Бразилия удари Полша с 3:1 във Варшава в дербито на Световната лига (ВИДЕО)

Олимпийският волейболен вицешампион от Лондон 2012 Бразилия тръгна с победа в Световната лига. Възпитаниците на селекционера Бернардо Резенде надиграха като гости победителя в турнира от 2012 година - Полша, с 3:1 (25:22, 25:20, 22:25, 25:15) в първия мач от Група "А", в която е и България, игран тази вечер пред около 5000 зрители в зала "Торвар" в столицата Варшава.

Срещата започна малко по-добре за кариоките, които поведоха с 6:2 след блок-аут на Леандро Висото, контра през центъра на Едер Карбонера, ас на разпределителя Бруно Резенде и грешка в посрещане на Михал Кубияк от домакините. Въпреки тайм-аут за италианския наставник на поляците Андреа Анастази, първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за "Селесао" след нова атака през центъра на Едер. Постепенно победителите в Лигата от 2012 година изравниха при 9:9 след контра през центъра на Пьотър Новаковски и блокада на разпределителя Лукаш Жигадло и даже дръпнаха с 11:9 след грешка при мрежата на Бруно Резенде и блокада на Новаковски. Разликата леко нарасна на 14:11 след отлична единична блокада на Марчин Мозджонек. Втората техническа пауза пък дойде при 16:13 след бърза атака през центъра на Мозджонек. Постепенно олимпийските вицешампион от Лондон 2012 от Бразилия стигнаха до равенство при 17:17 след блокада на центъра Лукаш Сааткамп и контра на Рикардо Лукарели. Последваха два миниобрата и резултатът стана 19:18 в полза на Полша. Играта продължи точка за точка до 21:21, след което бразилците поведоха с 22:21 след блокада на Едер. Независимо от тайм-аута за Анастази и Полша, последва успешна контра от втора линия на Лукарели и 23:21. В крайна сметка Бразилия взе гейма с 25:22 след атака в аут на полския капитан Марчин Мозджонек.

В началото на втората част Бразилия поведе бързо с 2:0 след атака на Рикардо Лукарели и контра на Данте Амарал. Играта продължи точка за точка до 7:5, след което Полша изравни при 7:7 след грешка от сервис на Леандро Висото и контра блок-аут на Збигнев Бартман. Все пак техническата пауза дойде при минимална преднина за "Селесао" - 8:7 след блок-аут на Висото. Последваха мощен ас на Лукарели и технично отиграване на Висото - 10:7 и тайм-аут за Андреа Анастази. Въпреки това, последва контра на Данте Амарал и 11:7. Поляците намалиха изоставането си до 10:12 след успешна атака на Бартман и силен ас на Бартош Курек. Двата тима продължиха равностойно до 16:13 след бъркана топка на Марчин Мозджонек от поляците. Независимо от усилията на "Дружина полска", Бразилия запази преднината си и даже леко я увеличи до 20:16 след силни изяви на Данте Амарал. Резултатът стана 22:17 за бразилците след грешка на полския разпределител Лукаш Жигадло, след което възпитаниците на Бернардо Резенде спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:20 след атака през центъра на Лукаш Сааткамп.

Третият гейм също стартира много добре за бразилците, които дръпнаха с 3:0 след блокада на Лукаш Сааткамп, контра на Леандро Висото и силен ас на Рикардо Лукарели. Постепенно домакините успяха да изравнят при 6:6 след атака в аут на Лукарели и ас на Марчин Мозджонек. Все пак първата техническа пауза дойде при 8:6 за "Селесао" след блокада и контра на Лукарели. Последва ново равенство при 9:9 след блок-аут на Збигнев Бартман и ас на Бартош Курек, след което поляците дръпнаха с 10:9 след блок на Михал Кубияк. Преднината на Полша стана 13:10 след две успешни контри на Бартман. До второто техническо прекъсване резултатът стана 16:12 след атака в аут на Висото. Постепенно Бразилия успя да изравни при 18:18 след няколко грешки на поляците и добри изяви на Данте Амарал. Равенството се запази до 21:21, след което "Дружина полска" излезе напред при 23:21 след успешна атака на Михал Кубияк и отлична блокада на разпределителя Лукаш Жигадло. В крайна сметка поляците измъкнаха гейма с 25:22 след грешка от сервис на Бразилия и намалиха изоставането си на 1:2 гейма.

Четвъртата част също започна добре за кариоките, които бързо дръпнаха с 4:1 след атака и блокада на Леандро Висото и контра на Рикардо Лукарели. Въпреки тайм-аута за Андреа Анастази и Полша, преднината на "Селесао" стана 8:4 след силен ас на Лукарели. Последва контра блок-аут на Висото и 9:4. Двата тима продължиха равностойно до 14:9, след което последваха атака през центъра и блокада на Лукаш Сааткамп и 16:9. Последва нов блок на Сааткамп и 17:9. Преднината на бразилците нарасна до убедителното 20:11 след грешка в атака на Бартош Курек и блокада на разпределителя Бруно Резенде. В крайна сметка Бразилия спокойно спечели гейма с 25:15 след, а с това и мача с 3:1.

Най-полезни за бразилския отбор станаха Рикардо Лукарели (3 блока, 3 аса и 52% ефективност в атака) и Леандро Висото (2 блока и 50% ефективност в атака) съответно със 17 и 16 точки. Много силен мач изигра и центърът Лукаш Сааткамп, който заби 15 точки (3 блока, 1 ас и 79% ефективност в атака) за победата. За тима на Полша звездите Бартош Курек (1 блок, 2 аса и 55% ефективност в атака) и Збигнев Бартман (1 блок, 1 ас и 39% ефективност в атака) реализираха по 15 точки. Втората среща между двата тима е в неделя (9 юни) от 21,15 часа българско време и ще бъде предавана пряко по телевизия NEWS7.

ПОЛША: Лукаш Жигадло 1, Збигнев Бартман 15, Михал Кубияк 11, Бартош Курек 15, Марчин Мозджонек 13, Пьотър Новаковски 3 - Павел Заторски-либеро (Давид Конарски, Михал Ручияк, Анджей Врона 1, Михал Винярски, Фабиан Джизга)
Старши-треньор: Андреа Анастази
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 4, Едер Карбонера 11, Леандро Висото 16, Рикардо Лукарели 17, Лукаш Сааткамп 15, Данте Амарал 11 - Марио Жуниор-либеро (Уолъс де Соуса 3, Уилям Аржона, Луиш Фелипе Фонтелеш)
Старши-треньор: Бернардо Резенде.