Цвети се класира с лекота за втория кръг в Мелбърн

Първата ни ракета Цветана Пиронкова се класира за втория кръг на Australian Open, след като победи с лекота испанката Силвия Солер-Еспиноса с 6:3, 6:2 за 1 час и 17 минути игра. След този успех българката ще се срещне с шампионката от US Open за 2011 година Саманта Стоусър, която традиционно не се представя силно пред собствена публика в Мелбърн. Австралийката е спечелила и трите си мача срещу Пиронкова и то без загубен сет. За последно двете играха в групите на Турнира на шампионките в София през ноември миналата година, когато Стоусър спечели с 6:1, 6:4.

Днес пловдивчанката определено стоеше по-добре на корта и заслужено стигна до 9-а поредна победа, след като миналата седмица спечели титлата в Сидни. С класирането си за втория кръг тя заработи 50 хиляди долара от наградния фонд и 70 точки за световната ранглиста. Това бе нейната трета победа от четири мача срещу испанката.

Първият сет продължи 37 минути, като българската тенисистка не загуби нито една точка от свой сервис. Цвети спечели всичките си пет подавания на нула и реализира един пробив - в шестия гейм. Още при 2:1 Пиронкова имаше възможност да спечели подаването на съперничката си и на два пъти имаше брейкпойнт, но не успя да се възползва от шансовете си. Все пак при 3:2 испанката допусна изоставане с 15:40 и пловдивчанката не сбърка при първото разиграване, за да направи и пробива, който се оказа напълно достатъчен, за да спечели първия сет.

През втората част темпото на играта спадна и българката допусна доста непредизвикани грешки. При 1:2 за испанката Цвети дори трябваше да отразява два брейкпойнта, но благодарение на силните си сервиси, спаси подаването си. Това бе и началото на серията от пет поредни спечелени гейма за Пиронкова. Тя направи пробиви за 3:2 и 5:2. Когато сервира за спечелване на мача, българката изоставаше с 30:40 и испанката имаше възможност да върне единия пробив, но до там не се стигна. Пловдивчанката бързо стигна до мачбол, с който сложи точка на срещата.