България би Португалия с 3:1 и във втората контрола

Волейболистите от н националния отбор на България надиграха Португалия с 3:1 (25:17, 25:23, 18:25, 25:20) във втората официална приятелска среща помежду им, играна тази вечер пред около 1000 зрители в зала "Христо Ботев" в София. Следващата седмица възпитаниците на Камило Плачи ще изиграят последните си две контроли преди началото на Световната лига - срещу Иран. Мачовете ще бъдат в петък и събота (31 май и 1 юни) отново в зала "Христо Ботев".

Наставникът Камило Плачи заложи на същата стартова шестица, с която започна и вчерашната проверка - разпределител Георги Братоев, Цветан Соколов - диагонал, Светослав Гоцев и Виктор Йосифов - центрове, Тодор Алексиев и Тодор Скримов - посрещачи и Мартин Божилов - либеро. В началото на втория гейм италианският специалист пусна в игра Николай Учиков на мястото на Цецо Соколов, Стоян Самунев замени Гоцев, а Валентин Братоев зае мястото на Скримов.

За старта на третата част на полето се появиха Борислав Апостолов вместо Виктор Йосифов, а Мирослав Градинаров замени капитана Тодор Алексиев. В четвъртия гейм Станислав Петков влезе на мястото на Градинаров, а Николай Пенчев отново както вчера заигра като либеро. Николай Учиков се завърна в игра, след като в средата на третия гейм бе заменен от Тодор Вълчев.

След многото смени най-резултатен за българския тим стана влезлият като резерва във втория гейм Николай Учиков с 15 точки (1 блок, 2 аса и 52% ефективност в атака), а Валентин Братоев, който също влезе като резерва, добави 9 точки (2 блока, 1 ас, 55% ефективност в атака, 44% позитивно и 22% перфектно посрещане) за победата. За отбора на Португалия Алешандро Ферейра (2 аса, 48% ефективност в атака, 32% позитивно и 9% перфектно посрещане) и Валдир Секейра (37% ефективност в атака) реализираха съответно 14 и 13 точки.

БЪЛГАРИЯ - ПОРТУГАЛИЯ 3:1 (25:17, 25:23, 18:25, 25:20)
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 3 (1 ас, 1 ас), Цветан Соколов 5 (1 блок), Тодор Алексиев 7, Тодор Скримов 3 (2 аса), Виктор Йосифов 3 (1 ас), Светослав Гоцев 2 (1 блок) - Мартин Божилов-либеро (Николай Учиков 15 (1 блок, 2 аса), Станислав Петков 4, Валентин Братоев 9 (2 блока, 1 ас), Борислав Апостолов 2 (1 блок), Стоян Самунев 6 (2 блока), Тодор Вълчев 4 (1 блок), Мирослав Градинаров 1, Николай Пенчев-либеро)
Старши-треньор: Камило Плачи
ПОРТУГАЛИЯ: Марсел Жил 9, Алешандро Ферейра 14, Нуно Пинейро 3, Жоао Жозе 10, Валдир Секейра 13, Иди 2 - Жоао Коельо-либеро (Андре Лопеш 5, Тиаго Виолаш, Иво Кашаш-либеро)
Старши-треньор: Флавио Гулинели.

Статистика: Мауро Пулео (скаутмен на България)

Снимка: ИЛИЯ СТОИМЕНОВ, SPORTAL.BG