Мъжка игра, но тежък съперник (галерия + видео)

Първата ракета на България Григор Димитров изигра страхотен 1/4-финален мач на Откритото първенство на Австралия по тенис срещу световния номер 1 Рафаел Надал (Испания). Поставеният под номер 22 в основната схема хасковлия отстъпи след мъжка битка с 6:3, 6:7(3), 6:7(7), 2:6 след 3 часа и 37 минути игра в Мелбърн. Със сълзи в очите Григор напусна централния корт "Род Лейвър Арина", но едно е сигурно - той може да бъде горд с представянето си на първия за годината турнир от Големия шлем. Гришо записа новa страница в историята на родния тенис, след като стана първият ни състезател при мъжете, който достига до 1/4-финалната фаза в надпревара от "Голямата четворка".

Двубоят започна по чудесен начин за Григор. Той реализира два аса още в първия си сервис гейм, а след това с великолепни изпълнения на мрежата и прецизни форхенди българинът реализира пробив за 2:0. 22-годишният хасковлия продължи да измъчва съперника си със страхотни сервиси със скорост между 210 км/ч и 220 км/ч. и така преднината му стана 3:0. Надал заложи на стратегия със сервиране на бекхенда на Димитров и това му помогна да вземе подаването си на нула за 1:3. Българинът не се притесняваше да излиза на мрежата и тази тактика му донесе успех в сета. Двамата тенисисти използваха максимално ефективността на форхендите си, като Григор взе на нула сервис гейма си за 5:2, завършвайки с ас. Постепенно Надал също стабилизира подаванията си, но така и не успя да върне единия пробив. Гришо показа характер в последния гейм на частта. Въпреки че изоставаше с 0:30, той успя да обърне развоя на гейма и да затори сета при 6:3 след 32 минути игра. Това бе и първият сет в турнира до момента, който Надал губи. Подразнен от българската агитка, която не спираше да окуражава с възгласи Григор, испанецът се оплака на съдията Карлос Бернардес заради отношението на феновете.

Втората част продължи 66 минути, като двамата тенисисти си размениха по един пробив. На няколко пъти, видимо затруднен от съперника си, Надал изрази бурно радостта си при спечелването на точка. Испанецът взе сервис гейма си на нула в началото на втория сет, а в следващия гейм стигна до два брейкпойнта. Григор отрази първия, но при втория се пропука и изостана с 0:2. Веднага след това обаче хасковлията компенсира и след двойна грешка на Краля на клея Димитров върна пробива в третия гейм. Последва подаване на нула за българина и 2:2. Петият гейм бе един от най-оспорваните в сета. Григор се прояви с чудесно воле при 30:40. Малко след това Надал спечели разиграване от 29 удара, което му осигури успеха в трудния сервис гейм. На няколко пъти в този гейм световният номер 1 даде израз на емоциите си при спечелването на точките.

С напредването на двубоя двамата състезатели увеличиха броя на грешките си и при една от тях от форхенд в шестия гейм Димитров трябваше да отразява брейкпойнт. Той се справи със задачата и не позволи да изостане в резултата - 3:3. До края на сета и Григор, и Надал взимаха подаванията си и така логично се стигна до тайбрек - първият в мачовете между двамата до момента. Българинът стартира с двойна грешка и пасив от 0:2 точки. Грешка от форхенд на хасковлията доведе резултата до 1:4 и въпреки че успя да съкрати разликата до 3:4, Григор загуби тайбрека с 3:7 точки.

Оспорваната битка на централния корт "Род Лейвър Арина" в Мелбърн продължи и в третия сет. Григор получи шанс за пробив в четвъртия гейм, но 27-годишният Надал го спаси със стоп-воле. В следващия гейм ролите се размениха и испанецът стигна до два брейкпойнта. Той пропиля първия, но при втория грешка от бекхенд на Димитров доведе до пробива - 2:3. Българинът обаче продължи да се бори и това даде резултат. Юношеският шампион от US Open и "Уимбълдън" през 2008 година върна пробива за 4:4, след като испанският му опонент го улесни максимално с поредната си двойна грешка. Григор не се притесняваше да излиза на мрежата, а с помощта и на сервиса си спечели подаването си на нула за 5:4. Отговорът на Надал обаче бе същият - със сервис гейм на нула за 5:5. След форхенд аут и удар с рамката на ракетата на левичаря от Манакор Гришо стигна до сетбол при 6:5. Той така и не успя да го реализира и в крайна сметка частта бе решена в нов тайбрек.

Рафа поведе с 3:1, след което и с 4:2 точки. Димитров върна минипробива за 3:4, а няколко минути след това изравни за 5:5. Българинът имаше два сетбола при 6:5 и 7:6, но изпусна и двата. Пропилените шансове на родния талант помогнаха на Надал, който сложи край на сета при 9:7 точки в тайбрека.

В четвъртата част сякаш силите на българина не стигнаха. Надал спечели подаването си в началото на сета, след което получи възможност за пробив след чудесен минаващ удар от бекхенд. Григор спаси брейкпойнта, но при втория нямаше какво да стори и изостана с 0:2. Испанецът, който е носител на 13 титли от Големия шлем, нямаше проблеми при подаванията си и преднината му стана 3:0. Световният номер 1 демонстрира пределна концентрация в тези заключителни минути на сблъсъка и не даде шанс на Димитров да отвърне на удара. Разликата от един пробив се запази до 5:2, но тогава класата на Надал си каза думата. Григор отрази три мачбола, но при четвъртия форхендът му излезе извън очертанията на корта, с което сетът и мачът приключиха. Така Надал се класира за четвъртия в кариерата си 1/2-финал на Откритото първенство на Австралия. Той има една титла от изданието - през 2009 година.

Българският тенисист остави в статистиката на двубоя 16 аса и 5 двойни грешки, докато при Надал тези показатели бяха съответно 3 и 7. Григор превъзхождаше именития си противник и при печелившите удари - 54 срещу 42. Разлика обаче имаше при непредизвиканите грешки - 61 за хаскволията срещу 47 за Рафа. Днешният мач бе четвърти между двамата тенисисти и Надал няма загуба.

На 1/2-финалите Надал очаква победителя от мача между рекордьора по титли от Големия шлем Роджър Федерер (Швейцария) и четвъртия в ранглистата Анди Мъри (Великобритания).

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ СБЛЪСЪКА МЕЖДУ ГРИГОР ДИМИТРОВ И РАФАЕЛ НАДАЛ МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!