Барса направи гаф, но остана на върха (видео)

Шампионът на Испания Барселона се подхлъзна при гостуването си на Леванте и завърши 1:1 в среща от 20-ия кръг на Ла Лига, играна на "Сиутат де Валенсия". Лукас Винтра (10) и Жерард Пике (19) се разписаха след центрирания от корнери. Изгубените точки можеха да отнемат лидерството на каталунците още тази вечер, но Атлетико Мадрид на своя страна стъпи накриво у дома срещу Севиля и остави Барса на върха, макар и само по голова разлика.

Лионел Меси започна като титуляр в мач от Примера за първи път от три месеца, но остана в сянка. В отсъствието на контузения Неймар (б.р. на снимката по време на мача) в атакуващото трио на Барса влязоха още Алексис Санчес и Педро Родригес. В централната отбрана действаха Жерард Пике и Хавиер Масчерано. Хоакин Капарос натовари с нападателни функции Рубен Гарсия и Набил Ел Зар.

Първата възможност в срещата дойде след изпълнение на корнер в десетата минута. За пореден ъгловият удар се показа като ахилесова пета на каталунците и валенсианци излязоха напред в резултата - шести гол от корнер от всички 13 допуснати от Барса в шампионата. Лукас Винтра надскочи Пике и Сеск Фабрегас и отбеляза. "Лос кулес" можеха бързо да заличат пасива, но в 13-ата минута Мартин Монтоя не съумя да подаде на никой от останалите свободни свои съотборници пред вратата на домакините, а Кейлър Навас се намеси с лъвски скок.

В 19-ата минута гостите от "Камп Ноу" изравниха по идентичен начин. Пике скочи при корнер и с глава оплете топката в мрежата. Получи се един от много редките голове за Барселона – след центриране от корнер. Каталунците се опитаха да наложат волята си, но не намираха празни пространства в близост до вратата.

При една от добрите акции на облечените днес в жълто-червено барселонци Чави Ернандес шутира опасно от 18 метра, но покрай дясната гредата на Навас. В 40-ата Меси получи шанс да се разпише от фаул, но не беше точен. В 42-ата Педро разигра противниковата защита, но подаването към Алексис беше пресечено.

В 54-ата минута Сеск шутира фронтално, но Навас изби. Минута по-късно изстрел на Чави прелетя близо до сглобката. В 59-ата домакините се отърваха като по чудо. Фабрегас намери Меси, Лео не вкара сам срещу вратаря, Чави не успя при добавката, а втората добавка на Меси също беше спасена. Оказа се, че последният шут е бил след съдийски сигнал за засада.

В средата на полувремето тимът на Капарос погледна по-смело към вратата на Виктор Валдес. В 67-ата Педро Лопес стреля от въздуха след страхотно нахлуване отляво. Две минути по-късно Валдес улови нов опит след бърза акция. В 73-ата един от най-добрите Фабрегас напусна терена за сметка на Сержи Роберто. Нито той, нито появлите се по-късно Кристиан Тейо и Жан Мари Донгу не промениха резултата.

В 77-ата Валдес спаси хубав изстрел на Андреас Иваншитц. В 86-ата Навас се прояви блестящо след много добър удар на Тейо. В 88-ата Педро Лопес получи нов шанс за гол, но пак го пропиля. Разбъркванията в края пред наказателното поле на домакините не донесоха гол.

Така Барселона може да отстъпи първата позиция в Ла Лига след цели 57 поредни кръга на върха. Реал Мадрид е все по-близо, като само точка дели двата колоса. В следващите десет дни предстоят още две срещи на Херардо Мартино с Леванте - от 1/4 - финалите за Купата на краля.