Суперфутбол: Гуардиола вдигна първа купа с Байерн, Тиаго вкара с гърди (видео)

Отборът на Байерн (Мюнхен) разби с 5:1 Борусия (Мьонхенгладбах) във финала на турнира "Телеком Къп", който се игра на "Щадион им Борусия Парк" в Мюнхенгладбах. Надпреварата, която се провежда в полуфинали и финали по 60 минути, е неофициална и трофеят отива във витрината на баварците за първи път след създаването си през 2009 година. Франк Рибери (17), Филип Лаам (23), Тиаго Алкантара (26), Ариен Робен (41) и Томас Мюлер (60) вкараха за Байерн, а Люк де Йонг беше точен от дузпа за Борусия (30). Това е първа купа на Джосеп Гуардиола като наставник на мюнхенци. Тиаго пък отбеляза дебютен гол за европейския първенец, като майсторски насочи с гърди в мрежата. Тройният шампион от миналия сезон игра много раздвижено, с много подавания и дълбока преса.

Гуардиола постави Тиаго пред четиримата бранители с идеята да играе по-често с топката и да хвърли повече сили в защита. Капитанът Филип Лаам намери място в халфовата линия. Томас Мюлер беше на върха на атаката, но често сменяше мястото си най-вече с Ариен Робен. Баварците от първите минути овладяха инициативата и строяха постепенни напададения. В 17-ата минута Франк Рибери откри резултата с прекрасно попадение. Ариен Робен центрира високо през центъра, френският техничар се завъртя майсторски и от въздуха намери топката, която се оплете в мрежата.

В 23-ата Лаам се разписа след добавка. Попадението дойде като плод на дълбока преса пред наказателното поле на Борусия. Рибери отне топката и търкули прекрасно към Томас Мюлер, който изпусна, след което обаче Лаам беше точен. Две минути по-късно преместилият се временно отляво Робен нахлу и намери Мюлер, който отново не можа да преодолее вратаря. В 26-ата Тиаго реализира ефектно попадение, след като засече с гърди центриране отляво. В последните секунди на 30-минутното полувреме Люк де Йонг намали резултата от дузпа.

След почивката Кроос зае позицията на опорен халф, а Тиаго се премести по-напред. В 33-ата Рибери и Мюлер направиха двойно подаване, след което изстрелът на "седмицата" беше спасен. В 41-вата минута мюнхенският колос вкара четвърто попадение. Робен атакува като "деветка" центриране отляво и засече с глава от шест метра - 4:1 за Байерн. В последната 60-ата минута Мюлер завърши прекрасна многоходова акция за крайното 5:1.

В сряда вечер новият Пептим ще се изправи срещу Барселона в контролна среща за купата "Ули Хьонес".

Борусия (М): Хаймерот; Домингес, Янтшке, Нордвайт, Вендт; Аранго, Джака (31 - Крамер); Херман, Дахуд, Де Йонг; Хъргота
Байерн: Щарке; Рафиня, Ван Буйтен (50 - Шакири), Боатенг, Контенто (31 - Алаба); Тиаго (50 - Вайлраух); Робен, Лаам (50 - Кирххоф), Кроос, Рибери; Мюлер;

Снимки: Getty Images/Guliver