Русия на финал в Световната лига след 3:1 над Италия (ВИДЕО/ПЪЛЕН ЗАПИС)

Олимпийският волейболен шампион Русия стана първия финалист в тазгодишната Световна лига. Момчетата на селекционера Андрей Воронков надиграха без особени проблеми Италия с 3:1 (25:12, 25:23, 24:26, 25:20) в първия полуфинал от финалния турнир, игран тази вечер пред около 3000 зрители в зала "Естадио Ислас Малвинас" в Мар дел Плата (Аржентина).

Така руснаците се класираха за големия финал в Лигата за 8-ми път в историята си и ще могат да спечелят титлата за трети път. За последно "Сборная" триумфира през 2011 година. Русия ще играе срещу победителя от втората полуфинална среща между Бразилия и България, която започва в 02,00 часа българско време тази нощ. Италия пък ще може да спори за първи медал от 2004 година насам, когато печелят среброто, срещу загубилия втория полуфинал. Мачът за бронзовите медали е тази вечер от 22,30 часа българско време, а големият финал е след това от 02,00 часа българско време през нощта. Двата мача ще бъдат давани пряко по TV7.

Срещата тръгна малко по-добре за руснаците, които дръпнаха с 5:2 след сервис в аут на Иван Зайцев, блокада на разпределителя Сергей Гранкин и бърза контра през центъра на Дмитрий Мусерский. Първата техническа пауза пък дойде при резултат 8:6 след атака от втора линия на Евгений Сивожелез. Разликата нарасна до 13:7 след три успешни атаки на Николай Павлов и силна контра на Мусерский. Въпреки тайм-аута за Мауро Беруто и "адзурите", последва технично отиграване на Павлов и ас на Николай Апаликов - 15:7. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:8 след блок-аут на Сивожелез. Преднината на "Сборная" стана 19:10 след технично пускане на Мусерский. В крайна сметка Русия взе гейма с разгромното 25:12 след бъркана топка на италианския разпределител Драган Травица.

В началото на втората част Италия поведе с 3:1 след грешка на руснаците и контра на Иван Зайцев, но веднага последва равенство при 3:3 след грешка на Зайцев и успешна контра на Евгений Сивожелез. Двата тима продължиха равностойно до 6:6, след което "Скуадра адзура" отново поведе с 8:6 след сервис в аут на Дмитрий Мусерский и ас на Зайцев. Преднината на италианците стана 12:7 след атака през центъра на Томас Берета, ас на Кристиан Савани и технично отиграване при мрежата на Симоне Пароди. Въпреки усилията на олимпийските шампиони да стопят изоставането си, разликата се запази до 16:12 след сервис в аут на Николай Павлов от руснаците. Последваха силна атака през центъра на Мусерский, технична контра на Павлов и аут на Савани и 16:15. Постепенно "Сборная" стигна и до равенство при 18:18 и даже поведе с 19:18 след два аса на влезлия като резерва Иля Жилин. Последва нов обрат и 21:20 за Италия след атака на Зайцев и блокада на Емануеле Бирарели, но момчетата на Андрей Воронков направиха нов обрат за 23:22 след атака на Мусерский и задържана топка на Бирарели от италианците. Русия задържа разликата и затвори гейма с минималното 25:23 след контра блок-аут на Павлов.

Третият гейм започна напълно равностойно и първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за Русия - 8:7 след атака в аут на Симоне Пароди. Последваха успешни блокади на Евгений Сивожелез и Николай Павлов - 10:7 и тайм-аут за Мауро Беруто. Въпреки това, "Сборная" увеличи преднината си на 14:10 след силна контра на Павлов. Втората техническа пауза пък дойде при 16:12 след блок-аут през центъра на Николай Апаликов. Резултатът стана 18:13 след отлична блокада на Дмитрий Мусерский. Постепенно "адзурите" стопиха изоставането си до 18:19 след няколко неразбирателства в руския тим и контра на Пароди. Последваха блок-аут и ас на Сивожелез и 21:18. Италианците за пореден път намалиха до 21:22 след ас на Емануеле Бирарели. Италия успя да спаси два мачбола и да изравни при 24:24 и даже дръпна с 25:24 след три поредни атаки на Иван Зайцев. В крайна сметка "Скуадра адзура" измъкна трудно гейма с 26:24 след грешка на Павлов от руснаците.

Четвъртата част стартира равностойно до 3:3, след което Русия поведе с 5:3 след мощна атака през центъра на Дмитрий Мусерский и отлична блокада на Алексей Спиридонов. До първата техническа пауза резултатът стана 8:5 след блок-аут от втора линия на Николай Павлов. Постепенно разликата нарасна до 11:6 след нова атака на Павлов и ас на Спиридонов, а след това до 14:8 след блокада на руския разпределител Сергей Гранкин. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:10 за руснаците след грешка в атака на Емануеле Бирарели. Постепенно "адзурите" намалиха до 16:18 след силни изяви в атака на Иван Зайцев и Кристиан Савани. Русия си върна преднината при 21:17 след ас на Николай Апаликов. Последва червен картон за Алексей Спиридонов, а след това и дисквалификация за Спиридонов, който получи едновременно жълт и червен картон от главния съдия, и 21:18. Все пак Русия спечели спокойно гейма с 25:20 след успешна контра на влезлия на мястото на Спиридонов Иля Жилин, а с това и мача с 3:1, с което се класира за големия финал.

Над всички в руския тим бе Николай Павлов с 21 точки (2 блока и 54% ефективност в атака), а Алексей Спиридонов добави 14 точки (1 блок, 1 ас, 52% ефективност в атака и 41% позитивно посрещане) за победата. За "адзурите" звездата на отбора Иван Зайцев реализира 17 точки (1 ас и 47% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за успеха.

ИТАЛИЯ - РУСИЯ 1:3 (12:25, 23:25, 26:24, 20:25)
ИТАЛИЯ: Томас Берета 5, Симоне Пароди 12, Иван Зайцев 17, Кристиан Савани 8, Драган Травица 1, Емануеле Бирарели 11 - Андреа Джови-либеро (Филипо Ланца, Матео Пиано, Лука Ветори, Салваторе Росини-либеро)
Старши-треньор: Мауро Беруто
РУСИЯ: Николай Апаликов 9, Сергей Гранкин 4, Евгений Сивожелез 12, Николай Павлов 21, Алексей Спиридонов 14, Дмитрий Мусерский 12 - Алексей Вербов-либеро (Иля Жилин 2, Сергей Макаров, Артьом Ермаков-либеро)
Старши-треньор: Андрей Воронков.