Българинът в Дортмунд дебютира рамо до рамо с Левандовски (видео)

Младежкият национал на България Едисон Йорданов записа своя неофициален дебют за първия тим на Борусия (Дортмунд). Това стана по време на контролата срещу Стандард (Лиеж) (2:0) в Испания, където двата отбора са на подготовка. 20-годишният ни талант се появи в 69-ата минута като смяна на получилия контузия Кевин Гроскройтц и за малко дори щеше да вкара гол. Българинът заигра като дясно крило в схема 4-2-3-1, като заедно с него на терена бяха звезди от ранга на Роберт Левандовски, Марко Ройс и Хенрих Мхитарян. Головете вкараха Пиер-Емерик Обамеянг в 8-ата минута и Йонас Хофман в 58-ата минута.

За тези около 20 минути на терена нашенецът имаше две възможности да реализира. В 84-ата минута той получи отличен пас на около 6-7 метра от вратата и стреля, но стражът на Стандард изби шута. След това в 90-ата минута Йорданов нанесе далечен изстрел по земя, който също беше париран от вратаря на белгийците.

Йорданов е в Дортмунд от миналото лято, след като беше привлечен от Ханза (Рощок). През есента той игра за резервния тим на Борусия, който участва в първенството на Трета лига. Наставникът Юрген Клоп видя прогрес в изявите на играча и го взе на подготовка с първия тим в Мурсия. Договорът му с клуба е до 30 юни 2015 година.

Бащата на Едисон е български лекар, а майка му е германка. Футболистът е роден в Рощок и досега играеше за различните юношески гарнитури на Бундестима. Преди няколко месеца обаче той избра да носи екипа на България.

Иначе в спаринга първи минути за Борусия от ноември насам записа Марсел Шмелцер, който се възстановяваше от контузия. Това беше и първи мач за Левандовски, след като той подписа предварителен договор с Байерн (Мюнхен).

Дебютът на Едисон идва няколко дни след този и на Тодор Неделев за Майнц 05. Следващата контрола на Борусия е с Бохум във вторник (14 януари).

БОРУСИЯ (Д) - СТАНДАРД 2:0
1:0 Обамеянг (8)
2:0 Хофман (58)

Борусия (Д) (I полувреме): Вайденфелер, Пишчек, Фридрих, Сократис, Шмелцер, Св. Бендев, Шахин, Хофман, Блашчиковски, Обамеянг, Шийбер

Борусия (Д) (II полувреме): Ленгерак, Пишчек (62-Кох), Зар, Гюнтер, Шмелцер, Кел, Мхитарян, Гроскройтц (69-Йорданов), Хофман (62-Ройс), Дукш, Обамеянг (62-Левандовски)