Италия остави Сърбия без шансове за финалите след 3:2 в Нови Сад

Бронзовият медалист от Олимпиадата в Лондон 2012 Италия остави Сърбия без шансове за класиране на финалите на Свтовната лига в Аржентина. Възпитаниците на треньора Мауро Беруто надиграха много трудно и драматично като гости "плавите" с 3:2 (20:25, 25:22, 21:25, 25:22, 19:17) в първия мач между двата тима от 6-ия кръг в Група "В", игран късно снощи пред близо 6000 зрители в залата на спортния комплекс "Войводина" в Нови Сад.

Така сърбите се смъкнаха на 4-то място в класиране с 13 точки след 4 победи и 5 загуби и без шанс за класиране за финалната шестица в Мар дел Плата. От друга страна "Скуадра адзура" излезе начело с 19 точки след 7 победи и 2 загуби и почти сигурно ще играе на финалите. За да си подпечата визата за Аржентина, обаче, Италия трябва да победи Сърбия и във втората среща. Двубоят е тази вечер отново от 21,00 часа българско време в Нови Сад.

Първият гейм започна с невероятна серия от 11 изключително мощни сервиса на Александър Атанасийевич, благодарение на която домакините поведоха с 10:2. След това сръбският отбор заигра по-спокойно, запази преднината си с добра игра на блокада и контраатака и въпреки усилията на италианците взе гейма с 25:20. Италия тръгна по-добре във втората част, като бързо успя да дръпне с 5:1. Независимо от тайм-аута, който поиска наставникът на сърбите Игор Колакович, разликата се запази до 8:3. Постепенно настоящите европейски шампиони успяха да стопят изоставането си до 6:8 след сервиси на Марко Подрасчанин, а след това даже изравниха при 11:11 след грешка на италианския разпределител Драган Травица. Втората техническа пауза дойде при минимална преднина за домакините - 16:15, но след това веднага последва обрат - 19:17 за "Скуадра адзура" и тайм-аут за Игор Колакович. Това даде ефект и Сърбия стигна до ново равенство при 20:20, но за тяхно съжаление силите им стигнаха до тук. Италия стигна до геймбол при 24:22 след ас на Кристиан Савани и затвори гейма още при първата си възможност - 25:22 и 1:1.

Сърбия стартира добре в третия гейм и поведе с 4:1, но постепенно Италия стигна до равенство при 8:8. Сърбите отново дръпнаха с 13:10 и 16:14. "Плавите" увеличиха преднината си до 21:17, след което спокойно спечелиха гейма с 25:21. Както в началото втората част, така и в четвъртата "адзурите" дръпнаха с 3:1. Последва обрат до 6:4 за сърбите, което принуди треньорът на гостите Мауро Беруто да поиска тайм-аут. Независимо от това, разликата се запази до 8:6. Последва нов обрат и 11:10 за Италия. След това Игор Колакович пусна в игра Саша Старович на мястото на Атанасийевич, който до този момент беше реализирал 21 точки. Въпреки смяната, последваха два мини обрата и второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за Италия. Италианците направиха резултата 18:15 в своя полза, но постепенно Сърбия стигна до ново равенство при 21:21 благодарение на силните изяви на завърналия се в игра Атанасийевич и братята Никола и Урош Ковачевич. При 22:22 италианския разпределител Драган Травица направи страхотно пускане последвано от силна блокада на Иван Зайцев и 24:22. Възпитаниците на Мауро Беруто успяха да вземат гейма с 25:22 след отличен блок на Емануеле Бирарели, с което вкараха мача в тайбрек.

Петият решителен гейм също започна равностойно и размяната на полетата дойде при 8:7 за Италия. Резултатът стана 10:8, но веднага Сърбия изравни при 10:10 след ас на Никола Ковачевич. След това Игор Колакович пусна на сервис Милан Рашич, благодарение на който сърбите дръпнаха с 13:11. Все пак "адзурите" спасиха два мачбола и изравниха при 14:14 след блокада на Бирарели. В крайна сметка Италия измъкна много трудно тайбрека с 19:17, а с това и крайната победа с 3:2.

Иван Зайцев отново бе най-всички на полето с 29 точки (3 блока и 50% ефективност в атака) за победата на Италия. Капитанът Кристиан Савани (2 блока, 2 аса и 41% ефективност в атака) и Емануеле Бирарели (5 блока и 77% ефективност в атака) пък добавиха по 15 точки за успеха. За сърбите Александър Атанасийевич (1 блок, 3 аса и 43% ефективност в атака) и Никола Ковачевич (2 аса, 52% ефективност в атака и 52% позитивно посрещане) реализираха съответно 25 и 20 точки.

СЪРБИЯ - ИТАЛИЯ 2:3 (25:20, 22:25, 25:21, 22:25, 17:19)
СЪРБИЯ: Никола Ковачевич 20, Владо Петкович 5, Драган Станкович 9, Милош Никич 3, Александър Атанасийевич 25, Марко Подрасчанин 11 - Никола Росич-либеро (Неманя Петрич, Милан Рашич 1, Урош Ковачевич 9, Саша Старович)
Старши-треньор: Игор Колакович
ИТАЛИЯ: Томас Берета 7, Симоне Пароди 9, Иван Зайцев 29, Кристиан Савани 15, Драган Травица 3, Емануеле Бирарели 15 - Андреа Джови-либеро (Лука Ветори, Салваторе Росини)
Старши-треньор: Мауро Беруто.