Стрaхотен Ботев (Пд) изпусна Щутгарт пред 15 000 "бултраси", надеждата е жива (видео+галерии)

Отборите на Ботев (Пловдив) и Щутгарт завършиха при резултат 1:1 в първата среща от третия квалификационен кръг на Лига Европа. Ведад Ибишевич се разписа за германския тим в 67-ата минута, а резервата Валери Домовчийски изравни в 73-ата минута. "Канарчетата" изнесоха силен мач срещу именития си съперник, а в последните десетина минути пропуснаха две отлични положения, които можеха да им донесат изключително престижна победа.

Около 15 000 фенове на "жълто-черните" създадоха невероятна атмосфера на стадион "Лазур" в Бургас.

Станимир Стоилов не направи нито една промяна от единайсетроката, която победи Жрински (Мостар) преди седмица. Изненадващо като титуляр за гостите излезе 17-годишният нападател Тимо Вернер, за когото това бе дебют в евротурнирите. През втората част обаче на терена се появи опитният Какау, който оформи дует с Ибишевич.

"Жълто-черните" изиграха много стабилно първо полувреме. В 10-ата минута Тодор Неделев проби отдясно и подаде на Борис Галчев, но ударът на полузащитника бе блокиран от бранител в червено. Шест минути след това Ибрахима Траоре направи продължителен рейд по дясното крило на атаката на Щутгарт, но центрирането му бе уловено от Адам Стаховяк.

В 25-ата минута пред Неделев се откри отличен шанс да открие резултата. Той бе изведен от Галчев на удобна позиция, но ударът му по земя бе спасен от Свен Улрайх. Минута по-късно прострелно центриране на Мариян Огнянов бе уловено от германския вратар.

В 29-ата минута гостите не извадиха топката от игра, въпреки че Неделев лежеше на терена. При развилата се атака Константин Рауш получи възможност да стреля от дъгата на наказателното поле, но изстрелът му мина много встрани от вратата.

Втората част започна с опасен удар на Вернер, минал покрай вратата. В 47-ата минута Анисе Абел открадна топката от Рауш, но бе повален преди да напредне към вратата. За интервенцията играчът на Щутгарт получи първия жълт картон в срещата.

В 67-ата минута току-що влезлият в игра Александру Максим качи топката на главата на Ибишевич след центриране от фаул и опитният нападател прати кълбото зад Стаховяк за 0:1. В 71-ата минута Даниел Швааб стреля опасно, но топката мина вдясно от вратата.

В 73-ата минута неубедителният до този момент Ромарио Кортзорг изпрати топовен шут към вратата на Улрайх, стражът не се намеси добре и притичалият Домовчийски от няколко метра вкара в опразнената врата, възстановявайки равенството.

Прекрасен шанс за осъществяване на пълен обрат изпуснаха "канарчетата" в 81-ата минута. Сивард Спрокел овладя добро подаване на Ромарио и нахлу в наказателното поле, но ударът му по земя не намери очертанията на вратата. Шест минути по-късно самият Ромарио можеше да донесе така желаната победа, след като получи отличен пас от Неделев, но за жалост на 15 000-те хиляди "бултраси" не бе точен.

Реваншът е на 8 август на стадион "Комтех Арена" в Ашпах, тъй като клубното съоръжение на германския тим "Мерцедес Бенц Арена" е ангажирано същия ден с концерт на британската поп-звезда Роби Уилямс. Победителят ще получи правото да играе в плейофа за влизане в групите на Лига Европа.

БОТЕВ (ПД) - ЩУТГАРТ 1:1
0:1 Ибишевич (67)
1:1 Домовчийски (73)

БОТЕВ (ПД): Стаховяк, Христов, Грънчаров, Спрокел, В. Минев, Галчев, Иршак, Огнянов (68-Домовчийски), Ромарио (87-Дяков), Неделев, Анисе (72-Сърмов)

ЩУТГАРТ: Улрайх, Швааб, Ташчъ, Рюдигер, Рауш, Бока, Лайтнер, Траоре, Тунай Торун (56-Какау), Вернер (66-Максим), Ибишевич (88-Абделауе)

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Неделев (Б); Рауш, Вернер, Рюдигер (Щ)
СЪДИЯ: Лий Пробърт (Англия)
СТАДИОН: "Лазур", Бургас