Страхотен Цецо Соколов с 23 точки! Тренто започна с 3:1 над Нолико в плейофите на ШЛ

Волейболният шампион на Италия Диатек (Тренто), където играе българската звезда Цветан Соколов, започва с победа в плейофите на Шампионската лига. Възпитаниците на треньора Роберто Серниоти обърнаха и надделяха като гости над белгийския Нолико (Маасейк) с 3:1 (22:25, 25:15, 26:24, 25:18) в първия мач от Плейофи 12, игран тази вечер пред над 2000 зрители в зала "Лото Доум".

Срещата-реванш е следващата сряда (22 януари) от 21,30 часа българско време в зала "Пала Тренто". При нов успех Цецо Соколов и компания ще се класират за Плейофи 6, където ще срещнат победителя от двойката между черногорския Будванска Ривиера (Будва) и руския гранд Белогорие (Белгород).

Първият гейм на срещата започна малко по-добре за домакините от Нолико, които успяха да поведат с 8:6 благодарение на американеца Джефри Менцъл. Постепенно трентинци успяха да изравнят при 10:10 след атака и блокада на аржентинския център Себастиан Соле. Равенството се запази до 15:15, след което белгийците отново дръпнаха в резултата с 18:16 след атака-пайп и контра на Франсоа Лекат. Прекъсването, което поиска Роберто Серниоти, даде ефект и Тренто стигна до ново равенство при 20:20 след контра през центъра на Емануеле Бирарели. Нолико веднага си върнаха предимството при 23:20 след два поредни аса на аржентинския национал Федерико Перейра, след което спокойно взеха гейма с 25:22 след атака на Перейра.

За началото на втората част в игра за шампионите на Италия се появи португалския национал Алешандре Ферейра на мястото на Микеле Федрици. Разликата в играта веднага се усети и Тренто дръпна с 8:6. Постепенно преднината на италианския тим нарасна до 14:7 след поредица от силни сервиси на Ферейра, а втората техническа пауза дойде при 16:8 след нова атака през центъра на Себастиан Соле. Резултатът стана 22:12 след поредна силна атака на Цецо Соколов, който беше почти безпогрешен в нападение и на блокада. Тренто без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:15 след блок на Соколов.

Както първия гейм, така и третият тръгна по-добре за Нолико, които поведоха с 8:6 след грешка в атака на Цецо Соколов последвана от две успешни блокади срещу българската звезда. Постепенно Тренто изравни при 10:10 след блокади на Емануеле Бирарели и американския разпределител Донълд Съксо. Двата тима продължиха равностойно до 13:13 и 15:15, след което постепенно Нолико дръпна отново при 20:18 след две атаки-пайп на Джефри Менцел. Последва ново равенство при 22:22 след атака и блокада на Цецо Соколов. В крайна сметка момчетата на Роберто Серниоти успяха да измъкнат трудно гейма с 26:24 след грешка в атака на Франсоа Лекат и успешна контра на Филипо Ланца.

Шампионите на Италия продължиха със силната си игра и в началото на четвъртата част, като дръпнаха с 6:4 след две последователни атаки на Алешандре Ферейра. Последва равенство при 8:8 след ас на холандеца Михаел Паркинсон. Трентинци моментално реагираха и след серия от силни атаки на Цецо Соколов поведоха с 13:9, а след това с 15:9 след негов ас. Въпреки прекъсванията, които взе наставникът на Нолико Ерик Верстратен, Тренто запази преднината си и спечели гейма с 25:18 след грешка в атака на Джефри Менцел, а с това и мача с 3:1.

Цветан Соколов изигра поредния си страхотен мач за Тренто и бе над всички с 23 точки (3 блока, 2 аса и 50% ефективност в атака) за успеха. Себастиан Соле (4 блока, 1 ас и 69% ефективност в атака) и Филипо Ланца (48% ефективност в атака и 42% перфектно посрещане) добавиха съответно 14 и 13 точки за победата. За тима на Нолико аржентинецът Федерико Перейра реализира 18 точки (1 блок, 2 аса и 50% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за успеха.
НОЛИКО: Матиас Валкиерс 1, Федерико Перейра 18, Джефри Менцъл 12, Франсо Лекат 9, Матиас Раймекерс 4, Михаел Паркинсон 5 - Берт Дерконинген-либеро (Винченцо Девани 1, Вилхелм Нилсон)
Старши-треньор: Ерик Верстратен
ТРЕНТО: Донълд Съксо 2, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 23, Микеле Федрици 2, Филипо Ланца 13, Себастиан Соле 14, Емануеле Бирарели 8 - Масимо Колачи-либеро (Антонио Де Паола, Алешандре Ферейра 8, Джакомо Синтини)
Старши-треньор: Роберто Серниоти.