Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Великолепно! Григор Димитров написа нова златна страница в историята на българския тенис (ГАЛЕРИЯ)

Най-добрият български тенисист Григор Димитров постигна нов исторически успех. Той победи поставения под №11 в схемата Милош Раонич с 6:3, 3:6, 6:4, 7:6 (10) в третия кръг на "Australian Open" и за първи път в кариерата си се класира за осминафинал на турнир от Големия шлем. Там негов съперник ще е испанецът Роберто Баутиста Агут, който елиминира Беноа Пер. При нов успех, Гришо най-вероятно ще се изправи на четвъртфиналите срещу Рафаел Надал.

Мачът между Димитров и Раонич противопостави двамата най-големи таланти от младото поколение. Зрителите на "Маргарет Корт" се насладиха на истински трилър, особено в четвъртия сет, спечелен от Григор с 12:10 точки в тайбрека. Българинът пропусна четири мачбола, но при петата възможност не сбърка и записа трета победа от четири изиграни мача срещу Раонич.

Мачът започна равностойно, но Григор беше по-стабилен в разиграванията от дъното на корта. Когато не успяваше да вкара първи сервис, проблемите за Раонич не закъсняваха. При 3:3 в първия сет Димитров изоставаше с 0:30, но спечели следващите 4 точки и удържа подаването си. В следващия гейм талантът от Хасково се възползва максимално от грешките на съперника си и проби на нула. Последва още един безупречен гейм в полза на българина, който затвори сета с 6:3.

В началото на втория сет Раонич започна да сервира по-добре, а Григор определено не можеше да намери сервиса си. При 1:2 две непредизвикани грешки на Димитров му костваха пробив, който можеше да върне веднага, но след няколко изравнявания Раонич успя да поведе с 4:1. При 5:3 канадецът сервираше за сета и поведе с 30:0, но Григор спечели следващите три разигравания и стигна до точка за връщане на пробива. В този миг отново мощният начелен удар спаси Раонич и той изравни резултата в сетовете.

Третата част започна и продължи с размяна на геймове, в които посрещащият нямаше много шансове. Решаващият момент дойде при 5:4. Тогава Раонич стартира подаването си с двойна грешка, а после форхенд по правата и великолепен минаващ удар осигуриха на Григор Димитров три сетбола. Още първият от тях беше реализиран благодарение на Раонич, който с все сила прати топката в аут.

По подобен начин се разви и четвъртият сет. Гришо действаше разнообразно и често наказваше опитите на съперника си да излиза на мрежата. В същото време Раонич разчиташе основно на сервиса си и поддържаше равновесието на корта. При 4:3 в своя полза Григор имаше чудесна възможност да направи така важния пробив, но я пропусна, а след това с два поредни аса Раонич и този път удържа подаването си.

Канадецът показа здрави нерви и няколко пъти се измъкна от трудни ситуации, успявайки да доведе нещата до тайбрек. В него той първи стигна до минипробив и поведе с 4:2, но след това Григор взе 4 поредни точки и това означаваше два мачбола. Раонич не се предаде и изравни - 6:6, след което на свой ред имаше сетбол, но Григор го отрази.

Българинът пропусна още два шанса да затвори мача и това можеше да му изиграе много лоша шега, защото в тайбрека Раонич сервираше по-добре, отколкото в целия сет. При 11:10 Димитров съумя да влезе в разиграване и този път Раонич не издържа. Той заби топката в мрежата, а Григор триумфално вдигна ръце под бурните овации на публиката, която и днес в по-голямата си част беше на негова страна.

ФОТОГАЛЕРИЯ НА ПОБЕДАТА НА ГРИГОР СРЕЩУ РАОНИЧ ВИЖТЕ ТУК!