Полша даде гейм на Сърбия в приятелска среща

Победителят в Световната лига по волейбол за 2012 година - Полша, който е и съперник на България в Група "А" на тазгодишното издание на най-комерсиалния турнир, надигра европейския шампион за 2011 година - Сърбия, с 3:1 (29:27, 25:21, 22:25, 25:19) в приятелска среща, играна късно снощи пред 2000 зрители в град Милич. Двата тима ще изиграят втора контрола помежду си тази вечер от 19,00 часа българско време в Твардогора.

Поляците поведоха с 8:7 в началото на първия гейм, но последва серия от 5:0 за "плавите" - 12:8. Благодарение на силната игра на блокада и грешки на домакините Сърбия запази преднината си до 16:12. Постепенно "Дружина полска" успя да изравни при 19:19 след серия от силни сервиси на Михал Кубияк. Равенството се запази до 23:23, след което момчетата на италианския треньор Андреа Анастази стигнаха до геймбол при 24:23 след ас тип "чекмедже" на звездата Збигнев Бартман. В крайна сметка Полша успя да измъкне трудно гейма с 29:27 след троен блок на Марчин Мозджонек, Бартош Курек и Бартман. Втората част също започна добре за полските волейболисти, които дръпнаха с 8:6. Въпреки усилията на сърбите да стигнат до равенство, разликата се запази и даже леко нарасна до 16:13 след силни сервиси на Пьотър Новаковски и Курек. Последва грешка в атака на Неманя Петрич и 17:13. Полша запази разликата и спокойно затвори гейма с 25:21 след нова успешна атака на Бартман.

И третият гейм тръгна добре за волейболистите на Полша, които поведоха с 8:6 след силни изяви на Курек и Бартман. Разликата постепенно нарасна до 15:9 и 16:11, след което последва серия от 6:2 за сърбите след отлична игра на Саша Старович и Марко Ивович - 18:17. "Плавите" дори успяха да обърнат и да вземат гейма с 25:22 след нови добри атаки на Старович и Ивович. "Дружина полска" стартира добре и в четвъртата част, като дръпна с 8:5. Въпреки опитите на сърбите отново да стигнат до равенство, разликата продължи да расте до 12:8 след нови две успешни атаки на Бартош Курек и до 16:11 след контра през центъра на Пьотър Новаковски. Преднината на Полша нарасна до 20:13 след няколко грешки в посрещането на сръбския отбор. Независимо от поредните добри изяви на Старович и Ивович, домакините спечелиха спокойно гейма с 25:19 след атака на Курек, а с това и контролата с 3:1.

Най-полезен за полския тим бе Бартош Курек с 25 точки (8 аса!!!, 1 блок, 67% ефективност в атака, 70% позитивно и 20% перфектно посрещане), а Збигнев Бартман завърши с 21 точки (2 блока, 1 ас и 55% ефективност в атака) за победата. За Сърбия Неманя Петрич се отчете с 15 точки.
ПОЛША: Пьотър Новаковски 5, Бартош Курек 25, Збигнев Бартман 21, Лукаш Висниевски, Михал Кубияк 14, Лукаш Жигадло 4 - Павел Заторски-либеро (Марчин Мозджонек 6, Давид Конарски, Михал Винярски)
Старши-треньор: Андреа Анастази
СЪРБИЯ: Урош Ковачевич 8, Душан Петкович 8, Алекса Бърджович 3, Марко Подрасчанин 8, Сречко Лисинач 9, Неманя Петрич 15 - Филип Вуйич-либеро (Милан Рашич, Саша Старович 9, Марко Ивович 7)
Старши-треньор: Игор Колакович.

Статистика: ossrb.org