Григор премина във втория кръг в Ротердам след голяма битка с Турсунов (видео)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров надви в много оспорван двубой руснака Дмитрий Турсунов в първия кръг на силния турнир в Ротердам с награден фонд 1 500 755 евро. Поставеният под №8 в схемата Димитров надделя над 28-ия в световната ранглиста Турсунов с 6:2, 1:6, 6:4. Това бе третият двубой между двамата. През 2010 година Димитров спечели със 7:6 (4), 6:3 в Банкок, а през 2011 Турсунов надделя в Марсилия след два тайбрека с 6:7 (6), 7:5, 7:6 (4). Днес Григор изоставаше с 1:2 и пробив в решаващия трети сет, но показа характер и се пребори за победата в първия си мач след отличното си представяне на Australian Open, където отстъпи пред световния №1 Рафаел Надал на 1/4-финалите.

Във втория кръг в Ротердам Григор ще мери сили с латвиеца Ернестс Гулбис, който по-рано днес надигра с 6:4, 7:6 (4) Денис Истомин (Узбекистан). Срещата между 19-ия в света Григор и 24-ия в ранглистата на ATP Гулбис е в четвъртък. Това ще бъде първият им сблъсък.

Двубоят тази вечер продължи точно 2 часа, като Григор записа 7 аса срещу 3 за съперника му. Димитров допусна 2 двойни грешки, а Турсунов - 3. И двамата тенисисти регистрираха нисък процент на вкаран първи сервис - 50% за Григор и 54% за Турсунов. За това колко оспорван е бил мачът говори фактът, че според статистиката Димитров е спечелил 79 от общия брой точки в мача, а руснакът - 78.

В първите минути Григор бе колеблив, а Турсунов играеше много уверено и спечели на нула откриващото си подаване в мача. Веднага след това руснакът направи пробив, подпомогнат и от двойни грешки на българина. Турсунов поведе с 2:0, но Димитров се разигра, докато руският тенисист започна да греши по-често и хасковлията не само върна пробива, но обърна изцяло резултата в своя полза. Григор спечели шест поредни гейма, а с това и първия сет, въпреки че сервирайки за първата част при 5:2, Димитров трябваше да отразява два брейкпойнта и да се измъква от 15:40.

Във втория сет Турсунов се посъбуди и осъществи пробив за 3:1, не и без известна доза късмет. До това се стигна, след като при 2:1 за руснака и 40:15 в полза на Григор в четвъртия гейм, един от съдиите на линиите направи грешно отсъждане, което ощети Димитров. Българинът на практика почти беше спечелил точката, но тя трябваше да се преиграе. В крайна сметка, Турсунов спечели следващите 4 точки, като при една от тях направи неспасяем уинър от бекхенд от трудна позиция. Геймът приключи след аут от форхенд на Григор, а руснакът затвърди пробива с гейм на нула и поведе с 4:1. Грешките на българина зачестиха и последва нов пробив в полза на Турсунов, който взе втория сет с 6:1.

Решаващият трети сет също започна лошо за Григор, който с мъка се пребори за първото си подаване, но във второто допусна пробив и Турсунов проби за 2:1. Григор успя веднага след това да върне пробива, но това стана много трудно. Руснакът изостана с 0:40, ала Димитров пропусна и трите поредни брейкпойнта. Все пак, Димитров се пребори за нови точки за пробив и след грешка от бекхенд на Турсунов резултатът бе изравнен - 2:2. Димитров спечели следващия си сервис-гейм без проблеми и отново излезе напред в резултата при 3:2.

При 5:4 за Димитров, Турсунов взе медицински таймаут заради проблеми с гърба. След подновяването на играта Димитров стигна до 15:30 в сервис-гейма на руснака, но от печеливша позиция при следващото разиграване загуби точката. Още в следващата точка Димтров получи първия си мачбол, но с отлично проведена атака Турсунов го отрази. Руснакът спаси и втория мачбол - след невероятно разиграване с 38 удара, при което Димитров не издържа и изкара топката в аут от форхенд. Българинът обаче получи и трети мачбол. И този път ръката на Турсунов трепна, руснакът изкара топката в аут и това означаваше победа за най-добрия български тенисист.

През миналата година Григор достигна до 1/2-финалите в турнира и има да защитава 180 точки. С класирането си за втория кръг 22-годишният хасковлия си гарантира 45 точки за ранглистата и 17 380 евро.