Камило Плачи с първа победа начело на България (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Националният волейболен отбор на България за мъже победи Португалия с 3:0 (25:17, 25:19, 25:21) в първата официална контрола помежду им, играна тази вечер пред над 1000 зрители в зала "Христо Ботев" в София. Но след това двамата треньори се договориха да се изиграе още един допълнителен гейм, в който българските волейболисти се наложиха с 25:18. Двата тима ще изиграят утре (25 май) втората си приятелска среща отново от 17,30 часа в зала "Христо Ботев", като входът е свободен.

Мачът България - Португалия започна по-добре за момчетата на Камило Плачи, които дръпнаха с 4:2 и 6:3 след атака на Цветан Соколов и контра на Тодор Скримов, която дойде след невероятна защита и плонж на капитана Тодор Алексиев. Техническа пауза пък дойде при резултат 8:6 след атака в аут на португалците. Двата отбора продължиха равностойно до 12:10 след атака по диагонала на Скримов, след което разликата нарасна до 14:10, което накара италианският наставник на Португалия Флавио Гулинели да вземе тайм-аут. Въпреки това, второто техническо прекъсване дойде при 16:12 за България. Преднината на българите нарасна до 19:14 след успешна атака на Тодор Алексиев, което принуди Гулинели да вземе втори тайм-аут. Независимо от това, България направи резултата 23:17 след техничен блок-аут на Цецо Соколов, след което спокойно взе гейма с 25:17 след ас на Соколов.

Втората част също стартира добре за българските момчета, които поведоха с 3:0 след блокада на Виктор Йосифов, но веднага допуснаха изравняване при 3:3. Двата тима продължиха равностойно до 6:6, но след това Португалия се оттегли на първата техническа пауза с точка преднина - 8:7 след ас, който дойде след сервис насочен в Тодор Скримов. Разликата леко нарасна до 10:8, но веднага последва равенство при 10:10 след контра през центъра на Виктор Йосифов. Равенството се запази и при 11:11 след остра атака на Йосифов, след което България поведе с 13:12 след пускане на разпределителя Георги Братоев и нова контра на Йосифов. Резултатът стана 14:12 след двоен блок на Йосифв и Станислав Петков - Балки, който замени Тодор Алексиев. Въпреки тайм-аута за Флавио Гулинели и Португалия, преднината се запази до 16:14 след мощна атака през центъра на Виктор Йосифов. Последва контра на Гошо Братоев и 17:14. Преднината нарасна до 20:15 след ас на Братоев и единична блокада на Цецо Соколов. Българските волейболисти стигнаха до геймбол при 24:17 след атака на завърналия се в игра Тодор Скримов и два отлични единични блока на Соколов и Йосифов. В крайна сметка България затвори гейма в своя полза при 25:19 след нова успешна атака на Скримов и поведе с 2:0.

Третият гейм тръгна напълно равностойно до 6:6. След това България дръпна с минималното 8:7 след успешни атаки на Станислав Петков, който замени Тодор Скримов за началото на частта, и Тодор Алексиев. Резултатът стана 11:7 след два силни аса на Цецо Соколов. Постепенно португалците стопиха изоставането си до 12:13. След това в игра се появи Данаил Милушев на мястото на Цецо Соколов, и именно след блокада на Милушев дойде втората техническа пауза - 16:14 за българите. Разликата леко набъбна при 18:15 след нова блокада на Виктор Йосифов. Постепенно Португалия успя да изравни при 19:19 след ас в Тодор Алексиев, но България веднага си върна преднината при 21:19 след единична блокада на Петков и силна атака от втора линия на Дани Милушев. Въпреки тайм-аута за Флавио Гулинели и Португалия, последва технично отиграване на Милушев и 22:19. Преднината стана 24:20 след мощна атака и контра блок-аут на Алексиев. Момчетата на Камило Плачи спечелиха гейма с 25:21 след нова успешна атака на Милушев.

Но след това двамата треньори се договориха да се изиграе още един гейм, в който Плачи пусна в игра Валентин Братоев, Борислав Апостолов и Стоян Самунев, а като либеро се появи Николай Пенчев. Въпреки промените България поведе с 6:1 след единична блокада на Самунев и ас на Дани Милушев. Независимо от прекъсването за Флавио Гулинели и Португалия, техническата пауза дойде при 8:3. Постепенно гостите намалиха изоставането си до 8:10, след което в игра се появи Добромир Димитров на мястото на Георги Братоев. Българският тим си върна преднината при 12:8 и 14:9 след ас на Дани Милушев. Второто техническо прекъсване пък дойде при резултат 16:11 след грешка от сервис на португалците. Разликата набъбна до 21:13 след пусната топка на Милушев и два силни аса на Станислав Петков. България запази преднината си до 23:16 след атака на Вальо Братоев, след което взеха гейма с 25:18 след сервис в аут на Португалия.

Цветан Соколов изигра страхотен мач и заби 21 точки (4 аса, 3 блока, 82% ефективност в атака) за 2 гейма и половина игра. Резравта му Данаил Милушев добави 11 точки (2 аса, 2 блока, 64% ефективност в атака). Виктор Йосифов също показа отлична форма и заби 10 точки (4 блока, 67% ефективност в атака).
Валдир Секейра бе най-резултатен за Португалия с 14 точки (39% ефективност в атака), а Руи Сатнош добави още 10 точки (1 ас, 3 блока, 60% ефективонст в атака).

БЪЛГАРИЯ - ПОРТУГАЛИЯ 4:0 (25:17, 25:19, 25:21, 25:18)
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 3 (1 ас), Цветан Соколов 21 (4 аса, 3 блока), Тодор Алексиев 7, Тодор Скримов 5, Виктор Йосифов 10 (4 блока), Светослав Гоцев 4 - Мартин Божилов-либеро (Станислав Петков 7 (2 аса, 1 блок), Николай Пенчев, Данаил Милушев 11 ( 2 аса, 2 блока), Валентин Братоев 4 (2 блока), Борислав Апостолов 1, Стоян Самунев 1, Добромир Димитров)
Старши-треньор: Камило Плачи
ПОРТУГАЛИЯ: Нуно Пинейро, Жоао Жозе 3, Валдир Секейра 14, Иди 3, Руи Сантош 10, Андре Лопеш 6 - Иво Кашаш-либеро (Марсел Жил, Алешандро Ферейра 6, Тиаго Виолаш 1, Жозе Гомеш 2, Жоао Коельо-либеро)
Старши-треньор: Флавио Гулинели.

СНИМКИ: ИЛИЯ СТОИМЕНОВ, SPORTAL.BG

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - ПОРТУГАЛИЯ 4:0 - ТУК!!!