Аржентина тръгна с 3:1 над САЩ

Националният волейболен отбор на Аржентина тръгна с победа в тазгодишното издание на Световната лига. Воденият от Хавиер Вебер тим победи като гост финалиста от 2012 година САЩ с 3:1 (25:18, 25:21, 22:25, 26:24) в първия мач помежду им от Група "А", в която е и България, игран тази нощ пред около 4000 зрители в зала "Чарлс Кох Арена" в Уичита (Канзас).

Аржентинците започна силно и до първото техническо прекъсване вече водеха с 8:5. Двата тима продължиха равностойно, но все пак гостите леко увеличиха преднината си до 16:12 след успешна атака на Пабло Бенголеа. Постепенно разликата нарасна до 21:15 след нови две силни атаки на Бенголеа и ас на влезлия като резерва Николас Бруно. В крайна сметка момчетата на Хавиер Вебер взеха спокойно гейма с 25:18 след два блок-аута на Федерико Перейра и грешка на американците. Втората част тръгна напълно равностойно до 8:7 за Аржентина. Постепенно предимството на южноамериканците нарасна до 11:7 и 16:12 след поредица от грешки на янките. Разликата се запази до 20:16, след което САЩ успя да изравни при 20:20 след атака и блокада на опитния Дейвид Лий и две грешки на аржентинците. Все пак гостите отново дръпнаха напред при 23:20 след нови две атаки на Бенголеа и грешка на САЩ, след което Аржентина затвори гейма в своя полза при 25:20 и поведе с 2:0.

И третият гейм стартира равностойно до 6:6, след което САЩ поведе с 8:6 след ас на Дейвид Смит и задържана топка на аржентинския разпределител Николас Уриарте. Двата тима продължиха равностойно до 14:12, след което последваха две грешки на аржентинците и 16:12. Въпреки усилията на гаучосите, волейболистите на САЩ запазиха преднината си до 19:15 и 24:22, след което взеха гейма с 25:22 след блок на влезлия като резерва Кавика Шоджи. САЩ дръпна с 5:2 в началото на четвъртата част, но веднага последва серия от 5 точки за аржентинците - 7:5 за гостите. Техническата пауза дойде при 8:6, след което разликата постепенно стана 15:9 след грешки на янките и успешни атаки на Аржентина. САЩ успя да се върне в гейма, като първо намали изоставането си до 21:23, а след това даже изравни при 24:24 след блок на Дейвид Лий. Все пак Аржентина измъкна гейма с 26:24 след поредна атака на Бенголеа и ас на Перейра, а с това и мача с 3:1.

Най-полезен за "гаучосите" стана Пабло Бенголеа с 16 точки (1 ас, 43% ефективност в атака и 53% позитивно посрещане), а Себастиан Соле добави 12 точки (4 блока и 73% ефективност в атака) за победата. За американците Антонио Чиарели реализира скромните 11 точки. Втората среща между двата тима е утре (9 юни) отново от 03,00 часа българско време в Уичита.

САЩ - АРЖЕНТИНА 1:3 (18:25, 21:25, 25:22, 24:26)
САЩ: Матю Андерсън 7, Дейвид Лий 9, Мърфи Трой 9, Антонио Чиарели 11, Брайън Торнтън, Дейвид Смит 6 - Ерик Шоджи-либеро (Кавика Шоджи 4, Пол Лотмън 9, Карсън Кларк 7)
Старши-треньор: Джон Спероу
АРЖЕНТИНА: Иван Кастелани 11, Николас Уриарте 4, Себастиан Соле 12, Федерико Перейра 10, Пабло Крер 9, Пабло Бенголеа 16 - Алексис Гонзалес-либеро (Николас Бруно 1, Лучано Де Чеко, Бруно Романути 4, Родриго Кирога 1, Мартин Рамос)
Старши-треньор: Хавиер Вебер.