Марчело Абонданца: Кризата ни изгони от Италия

Марчело Абонданца: Кризата ни изгони от Италия

За съживяването на женския национален отбор на България в края на 2011, след тежките скандали, които остави словенският селекционер Драгутин Балтич, заслуга определено има Марчело Абонданца. Италианецът "дойде, видя и победи", както гласи латинската мъдрост. Подписа набързо, запретна ръкави и класира тима за Олимпийска квалификация в Истанбул, след като спечели предквалификационен турнир насред Баку, Азербайджан. Класирането за Лондон 2012 така и не дойде, но през миналата година България достигна до историческо участие в престижното Гран При и се класира за Европейското в Германия и Швейцария. Освен това от новия сезон Абонданца ще води и турския гранд Фенербахче (Истанбул). Предлагаме ви втората част от интервюто специално за BGvolleyball.com.

- През следващия сезон ще водите нов клубен отбор, като с вашето пристигане във Фенербахче (Истанбул) всички отбори от турския мегаполис ще имат италиански треньори. Как така?
- Не съм аз човекът, който трябва да отговори на този въпрос. Може би ние имахме късмета през последните години да имаме израстване във волейбола като цяло. Израстване, което ни позволи да имаме познания от техническа гледна точка и благодарение на което да трупаме ценен опит. Мисля, че формирането на италианските треньори през последните години бе на много високо ниво. А това ни позволява да имаме позиции на волейболния пазар.

- Въпреки че италианският женски шампионат се задушава от кризата и доста отбори преустановяват участието си заради липса на пари ...
- Да, като нивото на игра доста се влоши през последните години. Икономическата криза се отрази много на Серие А1. Все пак обаче италианският продукт все още функционира, защото по време на финалната четворка в Шампионската лига четирите отбора бяха водени от четирима италианци (Рабита (Баку, Азербайджан) от самия Абонданца, б.р.). Най-силните отбори в Баку също са ръководени от италианци, някои от грандовете в турското първенство - също. Да не забравяме, че и във Франция работят италиански специалисти. Така че кризата изгони треньорите по чужбина.

- Тъжно ли ви е като научавате за края на МС Карнаги (Вила Кортезе) (последният клуб на Абонданца в Италия, който също преустанови участието си в Серия А1, б.р.)?
- Много! Най-вече, защото аз самият се идентифицирах с този отбор. Аз бях начело на отбора по време на първата година в елита, постигнахме първите си победи заедно и се класирахме за първи път в Шампионската лига, а след това и на финал в най-престижната европейска надпревара. За съжаление липсваше правилно планиране на средствата, с които да се разрешат проблемите, генерирани от кризата. Без планиране е много трудно.

- И в същото време ентусиазма на местните запалянковци не липсваше, като видяхме, че млад отбор като Имоко Волей (Конеляно) успя да напълни Пала Верде, в която преди време играеше гигантът Сислей (Тревизо) ...
- Мисля, че в този момент отговорът, който дава волейболната публика в Италия е най-положителното нещо за този спорт. Пълните зали успяват до някаква степен да "скрият" и да бъдат като параван на проблемите от финансово естество. Невероятно е да се гледа как залите на Унендо Ямамай (Бусто Арсицио), Имоко Волей и Ребеки Нордмеканика (Пиаченца) се пръскат по шевовете,

- Има ли такъв ентусиазъм и в Азербайджан, където парите не липсват?
- Не, в Баку със сигурност не е така. Там волейболът съществува само заради парите. В Италия и в България волейболът е жив преди всичко заради културата и традициите. Все пак и в Баку има интерес, преди всичко, когато има мачове от Шампионската лига, но за срещите от шампионата зрителите са малко.

- Имате ли желание да вземете някоя българската състезателка във Фенербахче?
- През този сезон ще бъде невъзможно, защото трансферният пазар приключи. Мисля обаче, че в българския национален отбор могат да се намерят доста интересни състезателки, които да имат претенциите да играят на най-високо ниво в Европа. И това ще е основната ни сила за в бъдеще.


- Междувременно в Самоков с вас е и вашата приятелка Франческа (Джоголи, разпределителка на Телеком (Баку, Азербайджан), б.р.). За първи път ли е в България?
- Не, не е за първи път, като дойде с мен, за да гледаме заедно мачовете на девойките от квалификациите за Световното в Чехия. 

Следвай ни:

Още от Волейбол

Виж всички