Сълзи за женската щафета на Франция на 4 по 100 м в Москва - отнеха им сребърните медали

Френската щафета на Франция на 4 по 100 метра при жените приключи по изключително неприятен начин участието си на Световното първенство по лека атлетика в Москва вчера. Селин Дистел-Боне, Айоделе Икесан, Мириам Сумаре и Стела Акакпо финишираха втори след квартета на Ямайка с постижение от 42,73 сек. Французойките получиха медалите си на официалното награждаване, но радостта им не трая дълго. Два часа след края на планетарния форум от Жури д’Апел обявиха, че завършилите на втора позиция губят медалите си заради неправилно предаване на щафетната палка на един от постовете. Така френските спринтьорки трябваше да върнат отличията си.

Големите победителки от тази дисквалификация бяха британките, които завършиха четвърти в бягането с 42,87 сек. Сред пренареждането именно атлетките от Острова се окичиха с бронзовите медали. Щафетата на Великобритания бяга в състав Дина Ашер-Смит, Ашли Нелсън, Анабел Люис и Хейли Джоунс. Американките също спечелиха от грешката на Франция и от трета позиция минаха на втора. Шампионки са ямайските спринтьорки.

Дисквалификация имаше на един от медалистите и в мъжката щафета на 4 по 100 м. Британците, които завършиха на трета позиция, бяха декласирани заради неправилно предаване на палката между втори и трети пост и отстъпиха медалите си на квартета на Канада. Шампион стана Ямайка, а втори останаха американските спринтьори.

Снимки: Getty Images/Guliver