В Италия приеха на нож победата на Хорнър над любимеца им Нибали и побързаха да потърсят най-различни обяснения. Най-големият спортен всекидневник в света „Газета дело Спорт” намекна, че карането на американеца излиза от рамките на човешките възможности чрез анализ на работата на тялото му – метод, чрез който французите се опитаха да поставят под съмнение убедителната победа на Крис Фрум на Тура това лято.
Оказа се, че Хорнър слага в джоба си дори Фрум, който смачка всичко живо по френските пътища. По време на изкачването на Пеня Кабарга през 18-ия етап американецът е работил с мощност 6,83 вата на килограм от теглото си – абсолютен рекорд в тези изследвания. Според „Гадзета дело спорт” 6,2 вата/кг е лимитът на човешките възможности, като той спада с възрастта.
Средната скорост от 21,240 км/ч, с която Хорнър е преодолял 4,9-километровото изкачване, означава, че през цялото време тялото на Хорнър работи с 437 вата. С това той направи 20 секунди на Хоакин Родригес и Алехандро Валверде и 25 секунда на Винченцо Нибали. Средната скорост, с която американецът се е изкачвал, е значително по-висока от тази на отчаяно борещите се за победата миналата година Алберто Контадор и Родригес. Според италианските специалисти това хвърля съмнение върху постижението на Хорнър, въпреки че резултатите на американеца могат да бъдат донякъде обяснение с попътния вятър и добрите условия.
Изследванията на база средна скорост на изкачване бяха въведени от печално известния доктор Микеле Ферари, който работеше с Ланс Армстронг. Самият д-р Ферари обаче признава, че методът му не е много точен именно заради различните атмосферни условия, вятър, състояние на пътната настилка, влияние от съотборници и други колоездачи или съпътстващи превозни средства и много други фактори. Според него настилката или попътният вятър могат да дадат отклонение от 6 до 10 процента в резултатите. Други специалисти като шефа на Скай Дейв Брейлсфорд пък направо казват, че методът е „псевдонаука”.
7 дни спорт