остави в игра Люис и четирите му фала, като той оправда доверието на треньора си и бе в основата на следващите успешни изяви в нападение на своя тим - 58:56 в средата на третата част. Домакините обаче отново успяха да се отскубнат напред след неспорстменско нарушение на Родни Първис срещу Чавдар Костов, както и чрез кош и фал на Флорвиъс за 63:56. Едно нападение по-късно дистанцията се покачи до двуцифрените измерения след тройка на Костов за 66:56. Люис намали разликата до 68:60, но след това направи петото си нарушение и така мачът за него приключи.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Финалният период започна добре за гостите, които вкараха тройка чрез Николай Стоянов, но след това те позволиха на Христо Бъчков и Мирослав Васов да помогнат на самоковци отново да се изстрелят напред при 81:69. Стоянов отвърна с още една тройка от другата страна и така Любомир Киров поиска прекъсване при 81:73 в полза на своя отбор след две минути игра в последната четвърт. Таймаутът свърши отлична работа на баскетболистите на Рилецо, които отговориха със серия от шест поредни точки, за да се сдобият с най-голямата си преднина до този момент - 14 точки при 87:73. Любомир Минчев пък на свой ред също пожела пауза и отборът му се върна до десет точки, но Деян Карамфилов вкара важна стрелба от средно за 89:77 с оставащи около четири минути до края на редовното време. Цветомир Чернокожев показа точен мерник от наказателната линия и сведе разликата до десет при 92:82, а веднага след това Николай Стоянов открадна топка и я завърши на другия кош за 92:84 с оставащи около 90 секунди до финалната сирена. Последва още една грешка от страна на самоковци, но Брайънт Томас извърши фал при заслона и лиши своя отбор от възможност да направи последните минути още по-интригуващи. След това и тройката на Ивко Ивков не намери целта, като Рилски удържа аванса си и спечели мача с 95:84.

Самоков е непревземаема крепост за Спартак вече 14 години

Чавдар Костов поведе колоната за Рилски спортист с 18 точки. Деян Карамфилов записа още 15 точки, Майкълин Скот и Джоузеф Лоусън се отличиха с по 11 точки, а Христо Бъчков финишира с 10.

Николай Стоянов бе водещ реализатор за Спартак Плевен с 19 точки. Цветомир Чернокожев наниза 15 точки, Родни Първис вкара 13, а Брайънт Томас приключи срещата с 12 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Майкълин Скот, Крис Минков, Чавдар Костов, Алекс Симеонов, Джон Флорвиъс

СПАРТАК ПЛЕВЕН: Константин Тошков, Родни Първис, Джулиен Люис, Цветомир Чернокожев, Брайънт Томас

Снимки: Startphoto