Дел Потро не прояви милост към Ферер, предстои сблъсък с Джокович

За първи път в кариерата си Хуан Мартин дел Потро достига до 1/2-финалите на Откритото първенство на Великобритания по тенис. Аржентинецът изигра великолепен мач срещу 4-ия в схемата Давид Ферер (Испания) и го победи с 6:2, 6:4, 7:6(5) след 2 часа и 15 минути игра на централния корт в "Ол Ингланд Клъб".  Успехът на Дел Потро е впечатляващ и поради факта, че още в първия гейм на срещата той падна лошо и изкълчи вече контузеното си ляво коляно. Въпреки това обаче не се отказа и продължи да играе. С днешната победа Дел Потро си осигури сблъсък на 1/2-финалите срещу лидера в световната ранглиста и шампион от надпреварата през 2011 година Новак Джокович. Сърбинът се наложи в три сета срещу Томаш Бердих (Чехия).

Началото на двубоя между Дел Потро и Ферер бе наистина напрегнато. Още в първия гейм 8-ият в схемата аржентинец получи две възможности за пробив. 31-годишният испанец отрази първата, но по време на разиграването Дел Потро се подхлъзна, извъртя неприятно левия си крак и падна на земята. Играта бе прекъсната за няколко минути, в които терапевтът и лекарят на турнира прецениха доколко сериозно е състоянието на световния номер 7.

В крайна сметка аржентинецът взе болкоуспокоителни и реши да продължи участието си в надпреварата, а Ферер все пак успя да спаси подаването си в откриващия гейм. Пробивът обаче не закъсня и испанецът се пропука за 1:2, след което и още веднъж за 2:5. По нищо не личеше травмата да оказва влияние върху представянето на Дел Потро, който бе непоколебим в сервис геймовете си. Така след 43 минути игра първият сет приключи с ас на бронзовия медалист от олимпийските игри в Лондон при резултат 6:2.

Във втората част силите бяха изравнени, като на няколко пъти 24-годишният аржентинец демонстрира бързите си реакции при играта на мрежата. Дел Потро печелеше подаванията си на нула и така и не даваше шанс на съперника си да стигне до брейкпойнт. Шампионът от US Open през 2009 година стигна до две точки за пробив при 4:4 и не сбърка. Няколко минути след това затвори и сета при собствен сервис за 6:4.

Дел Потро бе максимално концентриран и в третата част, като продължаваше да затруднява опитния Ферер с безмилостните си сервиси. Аржентинецът не даде шанс на испанския си опонент и с няколкото форхенд уинъра, които изстреля по време на двубоя. До пробиви в третия сет така и не се стигна и тайбрекът реши изхода на частта, а и на мача. Испанецът, който също се опитваше да стигне до първия си 1/2-финал на "Уимбълдън", изостана с 2:5 точки, но изравни за 5:5. С невероятен форхенд по диагонала обаче Дел Потро стигна до мачбол, който бе реализиран още при първата възможност.

С днешния успех аржентинецът компенсира миналогодишното си отпадане от турнира, когато именно Ферер го отстрани в три сета на 1/8-финалите. Това е и трета победа за Дел Потро срещу испанеца от общо девет мача между двамата. Аржентинецът, който е бивш номер 4 в света, завърши мача с 12 аса и 42 печеливши удара. Дел Потро не направи нито една двойна грешка, докато опонентът му се отчете с 2. Непредзвиканите грешки при испанеца бяха 22 - с 11 повече от тези на Дел Потро. Ферер остави в статистиката 8 директни точки от сервис и 41 уинъра.