Германия остави Русия на изчакване след драматично 3:2

Националният волейболен отбор на Германия направи така, че остави олимпийския шампион Русия да чака до последно, за да разбере дали ще се класира за финалите на Световната лига в Аржентина. Момчетата на селекционера Витал Хейнен записаха измъчена победа у дома над "Сборная" с 3:2 (25:21, 25:21, 18:25, 23:25, 18:16) във втората среща помежду им от 6-ия кръг в Група "В", играна късно снощи пред над 3000 зрители в зала "Фрапорт Арена" във Франкфурт.

По този начин руснаците завършиха участието си в груповата фаза на Лигата на 2-ото място даващо право на класиране за финалите, с 19 точки след 7 победи и 3 загуби, но все още не е ясно дали ще останат на него. Бундестимът е 3-ти с 14 точки след 4 победи и 4 загуби, като именно от него зависи бъдещето на Русия. Следващия последен уикенд Германия гостува на Иран, като при две победи може да се класира за финалния турнир в Мар дел Плата за сметка на Русия или Италия.

Двата отбора тръгнаха равностойно до 7:7 в първия гейм, след което германците постепенно поведоха с 21:18. Въпреки опитите на Русия да изравни, Германия запази преднината си и взе гейма с 25:21 след отлична блокада на разпределителя Лукаш Кампа. Възпитаниците на Андрей Воронков започнаха по-силно във втората част и дръпнаха с минималното 8:7. Последва страхотна серия от пет последователни точки на Денис Калиберда и 12:8 за домакините. "Сборная" успя да намали до 19:21, но силите им стигнаха до тук. Германия поведе с 2:0 гейма след ново 25:21.

Сценарият от първия мач в петък се повтори и руснаците направиха брилянтен старт в трети гейм, като поведоха с 9:2. Те продължиха да натискат Бундестима със силните си атаки и мощни сервиси и в крайна сметка закономерно го спечелиха с убедителното 25:18. Русия продължи с отличната си игра в атака и блокада и на старта на четвъртия гейм, докато германският тим видимо изпитваше проблеми в защита. Така руските волейболисти поведоха с 16:12. Последва равенство при 16:16, след което двата тима продължиха равностойно, но все пак олимпийските шампиони измъкнаха гейма с минималното 25:23 и вкараха срещата в тайбрек. Петият решителен гейм бе изключително драматичен, но над всички бе Денис Калиберда, благодарение на който Германия спечели с 18:16 и 3:2.

Закономерно Денис Калиберда стана най-полезен за победителите с 24 точки (1 блок, 62% ефективност в атака и 53% позитивно посрещане). Капитанът на германския тим Йохен Шьоопс (1 ас и 41% ефективност в атака) и Кристиян Фром (2 блока, 2 ас и 32% ефективност в атака) пък добавиха съответно 17 и 16 точки за успеха. За руснаците Николай Павлов (2 аса и 38% ефективност в атака) и Алексей Спиридонов (1 блок, 2 аса, 53% ефективност в атака и 39% позитивно посрещане) забиха съответно 22 и 21 точки, но и техните усилия се оказаха недостатъчни за победата.

ГЕРМАНИЯ - РУСИЯ 3:2 (25:21, 25:21, 18:25, 23:25, 18:16)
ГЕРМАНИЯ: Кристиян Фром 16, Денис Калиберда 24, Маркус Бьоме 12, Йохен Шьоопс 17, Лукаш Кампа 3, Филип Колин 6 - Фердинанд Тиле-либеро (Маркус Щоервалд, Симон Хирш, Патрик Щоервалд, Тим Брошог)
Старши-треньор: Витал Хейнен
РУСИЯ: Сергей Макаров, Николай Апаликов 8, Евгений Сивожелез 6, Николай Павлов 22, Алексей Спиридонов 21, Дмитрий Мусерский 16 - Артьом Ермаков-либеро (Сергей Гранкин 1, Иля Жилин 11, Алексей Вербов-либеро)
Старши-треньор: Андрей Воронков.