Гледай на живо

Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

България обра медалите от Световните игри за трансплантирани

България обра медалите от Световните игри за трансплантирани

Три медала и две четвърти места от XIX Световни игри за трансплантирани в Дърбън, ЮАР (28.07- 04.08.2013) донесе българският национален отбор за трансплантирани.


Павлин Михов, с чернодробна трансплантация, спечели златния медал от тенис на маса. Павлин е трансплантиран преди 16 години, още когато е бил на 6 месеца; донор е била неговата майка. Младежът от Пирдоп развя българския флаг като шампион за втори път – първият му златен медал в дисциплината е от Световните игри за трансплантирани през 2011 г. Започва кариерата си дванадесет годишен в гр. Пирдоп. Играл е за отборите на СКТМ "Пирдоп 2000" , "Амер Спортс" - Чепеларе , "Машстрой Марица Фест" - Пловдив и Панагюрище. 
Аделина Бранкова е трансплантирана преди 17 години с бъбрек, в Йоханесбург, Южноафриканската Република. За нея беше много вълнуващо да се завърне в държавата в която е получила своя втори шанс за живот. Аделина взе среброто от тласкане на гюле. Бранкова е бивша спортистката, а в момента е помощник-директор в Спортното училище „Олимпиец” - Перник. Това е поредно нейно участие в световните състезания за спортисти с присадени органи. В световните и европейските игри за трансплантирани тя е спечелила 7 златни, 7 сребърни и 2 бронзови медала на първенствата в Унгария, Гърция, Австралия, Швеция.
Най-младият участник в отбора ни е Мартин Настев, трансплантиран със сърце преди 4 години, в УСБАЛ „Света Екатерина”. Детето отнесе бронзовия медал от бадминтона и четвъртото място на 100 метра бягане от ЮАР.

Четвъртият участник в българския отбор - Борислава Ананиева – също се представи отлично и се класира на четвърто място в състезанието по бадминтон. Борислава Ананиева е трансплантирана с бърек преди 10 години.

Отборът е подготвен от „Български съюз на трансплантираните“ – пациентска организация, член на „Федерацията на Световните игри за трансплантирани “ и „Европейска спортна федерация на трансплантирани и диализирани “. Всяка година БСТ работи за селектирането и изпращането български отбори на европейски и световни състезания за трансплантирани.

Игрите в ЮАР тази година бяха подкрепени с присъствието на велики спортисти като южноамериканския голф-шампион Гари Плеър, олимпийският шампион от Лондон в плуването Чад ле Кло и много други.


Световните игри за трансплантирани се провеждат през една година с голям успех – статистиката показва, че в годината на провеждане на световните игри в съответната държава, броят трансплантации нараства средно с 30%. Основната им цел е да покажат на световната общественост как донорството и трансплантациите спасяват хиляди човешки животи. Игрите целят още да вдъхнат кураж на чакащите в листите за трупен донор – след като бъдат трансплантирани с орган, тези тежко болни пациенти водят нормален живот и дори са способни да достигнат спортни успехи. Много известни спортисти се завръщат в професионалния спорт след успешна трансплантация – между тях, легендарният баскетболист Алонзо Морнинг и хърватският футболен национал Иван Класнич.

В България е около 20 пъти по-вероятно човек да попадне в листата на чакащи и да има нужда от донор за да оцелее, отколкото самият той да стане донор на органи след смъртта си. Над 1000 българи чакат за трансплантация на орган, още няколко хиляди чакат за тъканни трансплантации – болни от левкимия могат да бъдат спасени с донорство на костен мозък, прогресивно ослепяващи пациенти чакат за очна роговица. България е, за голямо съжаление, на едно от последните места в целия свят по брой донорски ситуации и трансплантации годишно, поради което много пациенти загиват. Една от основните причини за това е лошата информираност на българското общество по отношение на донорството и трансплантацията и честите откази за даряване на органи след смъртта. Българският съюз на трансплантираните, съвместно с Изпълнителната агенция по трансплантация и други пациентски организации, правят опит да поправят това, като провеждат информационна кампания за проблемите на трансплантацията в България. Кампанията цели да разсее митовете около даряването на органите и да убеди българите да подкрепят донорството, за да бъдат спаси хилядите чакащи за трансплантация в листите.

Сайтът на кампанията е www.bgdonor.com .

Фейсбук-страница: https://www.facebook.com/bgdonorstvo .

Световни игри за трансплантирани, Дърбън 2013: http://www.wtg2013.com/ .

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти