Полша с измъчено 3:2 над САЩ

Победителят в Световната лига за 2012 година Полша записа измъчена трета победа в Група "А", в която е и България, в тазгодишното издание на най-комерсиалния турнир. Възпитаниците на италианския наставник Андреа Анастази надиграха много трудно и драматично САЩ с 3:2 (25:22, 19:25, 13:25, 30:28, 18:16) в първата среща между двата тима от 5-ия кръг в групата, играна тази вече пред над 11 000 зрители в зала "Сподек" в Катовице. Мачът бе повторение на миналогодишния финал, в който поляците победиха с 3:0 гейма.

Така "Дружина полска" запази реални шансовете си за класиране на финалите в Аржентина, като са на 4-то място с 10 точки след 3 победи и 4 загуби. Янките пък продължават да са 3-ти с 12 точки след 4 победи и 3 загуби. Вторият двубой между Полша и САЩ е в неделя (7 юли) отново от 21,15 часа българско време в зала "Сентениал" в столицата Варшава и ще бъде предаван пряко по NEWS7.

Срещата тръгна равностойно до 3:3, след което поляците дръпнаха с 5:3 след грешки в атака на Карсън Кларк и Пол Лотмън от САЩ. Разликата нарасна до 8:4 след страхотна блокада на Якуб Ярош и аут на опитния Дейвид Лий от гостите. Постепенно янките успяха да изравнят при 9:9 след блок на Максуъл Холт и две контри на капитана си Матю Андерсън и даже поведоха с 11:9 след силна контра на Кларк и нов блок на Холт. Въпреки тайм-аута за италианския наставник на "Дружина полска" Андреа Анастази, преднината на американците нарасна до 13:10 след нова контра на Кларк. Втората техническа пауза пък дойде при 16:14 за САЩ след поредна успешна атака на Кларк. Последва нов обрат и 17:16 за домакините след атака на звездата Бартош Курек и две контри блок-аут на Якуб Ярош. Играта продължи точка за точка до 19:18, след което последва страхотен блок на Курек срещу Матю Андерсън и 20:18. Резултатът стана 22:19 след атака в аут на Лотмън. В крайна сметка Полша взе гейма с 25:22 след мощен блок-аут на Михал Винярски.

В началото на втората част "Дружина полска" поведе бързо с 4:1 след силен ас на Бартош Курек и отлична блокада на Пьотър Новаковски, но веднага последва равенство при 4:4 след технично отиграване на Пол Лотмън и два аута на Михал Винярски и Якуб Ярош. Първото техническо прекъсване пък дойде при минимална преднина за Полша - 8:7 след блок-аут на Винярски. Последва ас на Винярски и 9:7, но САЩ моментално изравни при 9:9 след сервис в аут на Винярски и контра блок-аут на Карсън Кларк. Двата тима продължиха равностойно до 12:12, след което янките поведоха с 14:12 след нова атака на Кларк и контра на влезлия като резерва Антонио Чарели. Прекъсването, което взе Андреа Анастази, даде ефект и Полша изравни при 14:14 след грешка от сервис на Кларк и блокада на Марчин Мозджонек, но САЩ веднага си върна преднината при 16:14 след сервис в аут на Новаковски и ас на Чарели. Последва технична контра на Матю Андерсън и 17:14 за гостите. Резултатът стана 20:16 след две отлични блокади на американския разпределител Кайл Колдуъл. Предимството на янките стана 23:17 след грешки на Мозджонек и Курек, след което без проблеми затвориха гейма с 25:19 след мощна и бърза атака през центъра на Максуъл Холт.

Третият гейм стартира с преднина за САЩ - 4:1 след две грешки на Михал Винярски и контра блок-аут на Антонио Чарели. Въпреки тайм-аута за Андреа Анастази, разликата набъбна до 8:2 след ас на Карсън Кларк, аут на Марчин Мозджонек от поляците и контра на американския разпределител Кайл Колдуъл. Последва нов ас на Кларк и грешка на влезлия като резерва Михал Кубияк и 10:2. Преднината на янките стана 12:3 след контра през центъра на Дейвид Лий. Предимството на американците стана убийствено - 16:4 след атака в аут на Бартош Курек и контра през центъра на Максуъл Холт. Момчетата на треньора Джон Спероу продължиха да играят по-спокойно до 20:10 след нова атака през центъра на Лий, след което спечелиха гейма с разгромното 25:13 след пореден блок-аут на Кларк и поведоха с 2:1.

