8 минути решиха съдбата на Уигън, Арсенал на победа от голямата цел (видео)

Арсенал разгроми с 4:1 Уигън и направи огромна крачка към постигането на основната си цел този сезон, а именно класиране в Топ 4 и участие в квалификациите на Шампионската лига. "Топчиите" се нуждаят от победа при гостуването на Нюкасъл в последния кръг, за да са сигурни, че няма да бъдат изместени от големия си съперник Тотнъм, който има с точка по-малко и приема Съндърланд. В същото време загубата се оказа фатална за Уигън и отборът на Роберто Мартинес изпада от Премиър лийг. В няколко поредни сезона "латикс" правеха истински чудеса от храброст на финалната права и успяваха да запазят елитния си статут, но този път логичното се случи и тимът с най-слабата защита в лигата ще трябва да свиква с живота в в Чемпиъншип.

Уигън се нуждаеше от задължителна победа на "Емиратс", за да съхрани шансовете си да оцелее. Момчетата на Роберто Мартинес бяха в приповдигнато настроение след исторически триумф срещу Манчестър Сити във финала за ФА Къп, но се сблъскаха с жестоката реалност. Само за 8 минути през второто полувреме Арсенал вката три гола във вратата на Жоел Роблес и предреши съдбата на гостите, които са третият изпадащ и се присъединиха към Рединг и Куинс Парк Рейнджърс.

Загубата на Уигън означава също, че кръг преди края Саутхамптън, Фулъм, Астън Вила и Съндърланд могат да са спокойни и независимо от резултатите в последните мачове, ще запазят местата си в Премиър лийг.

В основата на победата на Арсенал беше Сантиаго Касорла. Испанският национал асистира за всички попадения на лондончани, отбелязани от Лукас Подолски (2), Тио Уолкот и Аарън Рамзи. За Уигън се разписа Шон Малоуни.

В началото Арсенал притисна съперника и бързо поведе с гол на Подолски. Германският нападател бе точен с глава в 11-ата минута. Домакините пропиляха още няколко възможности и постепенно отстъпиха инициативата на Уигън. В 25-ата минута Лоран Косиелни предотврати изравняването след лошо излизане на Войчех Шчесни, а в 40-ата попадение на Уолкот беше отменено заради засада. Точно преди почивката реферът Майк Дийн отсъди спорно нарушение на Микел Артета и от фаула Шон Малоуни изненада Шчесни - 1:1.

През второто полувреме гостите нямаха никакви аргументи срещу разнообразните атаки на Арсенал и въпреки няколкото героични прояви на вратаря Жоел Роблес инкасираха три гола. В 63-ата минута Уолкот вкара 21-ия си гол във всички турнири след центриране на Касорла. Испанецът подаде и за второто попадение на Подолски, а след това намери Рамзи, който от малък ъгъл сложи точка на спора в 71-ата минута.