Победа като по учебник за Григор

Поставеният под номер 29 в основната схема Григор Димитров се класира безпроблемно за втория кръг на Откритото първенство на Великобритания, след като победи с 6:1, 6:4, 6:3 заемащия 89-ото място в световната ранглиста Симоне Болели (Италия). Така българинът си осигури двубой в следващата фаза на турнира в Лондон срещу спечелилия сблъсъка между Майкъл Ръсел (САЩ) и Грега Земля (Словения).

Първият сет продължи едва 17 минути, а Григор не остави съмнение в превъзходството си. 22-годишният българин реализира пробив за 2:0, след което си заслужи овациите на публиката с форхенд уинър за още един пробив - 5:1. Първата ни ракета демонстрира увереност при сервиса си и затвори сета при 6:1. От своя страна, Болели така и не стигна до точка за пробив в тази първа част.

Във втория сет Димитров продължи да затруднява максимално съперника си със страхотните си сервиси. Българинът печелеше подаванията си с лекота и на нула, а в седмия гейм стигна и до две възможности за пробив след великолепен минаващ удар от бекхенд. 27-годишният Болели все пак удържа подаването си, но малко по-късно при 4:4 се пропука. Григор показа класа в защита и това определено респектира италианеца. Болели не издържа на напрежението, прати смач в аут и допусна пробив за 4:5. Въпреки че при последвалия си сервис гейм хасковлията изостана с 0:30, той се концентрира, взе подаването си, а с това и сета - 6:4.

Третата част започна със сервис геймове на нула за двамата тенисисти. В петия гейм Болели се прояви с форхенд уинър по диагонала, но тези епизодични проблясъци в играта му не бяха достатъчни за нещо повече в мача. Григор продължаваше да взима подаванията си по категоричен начин и не позволяваше на италианския си опонент да стигне до брейкпойнт. При 3:3 най-добрият ни тенисист осъществи пробив, след което затвърди предимството си със сервис гейм на нула за 5:3. Димитров, който е под номер 31 в световната ранглиста в момента, не губи излишно време на корта и с нов пробив реализира още първия си мачбол за 6:3.

Продължилият час и 22 минути сблъсък бе трети между Григор и Болели, като при всичките им срещи до момента хасковлията е излизал краен победител. Предишните мачове са на турнира в Баннкок през 2011-а, а през тази година италианецът се отказа във втория сет на двубоя им на "Мастърс"-а в Маями.

Българинът остави в статистиката от днешния мач 15 аса и 26 печеливши удара. Болели пък записа 4 директни точки от сервис и 20 уинъра. Равенство имаше при двойните грешки - по 2, докато непредизвиканите бяха 9 за Григор и 28 за съперника му.

Така за трети път от общо четирите си участия на "Уимбълдън" Димитров преодолява първия кръг на третия за годината турнир от Големия шлем. През миналия сезон тенисистът от Хасково се отказа във втория сет срещу Маркос Багдатис (Кипър) при изоставане от 5:7, 1:4. През 2011-а, отново във втория кръг, Григор отстъпи със 7:6(4), 4:6, 4:6, 6:7(8) срещу Жо-Вилфред Цонга (Франция).

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ПОБЕДАТА НА ГРИГОР ДИМИТРОВ НА "УИМБЪЛДЪН" МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!