Леверкузен оцеля в кошмара на "Мерцедес-Бенц Арена" (видео)

Байер (Леверкузен) надви с минималното 1:0 като гост Щутгарт в мач от втория кръг на германската Първа Бундеслига. Възпитаниците на Сами Хупия трябва да са много доволни от завоюваните три точки, след като през по-голяма част от мача бяха тотално надиграни от своя съперник. Голът за Леверкузен бе дело на бранителя на домакините Даниел Швааб, който нещастно порази своята врата в 42-ата минута и зарадва доскорошните си съотборници. Така "Отборът на фабриката" се изкачи на първото място в таблицата с еднакви показатели с шампиона Байерн (Мюнхен), след като в първия кръг пречупи Фрайбург с 3:1. За играчите на Бруно Лабадия пък това е втора загуба след 2:3 срещу Майнц 05 преди седмица.

Успехът над "швабите" е седми пореден в Бундеслигата за Леверкузен и така "червено-черните" изравниха ударната си серия от 2001 година, когато наставник на тима бе Клаус Топмьолер, а в състава се подвизаваше българинът Димитър Бербатов.

Бе изминал четвърт час и домакините можеха да излязат напред в резултата чрез Ибрахима Траоре. Мартин Харник видя добре гвинееца малко зад точката за изпълнение на дузпа, но ударът му мина много близо покрай дясната греда на Бернд Лено.

Осем минути по-късно Сидни Сам бе изведен добре от голмайстора за миналата кампания Щефан Кислинг и стреля силно, но изстрелът му се отби в дясната греда на Свен Улрайх.

Три минути преди края на първата част Леверкузен излезе напред в резултата. Левият бранител на "аспирините" Себастиан Бьониш проби мощно по левия фланг и подаде прострелно в наказателното поле на домакините. Кълбото се отби в тялото на Даниел Швааб и влетя в мрежата на Улрайх за 0:1. До миналия сезон Швааб играеше за Байер.

През втората част отборът от Леверкузен се отпусна и предаде изцяло инициативата на домакините, които немалко пъти застрашиха вратаря на гостите Лено, но шансът бе на страната на Байер. Първо Ибишевич в 51-ата минута можеше да вкара, но изстрелът му мина над напречната греда. В 64-ата минута отново босненецът имаше шанс да изравни резултата. Траоре центрира прострелно в полето на Леверкузен, но централният защитник Йомер Топрак изчисти в ъглов удар миг преди кълбото да дойде на главата на босненския таран.

Десет минути преди края на двубоя Кислинг можеше да затвърди аванса на Байер. Гонсало Кастро подаде добре от непряк свободен удар. Русокосият нападател стреля добре с глава, но ударът му не намери целта. Минута по-късно капитанът на Щутгарт днес Кристиан Гентнер стреля много силно от 30 метра, но топката облиза горната греда и не влезе в очертанията. В края на мача влезлият като резерва Тимо Вернер направи два поредни пропуска. Първо 17-годишният младок отклони ефектно с пета подаване на Ибишевич, но Лено изби в корнер. При последвалия ъглов удар отново той се извиси над всички, но ударът му мина над гредата. В самия край на мача домакините имаха претенции за дузпа, но главният съдия не отсъди такава.

Идния кръг Байер (Леверкузен) приема на своя "БайАрена" Борусия (Мьонхенгладбах), а Щутгарт гостува на Аугсбург.