Полша започна добре в четвъртата част, като поведе с 4:1 след атака на Якуб Ярош, мощна контра на Бартош Курек и отлична блокада на Пьотър Новаковски. Независимо от прекъсването за Джон Спероу, последваха атаки на Михал Винярски от втора линия и на Курек и 6:1. Разликата се запази до 8:3 след нова атака на Ярош. Постепенно САЩ намали изоставането си до 6:9 след блокади на Матю Андерсън и Максуъл Холт, а след това до 8:10 след грешка на Марчин Мозджонек от домакините. Американците даже успяха да изравнят при 11:11 след мощен ас и силна атака от втора линия на Андерсън. "Дружина полска" успя да си върне преднината при 15:13 след блок-аут на Винярски и мощна контра на Курек, а след това с 16:14 след нов блок-аут на Винярски. Последва отлична единична блокада на Винярски и поредна силна контра на Курек и 18:14. Янките намалиха до 18:20 след грешка от сервис на Винярски и блокада на Антонио Чарели, а след това до 20:21 след технично пускане на Чарели. САЩ успя даже да изравни при 22:22 след ас на Карсън Кларк. Американските волейболисти стигнаха и до мачбол при 24:23 след атака на Андерсън, но последва грешка от сервис на Чарели и 24:24. Двата тима се "захапаха" здраво до 28:28, но в крайна сметка Полша измъкна трудно гейма с 30:28 след сервис в аут на Холт и задържана топка на американския разпределител Кайл Колдуъл.

Петият решителен гейм тръгна по-добре за поляците, които дръпнаха с 4:2 след грешка от сервис на Максуъл Холт и ас на Якуб Ярош, а след това с 6:3 след атака в аут на Антонио Чарели от янките. Въпреки тайм-аута за Джон Спероу, размяната на полетата дойде при 8:4 за "Дружина полска" след двойна блокада на Марчин Мозджонек и разпределителя Лукаш Жигадло. Последваха страхотни блокади на Дейвид Лий и Максуъл Холт и 8:6. Постепенно САЩ стигна и до равенство при 9:9 след контра през центъра и блокада на Холт. Полша веднага си върна преднината при 11:9 след атака на Михал Винярски и успешна контра на Бартош Курек. Последваха силна атака и отлична блокада на Чарели и ново равенство при 11:11. Янките дори успяха да дръпнат при 13:12 след ас на втория разпределител Кавика Шоджи, който влезе като резерва за изпълнение на сервис. За пореден път двата тим се "захапаха" в резултата до 16:16, но в крайна сметка Полша измъкна гейма с 18:16 след атака на Винярски и контра блок-аут на Ярош, а с това и крайната победа с 3:2.

Якуб Ярош стана най-полезен за полския тим с 21 точки (2 блока, 2 аса и 49% ефективност в атака) за победата. Бартош Курек (1 блок, 1 ас и 38% ефективност в атака) и Михал Винярски (1 блок, 2 аса, 46% ефективност в атака и 12% позитивно посрещане) пък добавиха съответно 17 и 16 точки за успеха. От друга страна Карсън Кларк бе над всички за янките с 24 точки (3 аса и 55% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за победата.
ПОЛША: Пьотър Новаковски 10, Михал Винярски 16, Бартош Курек 17, Якуб Ярош 21, Лукаш Жигадло, Марчин Мозджонек 5 - Павел Заторски-либеро (Кжиштоф Игначак, Михал Кубияк 1, Гжегож Косок 1)
Старши-треньор: Андреа Анастази
САЩ: Матю Андерсън 17, Дейвид Лий 8, Пол Лотмън 1, Кайл Колдуъл 6, Карсън Кларк 24, Максуъл Холт 14 - Ерик Шоджи-либеро (Антонио Чарели 13, Кавика Шоджи 1, Дейвид Смит)
Старши-треньор: Джон Спероу.