Полша остана в борбата за финалите след 3:1 над САЩ

Победителят в Световната волейболна лига за 2012 година Полша остана в борбата за класиране на финалите в тазгодшното издание на турнира в Аржентина. Момчетата на италианския селекционер Андреа Анастази надделяха над САЩ с 3:1 (25:23, 17:25, 25:21, 25:23) във втората среща помежду има от 5-ия кръг в Група "А", в която е и България, играна тази вечер пред около 6000 зрители в зала "Сентиниъл" във Вроцлав.

Така "Дружина полска" има 13 точки след 4 победи и 4 загуби и с реални шансове за класиране на финалите в Мар дел Плата. За целта поляците ще трябва най-сигурно да запишат две триточкови победи срещу водения от Камило Плачи български отбор в последния състезателен уикенд следващата седмица във Варна. България е 2-ра с 14 точки след 5 победи и 3 загуби. Мачовете са в петък (12 юли) от 20,00 часа и в събота (13 юли) от 21,00 часа в зала "Конгресна" в Двореца на културата и спорта и ще бъде предавани пряко по TV7. От друга страна въпреки поражението янките също имат възможност за класиране на финалния турнир, но значително по-малка. САЩ са с 12 точки след 4 победи и 4 загуби и, за да вземе виза за Аржентина ще трябва да победи на два пъти като гост лидера Бразилия, а България и Полша да си разменят по един успех.

Срещата започна напълно равностойно до 6:6, след което поляците поведоха с 8:6 след успешна атака на Якуб Ярош и пусната топка на Бартош Курек. Разликата нарасна до 11:7 след грешка на Антонио Чарели и мощен ас на Курек, което накара американският наставник Джон Спероу да вземе тайм-аут. Въпреки това, "Дружина полска" запази преднината си до 16:12 след атака през центъра на капитана Марчин Мозджонек. Постепенно САЩ намали до 16:17 след два мощни аса на Максуъл Холт и отлична блокада на втория разпределител Кавика Шоджи, който влезе като резерва. Домакините си върнаха предимство при 21:18 след грешка от сервис на Матю Андерсън и страхотен блок на разпределителя Лукаш Жигадло. В крайна сметка Полша взе гейма с минималното 25:23 след грешка от сервис на Карсън Кларк от американците.

В началото на втората част Полша бързо дръпна с 3:0 след атаки на Марчин Мозджонек и Пьотър Новаковски и грешка при мрежата Дейвид Смит. Независимо от усилията на САЩ, домакините запазиха преднината си до 8:6 след блок-аут на Михал Винярски. Постепенно янките изравниха при 10:10 след две поредни атаки на Матю Андерсън. Равенството се запази до 13:13, след което американците дръпнаха с 15:13 след атака на Антонио Чарели и контра блок-аут на Андерсън, а след това с 16:14. Последваха две грешки на гостите и 16:16, но САЩ веднага си върна преднината при 19:16 след пусната топка на разпределителя Кавика Шоджи, неразбирателство в полския тим и нов блок-аут на Андерсън. Въпреки тайм-аута за Андреа Анастази, последваха поредни две атаки на Андерсън и 21:16. Момчетата на Джон Спероу без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:17 след контра на Карсън Кларк и блокада на Смит.

Третият гейм също стартира добре за волейболистите на "Дружина полска", които поведоха с 2:0 след грешка на американците и атака на Пьотър Новаковски, а след това с 5:2 след контра през центъра на Марчин Мозджонек. Разликата се запази до 8:5 след блок-аут на Якуб Ярош. Независимо от усилията САЩ, Полша запази преднината си до 10:7 след атака и ас на Ярош. Играта продължи точка за точка до 16:13 след бърза атака през центъра на Новаковски. Двата тима продължиха равностойно до 21:18, след което последва атака в аут на Антонио Чарели от американците - 22:18 и тайм-аут за Джон Спероу. Полша спокойно спечели гейма с 25:21 след поредна успешна атак и поведе с 2:1.

Четвъртата част започна напълно равностойно и първата техническа пауза дойде при минимална преднина за поляците - 8:7 след блок-аут на Якуб Ярош. Разликата набъбна до 11:8 след две атаки в аут на Максуъл Холт и влезлия като Пол Лотмън. "Дружина полска" запази предимството си до 14:11 след отлична блокада на разпределителя Лукаш Жигадло. До второто техническо прекъсване резултатът стана 16:12 след контра през центъра на Марчин Мозджонек. За пореден път играта продължи точка за точка до 21:17, след което последваха грешка в атака на влезлия като резерва втори диагонал на САЩ Мърфи Трой и ас на Бартош Курек и 23:17. В крайна сметка възпитаниците на Андреа Анастази спечелиха гейма с 25:23 след невероятен блок-аут на Якуб Ярош, а с това и мача с 3:1.

Якуб Ярош отново бе най-полезен за полския тим със 17 точки (2 аса и 45% ефективност в атака), а Бартош Курек добави още 14 точки (2 аса и 48% ефективност в атака) за победата. За американците над всички бе капитанът Матю Андерсън с 22 точки (2 блока, 56% ефективност в атака и 26% позитивно посрещане), но и това не помогна за успеха.

ПОЛША - САЩ 3:1 (25:23, 17:25, 25:21, 25:23)
ПОЛША: Пьотър Новаковски 9, Михал Винярски 10, Бартош Курек 14, Якуб Ярош 17, Лукаш Жигадло 4, Марчин Мозджонек 7 - Павел Заторски-либеро (Кжиштоф Игначак, Гжегож Косок, Збигнев Бартман, Михал Кубияк)
Старши-треньор: Андреа Анастази
САЩ: Матю Андерсън 22, Кайл Колдуъл 1, Антонио Чарели 5, Карсън Кларк 14, Максуъл Холт 11, Дейвид Смит 10 - Ерик Шоджи-либеро (Кавика Шоджи 5, Пол Лотмън 1, Дейвид Лий, Мърфи Трой 1)
Старши-треньор: Джон Спероу.