Инфарктно: Барса се измъкна по чудо в 94-ата минута (видео)

Шампионът на Испания Барселона с кански мъки надви с 3:2 гостуващия Севиля в двубой от четвъртия кръг на Примера дивисион. Каталунците поведоха с 2:0 след попадения на Даниел Алвеш (36) и Лионел Меси (75). Голове на Иван Ракитич (80) и Хорхе Андухар - Коке (90) сякаш оформиха ремито. В 94-ата минута при дадени три добавени Алексис Санчес завърши трилъра с попадение за крайното 3:2. Останаха съмнения за съдийски грешки при незачетен гол на Севиля и победното попадение на Алексис Санчес.

Херардо Мартино гласува доверие в нападение на Кристиан Тейо, Лионел Меси и Неймар. Сеск Фабрегас остана на пейката, а Педро Родригес - извън групата. Унай Емери разчиташе на Кевин Гамейро в атака при система 4-2-3-1.

"Блаугранас" затегнаха обръча около андалуската врата в началото на срещата. В третата минута Неймар първи имаше шанс да стреля, би по диагонала, но Бето изби в корнер. При изпълнението Тейо и Жерард Пике се разминаха с топката след остро центриране. В петата Чави Ернандес прати топката към далечната греда, където отново португалският страж плонжира. В деветата отново Неймар стреля към втората греда, но Бето внимаваше.

След първите десетина минути натиск "лос кулес" отслабиха обръча. В 15-ата Жорди Алба напусна принудително. Първоначалните медицински изследвания показаха разкъсване на мускулни влакна на дясното бедро. В 20-ата 57-милионният бразилец върна към Тейо, който при втория си опит затрудни сериозно вратаря. В 21-вата защитата на каталунците увисна, но Кевин Гамейро не можа да си топката поведе по най-добрия начин. В 26-ата Андрес Иниеста хитро намери свободния Неймар в наказателното поле, но неговият шут беше блокиран.

Към средата на полувремето тимът на Тата отново понатисна своя опонент. В 31-вата "Камп Ноу" аплодира Неймар за много технична игра на тъча, изострила атаката. В 32-ата Меси прати кълбото над гредата от 20-метров фаул. В 36-ата резултатът беше открит в полза на "синьо-червените". Резервата Адриано Корея центрира към далечната греда, където непокритият Алвеш с глава отбеляза в близкия ъгъл - 1:0. Десният бек наказа бившия си отбор с второто си попадение през този сезон и общо 25 от 340 срещи в Ла Лига.

В 38-ата "бланкирохос" развиха прекрасна контра със съмнения за засада. Виктор Валдес улови след лъвски скок пред Витоло. В 42-рата Стефан Мбиа нагло изблъска Неймар, но съдията Мунис Фернандес не извади втори жълт картон. Това беше шести фаул срещу 21-годишния бразилец от началото на двубоя. Секундите преди финала на полувремето Тейо и Меси не разиграха добре при много удобна ситуация, а минута по-късно Тейо не сполучи при труден изстрел.

Второто полувреме започна дейно в атака. В 51-ата най-активният днес Неймар отново беше блокиран в опита си за изстрел. В 53-ата Иниеста залъга в наказателното поле, но пасът не стигна до адресат. Тимът на Унай Емери контраатакуваше опасно. В 56-ата Витоло беше оставен сам пред дузпата, но Пике протегна крак. В 61-вата Хавиер Масчерано се намеси много точно при нова опасност пред Виктор Валдес.

В 64-ата опитите на гостите от "Рамон Санчес Писхуан" донесе топка в мрежата на каталунците. Голът обаче не беше зачетен. След центриране от корнер Кала заби кълбото с глава в мрежата, но реферът Фернандес много спорно даде фаул в атака. В 67-ата Неймар сполучи при комбинация с Меси, но аржентинецът за пореден път беше обграден от трима-четирима и загуби. В 73-ата Лео стреля с десния крак на гредата от 17 метра.

"Десетката" играеше един от най-слабите си мачове, но в най-важния момент излезе на сцената. Резервата Сеск Фабрегас, появил се след проблеми с Иниеста, намери Неймар отляво и бразилецът асистира великолепно на Меси, който от десет метра не пощади Бето - 2:0. Това беше шести гол за Лео в Ла Лига от началото на сезона.

Успокоението беше кратко, тъй като севилци върнаха едно попадение в 80-ата минута. Витоло се подигра със защитата на Барса и позволи на Иван Ракитич да разстреля Валдес. В следващата минута "блаугранас" създадоха две опасности, при които миришеше на гол. В 83-ата за пореден път Барса потрепери при корнер, но ударът с глава на Кала мина над гредата.

В 85-ата каталунците имаха прекрасна възможност за скорост. Меси избра пас наляво към Неймар, но бразилецът сбърка с опит за двойно подаване. В 87-ата Бето отрази опасен шут на Адриано. В края на мача "Камп  Ноу" предвкусваше изравнителен гол след поредеца от опасности пред Валдес. Първо Адриано изчисти при опасност за автогол. В 90-ата при изпълнение на корнер футболистите на Барса пак не се подредиха добре и Коке се озова сам на дузпата, за да отбележи с удар от въздуха.

За да е пълна драмата на "Камп Ноу", в 94-ата минута Алексис Санчес опъна мрежата и последва дива радост в синьо-червено. Лео Меси нахлу рязко, може би и с цената на нарушение в атака, и върна към чилиеца, който имаше късмет да прати топката в мрежата за крайното 3:2.

Въпреки победата Тата Мартино сериозно трябва да се замисли за играта на отбора най-вече в отбрана. Каталунците вече делят върха с Атлетико Мадрид, като двата тима са с пълен актив и абсолютна равна голова разлика - 14:4. Следващият мач на Барса е в сряда срещу Аякс от груповата фаза на Шампионската лига.

Снимки: Getty Images/Guliver