Победа в три сета и Григор е в третия кръг на Australian Open (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Най-силният ни тенисист Григор Димитров спечели с 6:3, 6:3, 7:6 (11) мача си от втория кръг на Australian Open срещу 53-ия в световната ранглиста тайванец Йен-Хсун Лу и за първи път в кариерата си се класира за третия кръг на турнира от "Големия шлем" в Мелбърн.

Срещата първоначално се забави заради горещото време в Мелбърн. Мачът трябваше да започне около 6,00 българско време, но жегите накараха организаторите да спрат срещите и двубоят на Григор започна малко след 9,00 часа наше време.

При 6:3, 6:3, 2:1 за Григор и 40:40 при сервис на Лу в четвъртия гейм на третия сет мачът бе прекъснат заради дъжд. За радост след подновяването на играта поставеният под №22 в схемата Димитров успя да затвори мача в три сета и стана първият български тенисист при мъжете, който успява да достигне третия кръг на първия за годината турнир от "Големия шлем". С успеха си срещу Лу 22-годишният тенисист от Хасково изравни най-доброто си постижение в турнирите от "Големия шлем", след като миналата година игра в трети кръг на "Ролан Гарос". Там той загуби в три сета от сръбската суперзвезда Новак Джокович.

Един пробив бе достатъчен на Григор, за да вземе първия сет, а във втория българинът заличи изоставане от 0:3. В третия се стигна до драматичен тайбрек, в който Димитров все пак успя да надделее с 13:11 точки и да си гарантира участие в следващата фаза. Най-вероятно в третия кръг Димитров ще срещне поставения под №11 в схемата канадец Милош Раонич.

Двубоят продължи 2 часа и 4 минути, като Григор направи 15 аса, но и 7 двойни грешки. Лу записа 2 аса и 2 двойни грешки. Димитров реализира 5 брейкпойнта от 21 възможности, докато Лу осъществи 2 пробива от 4 шанса. Българинът записа 36 печеливши удара срещу 23 за тайванския му съперник. Димитров допусна 35 непредизвикани грешки, докато Лу регистрира 46.

Григор започна уверено мача и бе стабилен в първите си подавания, като пропусна 5 брейкпойнта в четвъртия гейм при 2:1 в своя полза. Два от тях бяха поредни при 15:40. Пробивът все пак дойде, но в шестия гейм. Димитров получи три брейкпойнта при 0:40 в сервиса на тайванеца. Лу отрази първата точка за пробив, но при втората Григор направи прекрасен уинър от форхенд и това означаваше 4:2 в полза на българина. Григор не даде шанс на съперника си в следващия гейм и набързо резултатът стана 5:2. Сервирайки за първия сет при 5:3 обаче Димитров имаше проблеми и дори трябваше да отразява за първи път точка за пробив. С чудесен уинър от форхенд българинът се справи с тази задача и в крайна сметка удържа подаването си, с което взе и частта. Като цяло Димитров сервираше много добре в първия сет и с изключение на деветия гейм печелеше лесно подаванията си.

Вторият сет започна лошо за Григор, който допусна пробив още в първото си подаване в тази част и изостана с 0:3. Димитров обаче спечели 6 поредни гейма, а с това и втория сет с 6:3.

При 1:1 в третия сет Димитров имаше проблеми в своето подаване, но отрази брейкпойнт с ас и с помощта на мощния си сервис предотврати допускането на пробив. Веднага след това хасковлията имаше златен шанс да направи пробив, тъй като се стигна до 0:40 в сервиса на Лу, но тайванецът спечели 4 поредни точки. Последва нов брейкпойнт, който отново бе спасен от Лу, но Григор стигна до поредна точка за пробив. Тайванецът отрази и него с мощен сервис, след което двубоят бе прекъснат заради дъжд.

При подновяването на играта Григор проби в започналия вече четвърти гейм на третия сет, а след това спечели своето подаване и поведе с 4:1. Лу обаче не се предаде, намали на 2:4, а след това реализира пробив на нула и изравни за 4:4. Димитров прекъсна серията на тайванеца с гейм на нула и отново излезе напред в резултата при 5:4. Лу отговори с гейм на нула за 5:5, но последва нов гейм, в който Димитров не даде точка на съперника си и българинът поведе с 6:5. Григор имаше мачбол при 30:40 в 12-ия гейм, но Лу го спаси с безмилостен ас. Тайванецът се пребори за подаването си и всичко трябваше да се реши след тайбрек.

Той се оказа изключително оспорван и драматичен. Лу реализира мини-пробив за 3:2 точки, а после поведе с 4:2. Григор изравни за 4:4, но Лу с със страхотен уинър от бекхенд направи нов мини-пробив за 5:4. Григор веднага го върна, но Лу все пак стигна до 6:5 и сетбол. Димитров го неутрализира с чудесен сервис, а след това стигна до втори мачбол при 7:6. Лу го спаси, но при 8:7 Григор имаше трети мачбол, вече на свой сервис. Българинът го пропусна, а при 9:8 за Лу тайванецът имаше нов сетбол, но сега бе негов ред да го пропусне с аут от бекхенд. При 11:10 дойде четвъртият мачбол за Григор, но и тук хасковлията не успя да сложи точка на спора. Направи го секунди по-късно, при 12:11 в своя полза. Григор реализира петия си мачбол и най-после пречупи коравия си съперник, който съвсем наскоро достигна до финала на турнира в Оукланд, в който отстъпи пред американеца Джон Иснър.

Днешният мач между Григор и Лу бе първият помежду им. Срещу евентуалния си съперник в третия кръг Раонич, Димитров има една победа и една загуба в официалната статистика, но българинът е побеждавал още веднъж канадеца от черногорски произход на турнир от по-ниска категория през 2009 година.

СТАТИСТИКАТА НА МАЧА МЕЖДУ ДИМИТРОВ И ЛУ ВИЖТЕ ТУК!

ФОТОГАЛЕРИЯ НА МАЧА МЕЖДУ ГРИГОР И ЛУ ВИЖТЕ ТУК!