Дзижонг Вей: Бъдете уверени в момент на криза! Ще помагаме с политики, не с пари

Дзижонг Вей: Бъдете уверени в момент на криза! Ще помагаме с политики, не с пари

Президентът на Международната волейболна федерация FIVB Дзижонг Вей уважи тържественото заседание на българската федерация във Варна. То бе посветено на трите годишнини на родния волейбол. През 1949 г. България е приета за член на международната федерация и същата година дебютира на световните финали в Москва, където мъжкият ни тим завършва трети и печели първите си медали от голям форум. Освен това през 1964 г. в София е организиран демонстративен турнир, след който волейболът е приет в олимпийските семейство.
Преди да говори пред медиите, първият мъж на световния волейбол обясни как се придвижват финансовите средства във FIVB. Китаецът засегна основните изисквания за развитие на съвременния волейбол и все по-голямата роля на държавата в този процес.


- Уважаеми г-н Вей, с какви впечатления останахте от първата победа на България срещу Куба и страната ни като цяло?
- Българският отбор се върна в играта в последния момент. Всеки може да има затруднения, но за да се преодолеят трудностите, ключовият фактор е самоувереността. България не загуби самочувствието си нито за миг. В последния момент отборът на Куба изгуби своята самоувереност. Във времето на световната икономическа криза трябва да имаме увереност. Това има по-голяма стойност от всичко останало. Сега ще споделя и своето впечатление от България. Бях в България като млад през 1965 г. Дойдох като водач на отбора по лека атлетика. Виждам, че оттогава страната ви е тотално променена. Основната разлика са хората и най-вече тези, които са избрани да управляват.
С добро управление и хубави хора може да се постигне всичко
Варна е развит туристически град, който предлага всички необходими услуги. Спортът има нужда не само от инфраструктура, а и от съвременни услуги. Така беше и в Двореца на културата и спорта, където предоставиха наистина съвременно обслужване. Наистина съоръжението е_старо, но привлича зрителите. Искам да поздравя България, Варна и БФВолейбол.
- Може ли да очакваме финансова субсидия от FIVB специално за детско-юношеските школи в България?
- Първото, което ще получи БФВ от FIVB, е съдействие. БФВ е развита национална федерация и няма нужда от финансова подкрепа. Тя повече се нуждае от политическа подкрепа. FIVB ще съдейства, както и на всички развити европейски федерации, с политика. Давам ви пример. Оттук насетне всички международни трансфери на състезатели между европейски страни ще бъдат решавани от Европейската конфедерация.
И всяка европейска централа ще получава част от трансферната такса. Това означава, че когато предлагаме финансова подкрепа, тя първо ще отиде за малките страни, например в Африка. На развитите национални федерации ще съдействаме с нова политика.
- Развитието на волейбола е свързано с развитието на държавата, но то зависи и от управлението на FIVB, CEV и националните федерации. Въвеждането на новите правила постигна ли търсения ефект?
- Принципът е, че всички промени в правилата трябва да помагат на по-слабите. За да подкрепим слабите, ние променихме някои правила, за да постигнем по-голям баланс в мачовете. Така позволихме на повече страни да се състезават със силни отбори като българския. Сега може да се играе с второ либеро в едно състезание. Всеки играч има добри и лоши моменти и това може да се случи по всяко време, затова треньорът трябва да има различни възможности за смяна. FIVB прави всичко възможно, за да поддържа стабилност в правилата
Не искаме да ги променяме непрекъснато. Само ако е необходимо. Всички промени трябва да са насочени към общия интерес, а не да подпомагат едни за сметка на други.
Имаме нужда да се запознаем с мнението на всички състезатели, треньори, национални федерации и коментатори, дори и на зрители за всяка една промяна, преди тя да е влязла в сила.
- Как ще бъде давана уайлд кард за Световната лига тази година?
- От тази година вече няма да има уайлд кард, защото тя дава предимство на дадена федерация за сметка на останалите. За финалите ще се класира най-добрият втори отбор от всички групи.
- А защо променихте системата на токчуване?
- За да дадем по-голям шанс на по-слабите отбори.
Новата система принуждава отборите да се борят до последната минута, като например българският отбор в първия мач срещу Куба. Винаги си струва да опиташ да спечелиш поне още един гейм и ако го направиш, това ще ти донесе точка за класирането. Срещу Куба българският отбор демонстрира предимствата на тази система.
- Феновете да чакат ли нови промени в правилата преди олимпийските игри в Лондон през 2012 г.?
- По принцип нямаме време за такова нещо. Необходими са поне 4 години за утвърждаването на едно ново правило.
Така че на олимпиадата в Лондон правилата ще са като на олимпийските игри в Пекин 2008 г.

Заб. В интервюто са използвани въпроси и на други медии.

За историята на FIVB
Факт е, че България е сред основателите на Международната федерация по волейбол. В самото начало развитието на волейбола е зависело от развитието на всяка източноевропейска страна. По това време високата класа на волейбола в тези държави е направила така, че той да бъде приет като олимпийски спорт.


ВЕЙ
За бизнеса
FIVB принадлежи на националните федерации, затова има задължение да защитава интересите на всички клубове, играчи и официални лица. Всички активи, които са натрупани във FIVB, принадлежат на нейните членове. Това богатство е обществен фонд, който трябва да се използва за развитието на волейбола. Целта е FIVB да помага за развитието на волейбола в целия свят. Бизнесът, с който международната федерация се занимава, е само едно средство за привличане на приходи. Както казва Международният олимпийски комитет (МОК), парите, които идват от спорта, трябва да се използват само за спорт. FIVB ще спазва този принцип, за да поддържа световното волейболно сдружение.

За ролята на държавата
Спортът трябва да се ползва с подкрепата на правителствата, защото е обществено занимание. Обществото в днешно време е регулирано от държавата. Държавата използва различни средства, за да подкрепя спорта чрез политика, финанси и обществени услуги. Затова всички спортни организации трябва да поддържат добри отношения с държавата.

За българската федерация
Радвам се да видя, че Българската федерация по волейбол е в тясна връзка с бъдещия министър-председател (б.р. - Бойко Борисов). БФВ е много дисциплинаран и активен член на международната федерация. FIVB се гордее с българската федерация. 60 години са едновременно много дълъг и много къс период. Те обединяват усилията на поне две поколения волейболисти. В София имах удоволствието да се срещна с първото поколение, а тук и с второто. Младите трябва да научат от старите основни принципи и да се поучат от техния опит. Сигурен съм, че новото поколение ще се справи и по-добре от предишното.

Варна
Иван Донков, пратеник
на "7 дни спорт"

 

 

Последвайте каналите ни в:

Още от Волейбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти