Барса се сгромоляса и в Примера, но все пак записа рекорд (видео)

Отборът на Барселона започва все повече да буксува в отсъствието на звездата си Лионел Меси. След като през седмицата тимът записа първата си загуба в Шампионската лига в гостуването на Аякс (1:2), сега той бе победен и в Примера дивисион за пръв път през сезона. "Каталунците" паднаха с 0:1 в гостуването си на Атлетик (Билбао) на "Сан Мамес". Единственият гол в мача вкара Икер Муниаин в 70-ата минута. Въпреки поражението обаче Барса остана лидер и изравни рекорда на Реал от 1986-88 година от 53 поредни кръга на върха в класирането. Жерард Пике пък изигра своя мач номер 150 в Примера.

Барселона стартира мача по-добре и видимо бе отборът, който повече търси гола. В 11-ата минута Алексис Санчес нахлу в наказателното поле и опита да се обърне и да стреля, но бе изпреварен от Неймар, който обаче прати кълбото на сантиметри над вратата. Още в следващата минута Андрес Иниеста получи на границата на пеналта, но и неговият удар не намери очертанията на вратата. В 16-ата минута след преркасно центриране от фаул Серхио Бускетс бе много близо до гола, но малко не му достигна да засече топката отблизо.

Постепенно обаче и Атлетик надигна глава и създаде няколко добри положения пред Хосе Мануел Пинто. Първо в 25-ата минута Микел Рико стреля неточно. След това в 28-ата минута едно центриране бе отклонено от защитник и попадна в Гайска Токеро, който обаче от близо не успя да отбележи. В 39-ата минута нападателят имаше още един добър шанс след центриране на Маркел Сусаета, но с глава не можа да порази вратата.

В началото на втората част домакините отново започнаха добре и в 48-ата минута Токеро имаше нов шанс след центриране от корнер, но ударът му с глава попадна право в ръцете на Пинто. Барса отговори с нелош изстрел от фаул на Неймар, но покрай вратата. След това обаче отново Токеро в 61-ата минута отправи нелош изстрел с глава, но отново не затрудни Пинто. В 70-ата минута обаче усилията на "баските" дадоха резултат. Маркел Сусаета напредна по фланга и пусна остър пас, а Икер Муниаин с шпагат успя да засече топката във вратата за 1:0.

Вместо Барса да се хвърли в атака обаче само няколко минути по-късно Атлетик можеше да стигне и до втори гол. Муниаин центрира остро за Токеро, който стреля с глава и само прекрасната намеса на Пинто попречи да се стигне до нов гол във вратата му. Гостите пък така и не можеха да организират някакъв сериозен натиск и в крайна сметка трябваше да се примирят с поражението.

Въпреки това Барса остава лидер в класирането с 40 точки, колкото има и Атлетико (Мадрид), но столичани са с по-лоша голова разлика. Атлетик пък се изкачи до 4-ата позиция с 29 точки.