Първа победа при Томаш, феновете върнаха настроението в ЦСКА - София - на живо от "Надежда" след 3:0 над Локомотив

Скандална Барса, героичен Аякс (видео)

Отборът на Аякс надви с 2:1 Барселона в мач от група "Н" на Шампионската лига. Холандският тим изигра брилянтно първо полувреме, надигра тотално каталунците, а през второто удържа победата, въпреки че игра повече от 40 минути с човек по-малко. Попаденията за "бяло-червените" вкараха Сереро (19) и Хоесен (42). За "лос кулес" точен от дузпа беше Чави Ернандес (49). Аякс запази шансове за класиране напред, докато Барса постави под въпрос първото си място в групата.

Поради редицата контузии и подсигуреното място на 1/8-финалите Херардо Мартино не подреди оптимален състав. Капитанът Карлес Пуйол действаше като десен краен защитник, а в центъра на отбраната застанаха Жерард Пике и Хавиер Масчерано. Алекс Сонг замести Серхио Бускетс в средата на терена. Триото в нападение беше оформено от Педро Родригес, Сеск Фабрегас и Неймар. Холандците също излязоха в система 4-3-3 с изнесени напред Шьоне, Хоесен и Фишер.

Домакините започнаха много силно, докато гостите от "Камп Ноу" действаха изключително разсеяно и неподредено. Тимът на Франк де Бур овладя топката и пресираше дълбоко и доста успешно своя съперник. Аякс постепенно разви играта си и отправи първия опасен удар в 11-ата минута. Фишер стреля, но Пинто се справи. Каталунците получиха първия си шанс в 14-ата минута: Педро центрира към дузпата, но там Неймар беше блокиран, а след това и Сеск Фабрегас не можа да шутира.

Алекс Сонг и Хавиер Масчерано на няколко пъти изгубиха при изнасянето и поставиха под напрежение своя вратар. В 19-ата минута холандците справедливо взеха голов аванс. Ван Рин центрира отдясно, Хоесен технично пропусна и Сереро, оставен абсолютно сам, заби топката в мрежата от десетина метра. В 23-ата домакините сътвориха нова суперакция, която Ласе Шьоне завърши с ефектен фалцов изстрел от 20 метра, минал малко над гредата. В 25-ата Педро изведе хитро Неймар, но неговият удар се отклони и мина много близо до далечната греда. Минутка по-късно Фабрегас не стигна фалцово центриране на Иниеста.

В 32-ата шут на Велтман размина сглобката. Скандалната игра на Барселона в защита логично донесе втори гол на сметката на холадците. Пинто изби изстрела на Фишер, но трима "синьо-червени" не успяха да изчистят и Хоесен реализира за 2:0. В добавеното време сантиметри не стигнаха на Неймар да засече центриране от фаул на Чави.

Аякс започна и второто полувреме със същата нагласа и желание за преса по целия терен. Детинска грешка в 48-ата минута обаче даде друг развой на срещата. Ван Рин даде лош пас назад, Неймар го застигна и беше спънат - дузпа и червен картон. Чави не сбърка от бялата точка - 2:1. В 53-ата Неймар тръгна мощно, пробяга 50 метра, но в наказателното поле беше блокиран. Две минути по-късно бразилецът пусна с пета към Иниеста, но той не можа да даде последния пас.

В 57-ата Андрес изведе прекрасно Неймар, но ефектното му прехвърляне не сполучи. Каталунците логично обърнаха процента на владеенето на топката, след като домакините се прибраха дълбоко и често само изритваха топката възможно най-далеч. В 68-ата дебют за "блаугранас" направи 20-годишният Патрик Габарон, който смени Пуйол. Последваха и други две млади момчета - Сержи Роберто и Адама Траоре. В последния четвърт час каталунците опитваха силово да изравнят. Жерард Пике често действаха в нападение, но без никакъв успех. В 86-ата Педро беше задържан от Мойсандер в наказателното поле, но съдията замълча.

В крайна сметка Барселона записа първата си официална загуба под ръководството на Тата Мартино. В следващия кръг "синьо-червените" приемат Селтик. Голямата битка ще е на "Джузепе Меаца", където Аякс ще търси победа, за да се класира на 1/8-финалите.