България в спор за бронза след 1:3 от прекалено силната Бразилия (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Националният волейболен отбор на България ще спори за бронзовите медали в Световната лига. Възпитаниците на Камило Плачи отстъпиха на олимпийския вицешампион Бразилия с 1:3 (12:25, 17:25, 25:23, 16:25) във втория полуфинал от финалния турнир, игран тази нощ пред над 3000 зрители в зала "Естадио Ислас Малвинас" в Мар дел Плата (Аржентина).

По този начин българите ще имат шанса да спечелят бронзовите медали в Световната лига и то при петия си опит. Българските "лъвове" ще играят за 3-4-то място срещу Италия, която по-рано отстъпи на олимпийския шампион Русия с 1:3 гейма в първата полуфинална среща. Волейболистите на "Селесао" имат уникалната възможност да спечелят рекордна 10-та титла в Лигата, като в големия финал ще излязат срещу руснаците. Интересно е да се отбележи, че големият и малкият финал са повторения на мачовете на Олимпиадата в Лондон 2012. Спорът за бронза между България и Италия е тази вечер от 22,30 часа българско време, а след това от 02,00 часа българско време през нощта Бразилия и Русия ще играят за титлата. Двата двубоя ще бъдат давани пряко по

TV7

.

Мачът започна равностойно до 3:3 в първия гейм, след което бразилците дръпнаха с 6:3 след блок-аут от втора линия на Уолъс де Соуса, ас на Рикардо Лукарели и грешка в нападение на Тодор Скримов. Първата техническа пауза пък дойде при 8:6 след нова успешна атака на Уолъс. Постепенно разликата нарасна до 13:9 след силна атака на Уолъс и задържана топка на Цветан Соколов, което накара Камило Плачи да вземе тайм-аут. Въпреки това, последва ас на Уолъс и 14:9. Второто техническо прекъсване дойде при 16:11 за "Селесао" след блок-аут на Данте Амарал. Последваха нови грешки на Скримов и Соколов в атака и поредна бомбена контра на Уолъс - 19:11 и втори тайм-аут за Камило Плачи и България. Независимо от това, резултатът стана 22:11 след блок на Исак Сантош, контра на Данте Амарали ас на Лукаш Сааткамп. Бразилия спокойно взе гейма с разгромното 25:12 след ас на бразилския разпределител Бруно Резенде и поведе с 1:0.

В началото на втората част момчетата на Бернардо Резенде бързо поведоха с 4:0 след ас на Данте Амарал, две контри блок-аут на Рикардо Лукарели и технично пускане на Уолъс де Соуса. Въпреки тайм-аута за Камило Плачи последва нова атака на Уолъс и 5:0. След това в игра се появи втория разпределител на България Добромир Димитров на мястото на Георги Братоев. Постепенно българите стопиха изоставането си до 5:7 след атака на Валентин Братоев, който започн втория гейм, и силна контра на капитана Тодор Алексиев. Все пак първата техническа пауза дойде при 8:5 за Бразилия след грешка от сервис на Вальо Братоев. Двата тима продължиха равностойно до 12:9, след което последваха две грешки в атаки на Цецо Соколов и поредна успешна атака на Уолъс - 15:9. Както в първия гейм, така и във втория, второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:11 за "Селесао". Последваха мощна контра и блокада на Лукарели, ас на Исак Сантош и технично отиграване на Уолъс - 20:11 и тайм-аут за Камило Плачи. Последва леко отпускане в бразилския тим, което позволи на българските момчета да намалят до 16:21 след атака на Вальо Братоев и блокада на брат му Георги, който се завърна в игра. Но в крайна сметка олимпийските вицешампиони затвориха гейма при 25:17 след грешка на българския разпределител Георги Братоев при мрежата.

И третия гейм стартира равностойно до 4:4, след което България поведе със 7:4 след грешка от сервис на Рикардо Лукарели и две страхотни контри на Тодор Алексиев. Въпреки тайм-аута за Бернардо Резенде и "Селесао", последва нова контра блок-аут на Алексиев и 8:4. Разликата продължи да расте до 11:5 след нови две контри на Алексиев. Постепенно бразилците стопиха изоставането си до 9:12 след блок-аут на Данте Амарал и контра през центъра на Исак Сантош. Двата тима продължиха равностойно до 16:13 за българите след силна атака на Вальо Братоев. Последва поредна успешна контра блок-аут на Алексиев и 17:13. За пореден път Бразилия намали разликата до 17:18 след атака и контра на Уолъс де Соуса и аут на Цецо Соколов. Българските "лъвове" си върнаха част от преднината при 21:18 след атака на Алексиев и страхотен блок на Светослав Гоцев, но веднага последваха две точки за Бразилия и 21:20. Играта продължи точка за точка до 24:23, когато Данте Амарал се контузи след сблъсък със съотборниците си Рикардо Лукарели и Лукаш Сааткамп. Все пак България спечели гейма с 25:23 след блок-аут на Алексиев и намали изоставането си на 1:2 гейма.

Четвъртата част също започна равностойно до 3:3, след което "Селесао" дръпна с 5:3 след две успешни атаки на Лукаш Сааткамп. Играта продължи точка за точка до 7:5, след което последваха силен блок-аут на Данаил Милушев, който остана в игра на мястото на Цецо Соколов, и атака в аут на Уолъс де Соуса - 7:7. Все пак техническата пауза дойде при 8:7 за Бразилия след успешна атака на Уолъс. Последваха контраатаки на Уолъс и влезлия като резерва Маурицио Боржеш, който замени контузения Данте Амарал, - 11:7 и тайм-аут за Камило Плачи. Последва контра през центъра на Исак Сантош - 12:7, след което Георги Братоев отново бе заменен от Добромир Димитров. Разликата продължи да расте до 14:8 след блокади на Сантош и Уолъс. Втората техническа пауза пък дойде при 16:9 след нов блок на Уолъс. Преднината на бразилците стана 18:10 след грешка в атака на Дани Милушев. Бразилия без проблеми запази предимството си до 21:13, след което спечели гейма с 25:16 след поредна успешна атака на Рикардо Лукарели, а с това и мача с 3:1, с което пък се класираха за големия финал.

Най-резултатен в българския тим стана капитанът Тодор Алексиев с 16 точки (1 блок, 1 ас, 48% ефективност в атака и 22% позитивно посрещане). От друга страна над всички от бразилците бе Уолъс де Соуса със страхотните точки 24 точки (2 блока, 2 блока и 67% ефективност в атака) за победата.

БРАЗИЛИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:1 (25:12, 25:17, 23:25, 25:16)

БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 2, Уолъс де Соуса 24, Рикардо Лукарели 15, Данте Амарал 7, Исак Сантош 9, Лукаш Сааткамп 10 - Марио Жуниор-либеро (Уилям Аржона, Луиш Фелипе Фонтелеш 2, Маурицио Боржеш 2)
Старши-треньор: Бернардо Резенде
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 2, Цветан Соколов 6, Тодор Алексиев 16, Тодор Скримов 1, Виктор Йосифов 5, Светослав Гоцев 3 - Теодор Салпаров-либеро (Валентин Братоев 7, Данаил Милушев 5, Добромир Димитров, Николай Пенчев)