Бразилия се измъчи с Италия за 3:2, но триумфира с Купата на шампионите (ВИДЕО + ГАЛЕРИИ)

Световните шампиони от Бразилия спечелиха за 4-ти (и 3-ти пореден) път турнира за Купата на шампионите в Япония, след като в мача от последния 5 кръг победиха трудно европейските вицешампиони от Италия 3:2 (25:22, 25:22, 23:25, 20:25, 15:11) в зала "Метрополитън Джимнезиум" в Токио пред 2000 зрители.

Успехът бе 4-ти за възпитаниците на Бернардо Резенде на турнира и бе напълно достатъчен на "Селесао" да спечели първото място на Купата на шампионите  с 12 точки и да заслужи премията от  $ 250 000. За "Адзурите" това бе трета загуба с 2:3 на турнира за Купата на шампионите и те завършиха на трето място в крайното класиране с 9 точки.

Преди седмица и женския националния отбор на Бразилия спечели Купата на шампионите в Япония.

Срещу Италия Селесао поведе с 2:0 гейма, след много силна игра на Бруно Резенде, Уолъс де Соуза и Лукас Сааткамп.

В третата част Мауро Беруто замени основния се разпределител Драган Травица с Микеле Баранович и това се отрази благотворно на "Скуадра адзура", която спечели 3-ия гейм с 25:23, въпреки че малко преди това губеше с 20:22.

В четвъртата част Италия бе по-добрият отбор и се стигна до 2:2 гейма и тайбрек щеше да реши двубоя.

"Селесао" поведе със 7:2 след силна игра на Лукас Сааткамп, но италианците постепенно намалиха разликата, като я сведоха само до една точка при 9:10 след мощна атака на Иван Зайцев. Резервата Едер Карбонера направи единична блокада за 12:9, а Лукас Сааткамп изведе Бразилия до мачбол при 14:10 след отлична атака през центъра. Нова атака на страхотния в този мач Лукас Сааткамп донесе успеха на "Селесао" в тайбрека с 15:11, в мача с 3:2 гейма и първото място в турнира за Купата на шампионите.

Уолъс де Соуза заби 28 точки (3 аса, 3 болка), а Лукас Сааткамп добави 21 точки (1 ас, 3 блока) и бе избран за MVP. Рикардо Лукарели се отчете с 13 точки (1 ас, 1 блок).

Звездата на Италия Иван Зайцев избухна с 27 точки, а Филипо Ланца добави 13 точки (2 аса, 1 блок). Емануеле Бирарели също направи 13 точки (1 ас, 5 блока), а Томас Берета също се отчете с 13 точки (4 блока).

БРАЗИЛИЯ - ИТАЛИЯ 3:2 (25:22, 25:22, 23:25, 20:25, 15:11)
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде, Уолъс де Соуза 28, Сидао 2, Рикардо Лукарели 13, Лукас Сааткамп 21, Маурисио Боргес 1 - Марио Жуниор-либеро (Евандро Гера 6, Рафаел 1, Фелипе Фонтелес 3, Едер Карбонера 3)
Старши-треньор: Бернардо Резенде
ИТАЛИЯ: Томас Берета 13, Иржи Ковар 2, Иван Зайцев 27, Филипо Ланца 13, Драган Травица, Емануеле Бирарели 13 - Салваторе Росини-либеро (Лука Ветори, Лудовико Долфо 6, Микеле Баранович 4, Джулио Саби)
Старши-треньор: Мауро Беруто.

СНИМКИ: FIVB.CH

Мачове от последния 5-и кръг на турнира за Купата на шампионите за мъже в Токио:

Бразилия - Италия 3:2 (25:22, 25:22, 23:25, 20:25, 15:11)

САЩ - Русия 0:3 (27:29, 22:25, 19:25)

Япония - Иран 0:3 (17:25, 18:25, 14:25)